Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Árvereznek, több helyre is...

Árvereznek, több helyre is tartozik az illető, mit tehetnek?

Figyelt kérdés
Megpróbálom röviden összefoglalni. Idős rokonról van szó, nálunk lakik. 10 éve elvált, ebből lenne egy fél ingatlana, de a lakhatásról lemondott, így hiába van a nevén a fele, be sem teheti a lábát. Erre a házra régen a volt feleségével hitelt vettek fel, amit ezek után nem fizetett, hisz a hitel közös volt, de a volt feleség sosem dolgozott, viszont a ház mégis neki maradt meg, ezért úgy volt vele, nem fog fizetni egy olyan hitelt, ami olyan házon van, ahol ő nem lakik. De ennek már 10 éve. Közben lerobbant az egészsége, elvesztette a munkáját, addig volt egy hitelkártyája, amit segélyből már nem tudott fizetni, így arra elindították a végrehajtást. A rokonom már nyugdíjas, de csak a kb. 28 ezer ft-ot kapja, mert a többit emiatt a hitelkártya miatt letiltották. Kb. 300 ezerről van csak szó, de mivel a nyugdíja kevés, így a letiltással is több év lenne, mire "visszafizetné". Szóval emiatt a régi bankja elindította a nevén lévő házra a végrehajtást, ami nem gond, hisz nem használhatja, sosem tudná fenntartani. A volt feleségének sokszor lett volna alkalma elmenni dolgozni, de ő mindig eltartatta magát valakivel, ilyen típus. A rokonom úgy volt vele, hogy lemond a házról, de akkor fizesse az a hitelt, meg tartsa fent, aki benne lakhat. Hát nem tette. Na de a lényeg, hogy most 300 ezerért megindították a végrehajtást, bejegyezték a jogot a földhivatalban, ami gondolom árverezést jelent hamarosan. Végrehajtó itt nem járt, gondolom azt is, hogy utánanézett, és látta, h kevés nyugdíj, egyéb ingatlana nincs, autója nincs, szóval meg sem próbált ingóságokat lefoglalni. Azt tudom, hogy ekkora összegért is megindítják a végrehajtást, de ilyenkor az a lényeg, hogy 300 ezerért menjen el az ingatlan, vagy azért piaci árat kérnek érte? Mert a legeslegfurcsább az egészben, hogy a régi, nagy összegű közös hitelt, bár 10 éve nem fizeti senki (rendszeresen jön róla értesítő, több millió a tartozás), nem akarják behajtani. Az a hitel a Ra******sen banknál van, és 10 éve se végrehajtó, se letiltás, se árverezésre kísérlet, ezt nem értjük. Mert akkor már az lenne az ésszerű, hogy ha pár millió bejönne a házból, akkor első körben a hitelkártyás kis tartozást fedezné, másodsorban a R***** hitelét, vagy annak egy részét. Az ingatlan egyébként piaci áron olyan 8-10 millió lenne, vagy csak lehetne, mert falun van, a kutyának sem kell, és mivel 10 éve nem költöttek rá, le van lakva. Akkor ennek most 300 ezer lesz a kikiáltási ára, vagy mondjuk 6 millió?

2015. máj. 29. 18:53
 1/4 A kérdező kommentje:
Tudom, h hosszú lett, köszönöm, ha elolvastátok. Még egy kis adalék és kérdés. A volt feleség fenyegetőzik, hogy ha elviszi a bank a házat, akkor beperli a kedves rokonomat, és követeli rajta a pénzt, mert ő csak adóstárs volt, a rokonom a fő adós. Erre jogilag úgy tudom, van lehetősége, gyakorlatilag az életben nem fog látni egy fillért se, mert nincs miből. És bár papíron csak adóstárs volt valóban, együtt élték fel a hitelt.
2015. máj. 29. 18:56
 2/4 anonim ***** válasza:

A feleségnek ebben a történetben kb. csak kussolni van joga. Az ő tulajdonrészét a történet nem érinti, innentől kezdve nincs miért perelni. (amúgy halkan jegyzem meg 10 éve kérhetne a rokonod lakáshasználati díjat az extől...)


Az, hogy bejegyeztek az ingatlanra nem jelenti, hogy árverezés lesz - mert senki nem vesz meg egy fél ingatlant, pláne lakottan. Vidéki lelakott fél ház, áh, semmi sem fog történni.

A bank is ezért nem erőlködik a lakáshitellel, hiszen azt látja, hogy két munkanélküli a tulajdonos. Inkább kivárják, hogy kamatozzon az összeg és kihaljon a tulaj, mert akkor könnyebb árverezni a lakást.

2015. máj. 29. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

erre nem gondoltam, hogy csak a felére jegyezték be, így nem is lesz árverezés.

a válási okirat szerint lemondott a lakáshasználati jogról, és minden abból eredő anyagi haszonról, nem tudom most fejből, hogy van megfogalmazva, de ha pl. a volt feleség kiadná albérletbe, abból sem járna semmi.

nagyon csúnya válás volt, már menekült a rokon, ezért inkább aláírta, csak legyen már vége.

mi jobban örülnénk, ha árvereznének, mert nagyon durva, de sokmindent azóta is a rokonomon követelnek. nemrégiben derült ki, hogy pl. a víz még nincs átiratva. akkor minden évben jön levél az önkormányzattól, hogy fizessen kommunális adót. hiába jelzi minden évben, h lemondott az ingatlanról, ez nem számít, hisz a tulajdonjog az övé is. azt próbáltuk elérni az önkormányzatnál, hogy akkor ne egyedül a rokonomtól kérjék, hanem felezzék meg, ahogy a tulajdonjog is 1/2 - 1/2 arányban van. hajthatatlanok, merthogy 17 éve, amikor vették az ingatlant, a rokonom vállalta aláírással a fizetési kötelezettséget. persze, hisz házasok voltak, egyetlen közmű sem lehet 2 ember nevén, jogilag csak az egyikkel állnak szerződésben. na ettől sem tudunk megszabadulni. a másik a kéményseprés díja, semmi köze már hozzá, hogy ott egyáltalán használják-e a kémyényt, igazából a k.seprő vállalatot sem érdekli, de újra és újra kiszámlázzák. a volt feleségnek nyilván az az érdeke, h ne az ő nevén legyenek a dolgok, mert akkor őt nem vonják felelősségre. és mivel nem működik együtt, hisz hülye is lenne bármit a nevére venni, mindent csak perekkel és nagy ügyvédi költséggel lehetne a nevére íratni, de erre egyértelműen nincs pénz. tudom,hogy elkanyarodtam, bocsi, csak nagyon fel tud bosszantani a dolog.

2015. máj. 29. 19:37
 4/4 anonim ***** válasza:

Két dolgot érdemes megjegyezni, egyik hogy 300 ezer és járulékai az. Mert a végrehajtónak is van díja és egy rakat költség is lesz a kamatokon felül is. 5 sikertelen árverési kísérlet után( ahogy írták is, fele tulajdon nem fog kelleni senkinek, a piaci érték feléről indul, majd azt követően a teljes tartozási összegről. A piaci értéket meg a környék és állapot határozza meg, ha az eredetileg volt 10 millió, most meg 5-ért mennek az ingatlanok, von le a lelakott állapotot és annak vedd a felét. Így már megérheti valakinek, aki meg tud egyezni a másik tulajjal is, eladásban.


Hasonló helyzetben voltam én is tavaly, majd 1/8ad résztulajdonosként átvállaltam a tartozást, amit viszont én követelek most a bent lakón, (aki szintúgy nyugdíjas, a tartozás 50%-os nyugdíj inkasszó mellett, 15 évig ketyegne, ami túl sok, így kérhetem az árverezést, ahol elővételi jogom van) nem tud fizetni, így a tulajdonrészek átkerülnek hozzám, mivel a tulajtársak is lemondtak a részükről, csak ne kelljen ezekkel a tartozásokkal bajlódniuk az önmagát fenntartani képtelen ember(ek) miatt.


Ergo közel negyedáron lesz egy lelakott belvárosi ingatlanom, amit ég ha felújítok is piaci ár alatt marad.

2015. máj. 30. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!