Lakáskasszában segítség?
Sziasztok!
Nos szeretnék lakást vásárolni a közeljövőben, ezért szeretnék tanácsot kérni, hogy melyik a "legjobb" lakáskassza? Illetve, hogy hogyan is "működik" ez? A lakáskassza kalkulátort sem nagyon értem... Havonta többet tudnék megtakarítani mint 20.000Ft, de szinte mindenhol azt látom, hogy annyi a maximum amit "be lehet fizetni" és 3-4 év a legkevesebb futamidő. Többet nem is lehet befizetni vagy mi? Kevesebb futamidő nem lehetséges? Nem értem, ezért szeretném a segítségeteket kérni. Köszönöm!
Szép estét!
Jelenleg 4 pénzintézet foglalkozik lakáskasszákkal:
OTP, ERSTE, AEGON, FUNDAMENTA
Törvény szabályozza az alábbiakat:
- A befizetett díjakra 30% állami támogatás jár, ha minimum 4 év megtakarítási időt vállalsz és lakáscélt igazolsz.
- Mindenhol van "Szerződéses összeg", ami áll a saját megtakarítási részből és egy hitelrészből is, ami opcionális.
- Minimum 4, max 10 év lehet a megtakarítási idő
- Mindegyik lakáskasszánál maximum 20.000Ft lehet a havidíj, DE ANNAK NINCS AKADÁLYA, HOGY EGYSZERRE TÖBB KÖZELI HOZZÁTARTOZÓD NEVÉRE TAKARÉKOSKODJ és a lejáratkor a saját lakáscélodra költsd el a pénzt!
Neked ennek az utolsó szabálynak lehet nagy jelentősége, mert ha Te havonta több pénzt tudnál félretenni, mint 20.000Ft, akkor célszerű lenne egyszerre több szerződést is elindítani. Ezt úgy tudod megtenni, hogy mindegyik megtakarítási programban lehetsz Te a szerződő, de az egyikben Te leszel a kedvezményezett, a többi szerződésben pedig pl anyukád, apukád, testvéred, nagyszülők is lehetnek. Az összes szerződést felhasználhatod saját lakás vásárlására, így meg tudod sokszorozni a 30% állami támogatást.
Sok-sok szabály van még, de ehhez érdemes személyesen segítséget kérni, a netes kalkulátorok nem alkalmasak arra, hogy eligazodj a választékban és a működésben. Egy lakáskassza program sokkal több variációs lehetőségre képes, mint amit egy kalkulátor bemutat.
Mind a 4 pénzintézetnél vannak kisebb-nagyobb különbségek, (pl más és más a szerződéses összeg, mások az ehhez kapcsolódó hitelek paraméterei.
Hasznos lenne tisztázni, mit jelent a "hozam" és a "hitel" típusú módozat, melyik mire jó, mire nem, mekkora a nyitási költség és ha ezt elengedik, annak mik a feltételei, mik az esetleges negatívumok, stb) ezekért kellene hozzáértő szakembereket felkeresni.
Arra figyelj még, hogy akkor vágj bele, ha biztos vagy benne, hogy a végén hitellel+önerővel+lakáskasszával együtt tudsz majd lakást venni.
Rengetegen járnak úgy, hogy a végén van a lakáskasszájukban 3 millió, ami rengeteg pénz bizonyos élethelyzetekben, szükségük is lenne rá, de arra nem elég, hogy lakást tudjanak venni. Ilyenkor van tele az összes fórum az ötleteléssel, hogy mégis hogyan lehetne hozzájutni...
Ez így szinte biztos nem fog menni a jelenlegi szabályok mellett. Egyrészt a finanszírozás nem haladhatja meg a vételár 80%-át, tehát 20% önerőre lesz szükséged. Másrészt az új szabályzás meghatározza, hogy mennyire lehet eladósodni, és ebbe beleszámítana a személyi hitel is, amit az önerő előteremtéséhez vennél igénybe.
Ha nem egy extrém magas fizetés és borzasztó alacsony ingatlan párosításról beszélünk, akkor nagyon nehéz lesz ezt összerakni, de a szabályokat főleg azért hozták, hogy elkerüljék megint azt, hogy tömegesen válnak fizetésképtelenné az emberek, ha nem tudod összerakni az önerőt, akkor valószínűleg a törlesztéssel is gondjaid lehetnek.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!