Providnet hitelt vettem fel, de megszünt a munkahelyem. Nem birom törleszteni, mit birnak velem tenni?
Enyhébb szankciók a Provident bankkal szembeni hiteltartozás esetén
Mint minden pénz- vagy hitelintézet, úgy a Provident bank is elsődlegesen késedelmi díjat számol fel abban az esetben, ha késedelmes fizetés merült fel az ügyfél részéről. Erről – miértről és a mennyiségről – a társaság természetesen mindig írásban értesíti az ügyfelet, aki bizonyos határidőn belül rendezheti azt. Amennyiben a tartozás nem kerül kiegyenlítésre, ezen felül pedig meghaladja a mindenkori minimálbér összege mellett a 90 napot is, akkor a Provident további szankciókat vezet be.
Ilyen fennálló mulasztás esetén ugyanis a bank továbbítja késedelmünket a Központi Hitelinformációs Rendszer irányába, aminek a következménye az lesz, hogy felkerülünk a KHR listára, avagy régebbi nevén a BAR listára. Ez aktív státusz esetén azért nagyon hátrányos, mert amíg nem rendezzük fennálló tartozásunkat, nem igényelhetünk kölcsönt más bankoknál.
Szigorúbb szankciók a Provident bankkal szembeni hiteltartozás esetén
Amennyiben a tartozást felhalmozott ügyfél a fentiek ellenére sem egyenlíti tartozását, a Provident bank szigorúbb szankciókat vezet be azért, hogy a szerződés szerint kiutalt összeget kamatostul visszakaphassa. Ennek érdekében a hitelrendezés következő szinte, hogy az adós ügyét átadják a követelésbehajtásnak.
A társaság ezen felül a 90 napot meghaladó tartózás esetén jogosult arra, hogy a kölcsönszerződést azonnal hatállyal felmondja. A hitelfelmondás azért nagy probléma, mert a bank ilyenkor a kölcsönszerződés értelmében megszünteti annak a lehetőségét, hogy az ügyfél részletekben fizessen, ergo minden, a felmondás időpontjában fennálló tartozást köteles az adós egy összegben és azonnal kifizetni. Mivel erre az esetek jelentős többségében az adósok nem képesek, ezért a Provident bank meghagyásos eljárást indíthat.
Ez egy olyan nem peres eljárás, amelyben egy közjegyző a pénzintézet kérelme alapján bizonyítási eljárás nélkül egy fizetési meghagyást bocsát ki az adósnak. Amennyiben ezt az adós nem fogadja el, a meghagyás kézbesítésétől számított 15 napon belül peres üggyé alakul át.
Amennyiben az adós elfogadja a meghagyást, az jogerőre emelkedik, ezáltal a bank kezében egy jogerős bírósági ítélettel megegyező hatályú rendelet lesz a hátralék rendezéséhez. Ez a papír eljuttathatja a bankot a hiteltartozás rendezésének legutolsó fázisába, ami a végrehajtás lesz.
Ez egy szintén nem peres eljárás, aminek a lényege, hogy a közjegyző a végrehajtást kérő bank részére egy jogerős, bírósági végzéssel megegyező hatályú dokumentumot állít ki annak érdekében, hogy azzal a végrehajtó be tudja hajtani az adóstól a bank felé fennálló tartozást. A végrehajtó a jogszabályok értelmében akár kényszer alkalmazására is jogosult, ha másként nem tudja elérni más formában az adósságrendezést, illetve jogában áll lefoglalni ingó- és ingatlan vagyonokat is. Amennyiben további részleteket szeretne megtudni a végrehajtási eljárásról, vagy a Provident kölcsöneinek feltételeiről, a hitelmindenkinek.hu honlapján válaszokat talál kérdéseire.
Ha később lesz munkád, akkor a fizetésedből tilthatnak le, számládról emelhetnek le, neveden levő dolgokat foglalhatnak, akár az örökségből is. Amúgy jó eséllyel nem ők fognak már követelőzni, hanem egy behajtó cég, akinek eladják a tartozásod. Ők türelmesek, várják, hogy egyszer legyen miből foglalni, addig is ketyeg a sok késedelmi kamat.
Az elévülési idő 5 év, de elég 1 levelet küldeni és attól a pillanattól újraindul a számláló...
Így van, ha nincs a neveden semmi, akkor azt a semmit értelemszerűen nem tudják elvenni. Ehhez túl nagy ész nem kell az ismerősöd részéről. Ez nem a maffia, hogy az életeddel fizetsz, ha nem tudsz mással.
Viszont az adósság nem fog feledésbe merülni, a fentebb leírt folyamat során végül lesz ellened egy végrehajtás. Amíg nincs semmid, nyilván ez nem ér semmit, de ha bármikor lesz, akkor arra a végrehajtó jogszerűen ráteheti a kezét. Például a munkabéredre, ha egyszer dolgozni fogsz (és nyilván fogsz, mert valamiből élni kell). És azon már rajta lesz rengeteg késedelmi kamat, ügyvédi, közjegyzői, végrehajtói díj, amit mind ki kell fizetni. És nem úgy, ahogy szeretnéd, hanem akár a fizetésed jelentős részét is tilthatják.
Szóval szerintem kár arra játszani, hogy majd úgyis elfelejtik. Inkább a megegyezésre kellene törekedni.
"Az elévülési idő 5 év, de elég 1 levelet küldeni és attól a pillanattól újraindul a számláló..."
Ez most már nincs így, a levél miatt már nem indul újra. (Ez az új Ptk. újítása.) Így ha nem akar kifutni az időből a követelő, akkor minél előbb meg kell indítania a jogi eljárást. Jogerős határozat meg sosem évül el, tehát akár 20 év múlva is behajtható.
"Jogerős határozat meg sosem évül el, tehát akár 20 év múlva is behajtható."
Amit írtál, abból pedig ez nem helytálló.
Ha 5 évig nincs végrehajtási cselelmény a jogerőre emelkedést követően, ugyanúgy elévül.
Érdemes a tartozást minél hamarabb visszafizetni!!
Felvettem egy fiatalembert dolgozni. Az is hasonló mentalitású lehet mint te. Egy hónapon belül itt volt a bírósági végrehajtó levele, hogy vonjam a fizetéséből.
80 ezer forint adósságból 250 ezer lett, pár év alatt.
Hónapokig nyögi majd szerencsétlen...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!