Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Tőzsdei buborék, pontosan ez...

Tőzsdei buborék, pontosan ez mit is jelent?

Figyelt kérdés

Ez egy kicsit hosszú lesz.

Engem az érdekelne, hogy pontosan a buborékkal mi a baj, miért mennek tönkre a bankok, kik a felelősek a kialakulásukért, mért nem látják a bankárok/brókerek, hogy x.y. cég csődöt fog mondani.



Egy példával tudnám leírni azaz inkább kérdezni, hogy a tőzsdei buborék az valami ilyesmi-e:

Régen a TIPPMIXen bármilyen tét megrakásával profitot termelhettél. Tönk mindegy kire fogadsz mind a két téttel CSAK nyerhetsz mert 2x fölötti volt az odds.

A tuti reményében folyamatosan vetted a jegyeket, a 8. jegy vásárlás után kiléptél a munkahelyedről és az összes megtakarított pénzed kívül a HAVERJAID PÉNZÉT is feltetted. 2 hónap után a tippmix BECSŐDöL.

A saját és a haverjaid pénzét is elbukod. Utcára kerülsz, a haverod is utcára kerül (jó tudom kicsit röhejes ez az életszerűtlen helyzet). Egyikőtök sem tud TV-t venni, kaját. A gazdaság az ilyen emberek miatt csak romlik.

A fogyasztó kereslet csökken, a cégeknek meg kell élni ezért a termékek ára nő, a fizetés csökken. tralala értitek...


Tippmix - részvény

Haverjaid pénze - hitel

Becsődöl - az a cég akinek a részvényeit megveszed


Most térjünk rá a dot.com svindlire.

Jött az internet, sok új cég jelent meg a tőzsdén.

- Hogy is kerülhet egy cég tőzsdére?

Ezeket elkezdik adni

- Pontosan ki ad és ki vesz? Nem igazán értem a tőzsdén történő dolgokat.

Van a Kovács Béla bróker. Beszól egy rádióba, hogy x.y. HUF-ért jegyezték be a x.y. céget. Elkezdi mindenki venni majd a cég értéke növekszik? Aztán elkezdik megvenni és utána miért adják el?


Nagyon köszönöm a segítséget előre is!



2016. okt. 29. 01:22
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

A témáról ezer oldalon át lehetne értekezni.


De röviden, a buborékot mindenki fújja, akár Te is, ha beszállsz pár tízezer forinttal a tőzsdére.


A lényeg pár szóban, hogy a tőzsdén alapjában véve a long pozíciót felvevők nem a cégek jelenével, hanem a jövőjével kereskednek.


Tehát van egy cég, ami most nem sokat ér, de a birtokában van a következő nagy dobás ötlete (pl a tökéletes virtuális valóság megoldás), akkor gyorsan dollár milliárdokat fog érni. Tehát ha valaki most befektet ebbe a cégbe, 1-2 millió $-t, hogy tőzsdére lehessen vinni, akkor ő gond nélkül akár 10x-es haszonnal száll ki.


És itt kezdődik a probléma. A .com lufi nagyon jó példa. A nagy telekommunikációs, és internetes cégek, a szoftver fejlesztők brutális bevételre kezdtek szert tenni, egyre több befektető (legyen szó intézményi befektetőkről, vagy akár magánemberekről) meglátta a lehetőséget, hogy a semmiből brutális pézeket termelő vállalkozások nőnek ki.


Elkezdett a pénz a szoktor felé áramlani, bankok befektetési alapjaitól kezdve a nyugdíj pénztárakon át Mariska néniig, aki a dunyhából vette elő a megspórolt 150$-t. Az elején persze még a cégek eredeti tulajdonosaitól veszik meg a részesedést a kockázati tőke befektetők, de a vállalatok kezdenek megjelenni a tőzsdén, már a befektetőktől veszik a konzervatívabb/kisebb befektetők, a részvény ára meg egyre nő.


Egy idő után viszont pont itt jelentkezik a probléma. Egyrészt az általános növekedés miatt csökken az óvatosság, elkezdenek olyan cégeket is felkapni, amiknek eséle sincs kitörni a startup vonalból, másrészt ahogy egyre több pénz kerül a "buborékba", egyszerűen helyet kell találni ennek a vagyonnak, ami megint vagy új cégek felkapását jelenti, vagy a már meglévők árainak az egekbe emelkedését.


És itt továbbra is mindenki játszik, hiszen lehet, hogy én magánbefektetőként 5$-on vettem, de mikor 10$-on áll, akkor nekem kell a pénz a fürdőszoba felújításra, eladom Neked, aki későn ébredtél, de láttad, hogy én kerestem 5$-t, így megveszed tőlem 10-ért, mert bízol benne, hogy majd 15-ért adod tovább.


Egyszer viszont mindenképpen jön a kijózanodás, amikor a cégekről kiderül, hogy

- eleve nem nagyon értek sokat, mert amit árultak az kizárólag ígéret volt, sosem fog beválni

- jó a termék, jó a cég, de egyszerűen nem ér annyit. Az 5$-on indult részvény 10-15$-t még megér, mert a cég stabil, jó a profit termelő kilátásai, évi 1$-t fog is felfelé menni az ára stabilan, csakhogy most éppen 150$-on kereskednek vele...


Mivel ilyenkor egyszerre akar mindenki szabadulni a papíroktól jön a gigantikus összeomlás. Ebből persze az ügyes befektetők kimaradnak, ők kiszálltak sokkal korábban (és most másik lufit fújnak máshol), a kevésbé ügyesek, a későn ébredők, a pechesek pedig ott állnak egy rakás 150$-on vett papírral, ami 15$-t ér, és 10 éves távlatban is kb 20-30$-os árra lehet számítani.

2016. okt. 29. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
1-es, tökéletesen leírtad, GRATULA!
2016. okt. 29. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!