A bankkártya adatainak megszerzésével az ATM-en keresztül a bankszámláról lelopott pénz visszaszerzéséért (a rendőrségi nyomozás eredménytelensége után) fordult-e már valaki bírósághoz? Tud-e valaki olyan ügyvédet ajánlani, aki jártas ilyen ügyekben?
Ha nincs meg aki ellopta az kártyád adatait és/vagy aki felvette a pénzt, akkor kitől akarod visszaszerezni? Először őt kéne megtalálni.
Ha a bank hibájából jutottak a kártyád adataihoz, akkor őket lehet perelni.
pin kod nélkul vett fel pénzt ATMbol?
Ha valos a dolog akkor bank ki szokta fizetni. Ha az ügyfél kamuzik (önlopás gyanuja) akkor persze nem.
" Ha nincs meg aki ellopta az kártyád
adatait és/vagy aki felvette a pénzt,
akkor kitől akarod visszaszerezni?"
Lényegtelen ki volt. Ha az ügyfél gondosan járt el (pl pin kodot csak ő ismerte) akkor a visszaélés az a bank vesztesége.
de nem értem pin kod nélkül hogy vett fel pénzt...
http://www.gyakorikerdesek.hu/uzlet-es-penzugyek__banki-ugye..
Elnézést, de a kérdésemmel nem a hitetlenkedést akartam elültetni senkiben sem, hanem a megoldást keresni.
Mindenkit rosszul érintene, ha egyik nap azzal szembesül, hogy nem tud fizetni, mert nincs pénze a számláján, sőt mínuszba ment a megtakarított pénze. Majd megtudja, hogy olyan helyeken vettek fel róla pénzt ATM-ből, ahol soha nem is járt. Az adott időpontokban pedig épp a munkahelyén tette a dolgát, tárcájában a bankkártyájával.
A kérdésem lényege az, hogy a sikertelen rendőrségi nyomozás után mit lehet tenni?
Fogalmam sincs, hogy ki, mikor és hogyan jutott az adatokhoz. Ezért fordultam a rendőrséghez, hogy ők kiderítsék. De a tettes ismeretlen, így a nyomozást felfüggesztették.
A kérdésem továbbra is:
Tud-e valaki olyan ügyvédet ajánlani, aki jártas ilyen ügyekben, akihez fordulhatnék, hogy megtudjam, mit lehet tenni?
"A nyugat-európai trend azt mutatja, hogy a csalások nagy része ma már nem követeli meg a bankkártya fizikai megszerzését, sokkal inkább a digitális mágnescsíkon tárolt kártyaadatok a lényegesek. Ezek felhasználásával aztán
a szakavatott kezek
hamisított (klónozott) kártyát tudnak készíteni, de az információk alkalmasakká tehetők nagy tömegű internetes vásárlás, az ún. "kártya nincs jelen" (card not present) tranzakciók lebonyolítására is. Ez már az új generációs visszaélések köre..."
"a magyar ATM-eknél is lopnak adatokat, a klónozott kártyákat pedig itthon és javarészt külföldön (tőlünk keletebbre, akár Európán kívül) használják fel.
A szakszerű adatlopás
lényege, hogy az ügyfél ne ismerje fel, hogy adatmásoló eszközzel áll szemben. "Próbálkoztak már a zárt (vestible) ATM-eknél ajtóbeléptetőbe szerelt mágneses kártyaolvasóval is, amely akkor vette le az adatot, amikor az ügyfél a munkaidőn kívüli belépéskor lehúzta a kártyát. De a gyakoribb, hogy a kártyaleolvasó elé tesznek egy adatszerző készüléket tartalmazó pár centis lapot vagy maszkot, amely ugyanazzal a lendülettel olvassa le és tárolja el a kártyaadatokat, ahogy valaki megpróbál pénzfelvételt kezdeményezni. A PIN kódot kétféleképpen próbálják megszerezni: vagy egy rendkívül nehezen észrevehető helyen felfüggesztett mikrokamera segítségével, vagy pedig egy álbillentyűzetet illesztenek rá az eredeti tasztatúrára, ami engedi lebonyolítani a tranzakciót, de közben a PIN-t is elmenti. A professzionalizmusra jellemző, hogy egy nemrég lefülelt orosz banda az adatokat minden egyes pénzfelvétel után SMS-ben továbbíttatta magának. De láttunk már Törökországban készült, szervezett bűnözői csoportok által gyártott magyar nyelvű álbillentyűzetet is, mely tökéletesen illeszkedett egy bizonyos típusú ATM-készülékhez. Ezenkívül tudunk olyan esetről is, amikor egy egész előlapot helyeztek fel az adatok megszerzéséhez"
"A Pestvidéki Nyomozó Ügyészség szerint a magyar és román állampolgárságú vádlottak 2009 és 2011 között bankkártyák adatait szerezték meg és az ezen adatok alapján készített hamis bankkártyákkal pénzt vettek fel.
Az ügyfelek adatait a vádlottak úgy kaparintották meg, hogy adatszerző készüléket helyeztek el a bankautomatán, amely leolvasta a szükséges adatokat; ezután elkészítették a kártya klónját, amellyel aztán megkíséreltek pénzt felvenni. Egy-egy ilyen esti pénzfelvételhez akár százas nagyságrendben vittek magukkal kártyákat."
Állítólag az ilyen eseteknek csak 16%-át kártalanítja a bank, de szeretném megpróbálni, ehhez viszont ügyvédi segítségre van szükségem.
Egy eset, amit olvastam:
"...számlájáról vélhetően klónozott bankkártyával levettek 563 ezer forintot idén júliusban. Minthogy sms-értesítést nem kért a számlájáról, csak a 6. pénzkivétel után tűnt fel neki a lopás. November végére az is kiderült, hogy OTP-automatákból vették fel a pénzét, viszont a tolvaj eltakarta az arcát, így beazonosítható elkövető hiányában a rendőrség felfüggesztette a nyomozást. Az Axa Bankot viszont ez nem hatotta meg, és nem tervezi kártalanítani naiv ügyfelet."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!