Hogyan is van ez az "államadósság" dolog?
MMint kitol vesz fel az állam kolcsont?
hogy hogy még 100 évvel ezelotti hitelt is fizetunk/fizetnek?
és hogy hogy minden országnak van adossága még az USA-nak is?
Egymástól vesznek fel az államok kölcsönt. Az, hogy milyen régi hitelt kell fizetni a megállapodástól függ.
Miért ne lehetne az USA_nak is államadóssága? Nincs ezzel semmi baj, csak a kormányunk politikájának része, hogy "riogat" a hitellel és a bankok ellen lázítja a népet...
A hitel egy befektetés. Felveszed, megcsinálod belőle amit akarsz és visszafizeted kamatostul. Amíg meggondoltan veszi fel az állam a hitelt addig nincs semmi gond. Példa:
Felvesz az állam 100 milliárd hitelt infrastruktúra fejlesztésre. A nagyon leegyszerűsített példa kedvéért 20% kamatot kell rá fizetni, tehát 120 mrd-ot kell visszaadni.
Megépít belőle mondjuk egy vízi erőművet a Tiszán. Az erőmű olcsó áramot ad, gyártó cégek települnek ezért a környékre, hozzák a tőkéjüket, ide adóznak és termelnek. Ebből az országnak keletkezik évi 10 mrd-os EXTRA bevétele 30 éven át ahhoz képest, mintha nem lenne erőmű. Akkor 12 év alatt visszafizeti a hitelt és 18 évig profitált belőle évi 10 mrd-ot!
Ez egy jó hitel volt. Amikor stadionépítésre veszik fel a hitelt az nem jó döntés...
Az állam bankoktól, cégektől, emberektől vesz fel hitelt. Ennek több módja van:
Explicit hitel ("Az autópálya állami beruházásként banki finanszírozással épült")
Államkötvény kibocsájtásával, ilyenkor az államnak fizetsz egy összeget, amiért kapsz egy ígéretet, hogy a futamidő lejárta után egy magasabb összeget kapsz vissza. Ennek két technikája van:
Kapsz egy X névértékű papírt, amire Y hozamot ígérnek
Nagy cégeknek ajánlanak X névértékű papírokat, az kapja meg aki a legtöbbet ígéri érte, tehát X-hozam áron kerül megvásárlásra.
A hiteleket időnként kedvezőbbekre cserélik, tehát a nagyon régi hitelek elvileg visszafizetésre kerültek.
A pengő inflálásának az egyik magyarázata az, hogy a háború után a jóvátétel egy része pengőben volt meghatározva (ezenkívül a megtakarítások "lenullázása" és egyéb magyarázatok is léteznek, ezek valószínűleg együtt igazak)
A látszat ellenére (ezt nem szokták az államadóssághoz sorolni), amikor megkapod a fizetésedet te nyújtasz hitelt az államnak azzal, hogy a pénzt elfogadod (Ez a legjobban a pengő inflációjánál látszott, amikor megkaptad a pénzed, de mire a piacig értél, már semmit sem ért)
És mi van ha az állam nem fizeti vissza a hitelt?
Az ok ,hogy attól a banktol/államtól már biztos nem kap hitelt, meg a tobbi is nehezebben fog hitelezni ,de egyébként lehet bármi kovetkezménye?
Behajtani nem nagyon tudják...
Hogyne tudnák.
Egy részről ha egy állam nem fizet vissza egy hitelt akkor annak híre megy, soha többé senki nem ad neki többet. Már pedig még a legerősebb gazdaságoknak is szükségük van tőkére.
Más részről államok simán tudnak egymás ellen szankciókat bevezetni - lsd mostani görög helyzet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!