Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Hogy tudok átutalni úgy egy...

Hogy tudok átutalni úgy egy bankszámlaszámra, hogy nem tudom az illető nevét és címét? Nem lehet csak úgy számlaszám alapján utalni bankban, vagy postán?

Figyelt kérdés
2010. febr. 21. 13:36
 1/9 anonim ***** válasza:
64%
Elektronikus átutalásnál semmi másra nincs szükséged, mint a számlaszámra, ugyanis ezeknél a tranzakcióknál csak a számlaszámot ellenőrzik, névegyeztetés nincs. Tehát a netbankodból is tudsz utalni, névhez írd be, hogy Gipsz Jakab, a számlaszámhoz meg az általad ismert számot. Az utalás teljesülni fog.
2010. febr. 21. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim válasza:
47%

Azért a név kell a bankszámlaszám mellé. Pld. Fővárosi Gázművek, vagy Kovács Józsi, és a bankszámlaszám. Más adat nem kell.


Gondolj bele, ha nevet nem írna mellé... akkor hova utal a bank??? Tehát a címzett neve kell!


Egyébként a bank megnézi, hogy az adott névhez tényleg az a számlaszám tartozik-e, és ha nem, akkor a pénz visszamegy a feladónak. Én múltkor elírtam egy számot a bankszámlaszámban... és a banknak feltűnt, hogy ahhoz a számhoz nem az a név tartozik.

2010. febr. 21. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
78%

Kis csúsztatás :)

"Én múltkor elírtam egy számot a bankszámlaszámban... és a banknak feltűnt, hogy ahhoz a számhoz nem az a név tartozik."


A bankszámlaszámban nem tudsz EGY számot elírni. Legalább kettőt kell elírnod, ugyanis a bankszámlaszámok legalább KÉT ellenőrző karaktert tartalmaznak, amely az előtte álló 7 (vagy 15) számból generálódik, tehát ha egy számot rontasz, akkor az ellenőrzőszám hibás lesz. Így azt is el kell rontani, de "nem mindegy mire", hiszen az az előtte álló számokból generálódik. Méghozzá nem is olyan egyszerű manőverrel (modulo 97-tel és hasonló nyalánkságokkal, ha érdekel:

[link]

Tehát EGY SZÁMOT, ha AKARSZ SEM TUDSZ ELRONTANI ÚGY, HOGY AZ MÁS SZEMÉLYHEZ TARTOZÓ SZÁM LEGYEN. Magyarul amit leírtál, az csúsztatás. A bankszámlaszámot elronthattad papír alapú átutalásnál, amelyre az ügyintéző a mod 97-es ellenőrzés során (amikor begépeli ez azonnal lefut) észre is vett. De az a szám NEM MÁSHOZ TARTOZOTT.


Emellett a fenti ellenőrzésre való tekintettel a digitális formánál NINCS NÉVELLENŐRZÉS, csak és kizárólag a bankszámlaszám fut a GIRO-ba.

Csak gondolj bele az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal Egészségügyi Hozzájárulások Beszedési Számla megnevezésre. Mert ez az MNB-nél a számlatulajdonos neve. Ezt hogy írod rá egy papíros átutalásra? Úgy, hogy APEH Eü. hozzjár. szla. vagy úgy, hogy APEH EÜSZLA, vagy APEH egügyhozz számla vagy még ezerféleképpen... Ahogy ÉPP TETSZIK.

És mivel az egész átutalásos rendszer emberi közbeavatkozásoktól MENTESEN zajlik, így a nevet NEM IS FOGJA ellenőrizni a rendszer. Hiszen honnan döntené el, hogy az általad használt rövidítés helytálló-e? ...

A nevet manuális átutalások esetén ellenőrizHETIk, és érvénytelenítHETik az átutalást. De manuális utalásra elég kevés esetben kerül sor, ahol a teljes bankközi elszámolás kézzel történne...

Hozzáteszem, hogy a standard bankközi átutalás VISSZAVONHATATLAN tranzakció. Azaz ha elindult a pénz, az MEG IS FOG ÉRKEZNI a fogadó bankszámlájára. Így ha én pl. a CIB-ből utalok a K&H-ba, akkor a CIB alkalmazottja azt látja, hogy mod 97-tel ellenőrizve HELYES-E a fogadó fél számlaszáma. Ha az, az utalás elindul, és HA KÉREM, EGY IGAZOLÁST KAPOK ARRÓL, HOGY AZ UTALÁS MEGTÖRTÉNT! Tehát ha utána a névhiba miatt visszajönne, akkor bizony ez az igazolás hamis lenne...


Emellett pl. a névazonosságnál a CIB esetén végig NAGYBETŰT használnak a számla megnevezésénél. És ha én végig kicsit írnék, máris nem lenne meg az ISO-szabványú karakteregyezés!


Tehát ismét mondom, ha a bankszámlaszám HELYES, a név ISMERETE NÉLKÜL el tudod indítani az utalást.

2010. febr. 21. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

A belföldi forgalomban használt számláknál:

"Az ellenőrzőszámok az előttük álló számjegyek ellenőrzésére szolgálnak. Képzésüket a következő algoritmus szerint kell elvégezni: külön az 1-7., valamint külön a 9-15. vagy 9-23. számjegyeket helyértékük csökkenő sorrendjében meg kell szorozni a "9,7,3,1,...9,7,3,1" számokkal, a szorzatokat összeadjuk, és az eredmény egyes helyértékén lévő számot kivonjuk 10-ből. A különbség az ellenőrzőszám. (Ha a különbség "10", az ellenőrzőszám értéke "0".)"

2010. febr. 21. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Azt azért vegyétek figyelembe, hogy ez erőteljesen bankfüggő: van ahol egyáltalán nem figyelik a nevet, csak a számlaszámot. Van ahol viszont nagyon is. Rengeteg olyat láttam már, hogy nemhogy azért nem írta jóvá egyből a kedvezményezett bankja, mert nem volt jó a neve, hanem csak ! 1-2 karakter ! nem egyezett. Ilyenkor vagy visszafordítják vagy bekérik a pontos adatokat.


Más kérdés, hogy ez főleg céges számlákra jellemző, nem lakosságira, de hangsúlyozom: bankja válogatja.


A másik, hogy igenis el lehet írni 1 karakter. Tény, hogy más nem fogja megkapni, mert nincs olyan számlaszám, de ha a bank rendszere nem ellenőrzi, ugyanúgy elmehet az utalás, aztán "nem létező számlaszám" megjegyzéssel szépen vissza is jön 1-2 nap múlva.


Egy banki dolgozó

2010. febr. 22. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim válasza:

A 2. hozzászóló vagyok. Látom, jött egy kötekedő :)


Szóval igen, úgy van, ahogy az utolsó hozzászóló mondja. Elgépeltem EGY számot, (pedig név is volt hozzá!!) és visszajött 3 nap múlva a pénz a számlámra, mert nem teljesült az utalás.

2010. febr. 22. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Pont ezt mondtam, hogy az indító bank nem fogja ellenőrizni a számlaszám helyességét, a fogadó bank viszont megteheti. Ebben az esetben viszont hiába volt jó a név, a számlaszám nem létezett - sajnos ilyenkor simán elutalja a bank a pénzed és csak a fogadóbanknál bukik ki, hogy ilyen számlaszám nincs. Hallottam már olyat, hogy jóváírták név alapján (vicces, mert pont az OTP-nél), csak 1 karakter hibádzott, de általában ez automatikusan visszafordul.
2010. febr. 22. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
Igen, igen, ezt mondom én is, megerősítetted amit mondtam. A kedves 89%-os hozzászóló meggyanusított azzal, hogy csúsztatok... Miért is tenném? Használok, vagy ártok azzal valakinek, ha egy ilyen infóval csúsztatok?
2010. febr. 22. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Szerintem ő másképp értelemzte a kérést. Erről a modul 97 dologról még nem hallottam (ennyire a technikai hátterét nem ismerem a rendszereknek), de arra gondolhatott, hogy úgy utalsz félre 1 karakter elírásával, hogy más kapja meg a pénzed. Az ő leírt elve alapján ez lehetetlen lenne, lehet...
2010. febr. 22. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!