Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Válás esetén a házaspár...

Válás esetén a házaspár adóstárs fele jogilag köteles fizetni a házasságuk alatt felvett hitel felét?

Figyelt kérdés
Bátyám és felesége válnak. Házasságuk alatt vettek fel jelzáloghitelt, bátyám mint adós, felesége mint adóstárs. A havi törlesztőrészlet kezdetektől a bátyám számlájáról lett vonva. 1 éve szétköltöztek, azóta is bátyám fizetéséből vonják az egész összeget. Most jutottak el oda, hogy beadják a válást. A feleség közölte, hogy a hitelt fizesse továbbra is egyedül a bátyám, mert őt ez nem érdekli, ha eddig tudta fizetni egyedül, ezután is fizesse. Tesóm szeretné felezni a hitelt, a feleség erről hallani sem akar. Visszamenőleg is vissza lehet fizettetni az asszonnyal a hitel felét vagy már csak a jövőbeni törlesztőrészletek felét? Egyáltalán a bíróság a nejét, mint adóstársat, kötelezheti, hogy fizesse a hitel felét? A felvett hitel szabadfelhasználású volt, a feleségnek vettek belőle munkához szükséges készülékeket, melyek azóta már nincsenek is meg.(Természetesen fogad ügyvédet a tesóm, de csak 1 hét múlva tudnak konzultálni.)
2017. márc. 26. 21:16
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
100%

Az előző válasz írója vagyok, amire reagáltál.


De van közös vagyon, még ha az negatív vagyon is. Azaz hitel.

És a gyerek elhelyezése, gyerektartás mértéke kérdésében is meg kell állapodni.

Ráadásul a felek vitatkoznak.

Így hosszabb lesz az eljárás.



Hiába fogadott ügyvédet a feleség, azt elérni, hogy csak az egyik félnek kelljen visszafizetni a hitelt, csak akkor lehetne, ha a bíróság előtt elvállalná az adott személy.


Mivel közösen lettek adósok, ezért alapesetben fele-fele. Ha a férj tudja bizonyítani (leírás alapján tudja), hogy csak ő törlesztette eddig, akkor annak a felét is követelheti a feleségtől, tehát több mint fele lesz végül a feleségé.


De ezt néhány dolog bonyolíthatja. A közös háztartásban (nem feltétlenül közös ház) ha pl. csak a feleség fizette a rezsit, ami közös lenne elvileg, akkor azt is beszámolják.

Ugyanúgy más felmutatható és bizonyítható költségeket is.


De ezt bizonyítani kell persze, hogy aránytalanul, csak az egyik viselte. Nem könnyű, sokszor utólag lehetetlen.


A hiteltörlesztés a csoportos beszedés miatt bizonyítható.



Hogy a személyi kölcsön mire lett költve bizonyítható-e?

Mert ha csak az egyik fél érdekében és ezt alá tudja támasztani a másik fél, akkor a bíróság azt is figyelembe veszi.

Bár itt meg az bonyolítja, hogy ha azóta az az eszköz már nincs meg amit vettek belőle, akkor annak az ára kié lett amikor eladták.



Annyi biztos hogy a férjnek legrosszabb esetben is csak felét kell vállalnia a hitelnek.


Persze ha más egyéb körülmény előkerül vagy olyan korábbi kiadások amikről eddig nem volt szó, akkor az is megjelenik a képletben.



Azért a férj is fogadjon ügyvédet, lehetőleg ne a legolcsóbbat és ne úgy menjen oda, hogy neki úgy is nyert ügye van, mert felelőtlenség lenne. Bár a helyezte valóban kedvező.



A gyerektartás kérdését pedig elkülönítetten kell kezelni. A bíróság is úgy fogja.

2017. márc. 27. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 A kérdező kommentje:
11-es még egyszer köszönöm. Igen, az bizonyítható, hogy bátyám egyedül fizeti a hitelt, 16 hónapja szétköltöztek, azóta bátyám külön számlájáról megy a havi 55 ezres törlesztés. Jó ügyvédet fogadott, nem valami olcsójánost. Igen, jól mondod, a feleség azt akarja, hogy tesóm önként dalolva vállalja, hogy fizeti egyedül továbbra is, mert hogy az ő 160 ezres fizuja nem elég erre, és mit képzel, hogy vele akarja a felét fizettetni. De még ha nem is a felét, bátyámnak az is jó lenne, ha havonta egy 20-ast belefizetne az 55 ezerbe. Van tesómnak egy nagyobb gyermeke is, az ő édesanyjával szuper, baráti a viszonyuk, a gyerekkel is majd minden nap találkoznak, csak hát ott is fizet havi 50 ezer gyerektartást. Így már hiába a havi 380 ezer ft fizetés, 100 ezer gyerektartás megy el havonta a 2 gyerekre, plusz egyedül fizeti az 55 ezres törlesztést. A gyerekre természetesen nem akar kevesebbet adni, csak annyit szeretne hogy a 2. asszony vmilyen szinten járuljon hozzá ahhoz a hitelhez, amit annó abszolút közös döntés alapján vettek fel, és aminek feléből sógórnőm méregdrága munkaeszközöket kapott, másik feléből motort vettek, ami bátyám nevén volt, de csak a felesége használta. Az eszközöket azóta valószínű eladta, a pénzt pedig elköltötte, biztos, hogy már nem maradt belőle egy fillér se. Kijelentette, hogy bátyámnak egy dolga van az életben: fizetni a gyerektartást, és kivenni őt a hitelből, mert ő új életet óhajt kezdeni a pasijával. (aki miatt válnak..) Ami nem is lenne baj, kezdjen új életet, de ne úgy, hogy dirigál az egész családnak és osztja az észt. Nyilván az új fickó is sutyorog neki, hogy ne fizessen.
2017. márc. 27. 11:47
 13/16 A kérdező kommentje:
*a motort tesóm pár hete eladta, és az érte kapott pénz felét természetesen kéri ez a drága jó asszony. :)
2017. márc. 27. 11:55
 14/16 anonim ***** válasza:

Írtam hogy az is fontos, hogy mire költötték el a közösen felvett hitelt, ha bizonyítható.


A férj nevére került motor, amit ráadásul később ő adott el, a bevételt megtartva, azt igazolja, hogy az ő érdekében, az ő gyarapodására kellett a hitel.

Amit a feleség használt fel a munkaeszközökre, azt jó lenne valahogy igazolni.


Mert nem feltétlenül fele-fele arányban osztják meg, hanem úgy is működhet, hogy ki gyarapodott belőle. Személyi kölcsönnél sokszor nem lehet ezt nyomonkövetni, de a motor miatt egy részét itt most lehet.



Bonyolult ez és nem akarok belekontárkodni, mindenképpen az ügyvéddel át kell beszélni alaposan mindent.

Azt is mondja el neki, ami esetleg rá nézve nem kedvező, sőt akár kínos, mert inkább mint hogy utána kedvezőtlen ítélet szülessen.



A házassági vagyonközösség jogcímén, ha a feleség magának követeli a motor (vagy most már motor árának) felét, az nem alaptalan, de akkor a hitel(rész) amiből vették annak törlesztése is közös.


Bonyolult ez, látod, mert eddig pl. erről nem írtál. Ezért nem szívesen írok olyan dolgokat, amik később lehet, hogy nem állják meg a helyét.


Alapjában véve úgy van ahogy leírtam, de sok minden módosíthatja.

Természetesen messze nem úgy, ahogy a feleség elképzeli.

2017. márc. 27. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:

Nem biztos hogy jól jartok még ha meg is ítélik a fele felét. Mert ha nem vizet a mamátok hazára lesz terhelve és majd azt viszi a bank. Nem szabad az ilyennel játszani. Volt ilyen a közvetlen szomszédben. Elváltak egyik fél ne fizetett senkit nem zavart a bank eladta a néni feje fölül a házat.

A másik 380 ezres fizura 76 000 ft a realis általánosan megállapított gyerektartas a bírói gyakorlatban.

Tehat még ha bele is fizet majd emelteti a gyerektartast.

Hidd el nem jöttök jól ki belőle nem hibába van nagy arca a ribizli feleségenek gondolom ezeket ő is tudja,,,

2017. márc. 27. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 A kérdező kommentje:
15-ös köszi a választ, nem lesz gond, mert ma kiderült, hogy olyan eszement követelései vannak még, hogy nincs bíróság, ami ennek helyt adna. Egyébként most már nem %-os gyerektartást állapítanak meg, hanem konkrét összeget, ez a % csak egy irányelv, kiindulási pont, és hiába kevesebb az 50 ezer, mint a fizetése 20%-a, nem jár több, mert annyit kell fizetni, ami a gyerek havi igényeit fedezi, és mivel a ribizli is teljes állásban dolgozik, csp-t is kap,nincs másik eltartottja, nem fog többet kapni. Ha valaki keres havi 80 ezret, annak lehet ki kell fizetnie 30-40 ezret gyerektartásra, mert kell havi 40 ezer egy gyerekre, de aki keres havi 1 milliót, és van mondjuk 2 gyereke, annak nem kell 400 ezret fizetnie, mert az irreális. Én 2 gyerekre kapok 120 ezer ft gyerektartást, ami nem éri el a volt férjem fizetésének 40%-át, de önmagában véve magas összegnek számít, és mivel én is jól keresek, nem jár több. (nem is akarok, ez így mindenkinek jó)
2017. márc. 27. 20:05
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!