Csak a kamatokat fizettették, a tőke szinte változatlan. Tisztességes ez?
Egy közeli hozzátartozóm betegsége miatt most én intézem az ő dolgait is. A kezembe került egy csekk, amiről tudtam, hogy fizeti, de azt hittem már rég visszafizette. Egy régi folyószámlájának A-hitelét törlesztette, már évek óta. Kíváncsi voltam, hogy miért fizeti még mindig és a sok papírból kiderült, hogy a hitelt egy ideig nem fizette, így idő közben 100.000Ft-ból 280.000Ft-ra duzzadt (érthetetlen módon mindez értesítés nélkül). Ezt az összeget törleszti már 3 éve, de az is kiderült, hogy a törlesztő összegek csupán az éves kamatot fedezik, a tőke nem csökken. Hová forduljak, ki, vagy milyen szakember tudná megmondani, hogy mindez jogszerű volt-e a bank részéről? (Mármint az, hogy az adós jóhiszeműen törleszt évek óta, miközben hozzá-nemértése miatt tudomása sincs arról, hogy még unokái is fizetni fogják, ha ebben az ütemben halad)
Komárom-Esztergom megyei vagyok, minden segítséget örömmel fogadok!
Köszönöm!
Amennyiben a szerződés aláírója beszámítható volt illetve a lehetőség adott volt a magasabb összegű törlesztésre - ez esetben teljesen jogos!
Az ügyfél számára hátrányos szerződések megkötése nem törvénytelen.
Ez mindenhol így van. Jogszerű, nem verték át.
Nem árt tájékozódni hitelfelvétel előtt, hogy hány évig fogja az ember fizetni, milyen összeset, stb.
Sajnos sokan elfelejtik, hogy a pénzt nemcsak felvenni, elkölteni kell, hanem visszafizetni is.
Sajnos pontosan ez van a hitelkártyáknak, minden hónapban megy a csekk, a levélen szerepel a minimum összeg, de a csekk üres. Ha már egy nagyobb összeget felhasznált az ügyfél, a minimum összeg még a kamatot sem fedezi. Csak ha azt látja az ember, hogy elég 3000 ft-ot fizetni, akkor nem fog 8000-et befizetni. Így többet kamatozik a tőke, mint amennyit visszaforgat az ember. Így nem hogy csökkenne, de még nő az összeg.
Tapasztalat sajnos, évekkel ezelőtt saját bőrömön sikerült mindent megtapasztalni. Nekem is csak kb. 150 ezer volt a hitelkeretem, az ügy szempontjából most lényegtelen, hogy hitelkártya vagy folyószámla-hitel, ugyanazon az elven működik.
A teljes összeget felhasználtam, és kb. 2 évig csak a minimum összeget fizettem. Mivel 2x megcsúsztam a törlesztéssel, ezért a kedves Citi bank felmondta a szerződést (tényleg, 2 késedelmes fizetésről, és 10 ezer ft alatti összegről beszélünk!), és onnantól egy egyszerű hitelem volt, amit csak visszafelé fizettem. Továbbra is szinte minimummal, mert nem volt pénzem. Még ezután is kb. 2-3 évig törlesztettem. De minden hónapban nyögtem, és a kb. 150 ezerre szerintem több, mint fél milliót fizettem vissza.
A rokonod, ha egy ideig nem fizette, még rosszabbul járt, mert ha egy adott hónapban kamatozik az összeg, viszont nem csökken, akkor a következő hónapban már a kamatos összeg kamatozik, a 3. hónapban a duplán kamatos összeg kamatozik, így hónapról hónapra többel nő a tartozás, nagyon nehéz belőle kikeveredni.
Én pénzügyet tanultam, és ott klasszikusan úgy oktatták, hogy igen, tőke+kamat van a havi törlesztőben. Ehhez képest én is döbbentem, hogy a magyar bankok esetében ez nem így van. Csak a kamatot fizeted, a tőkét nem, így sosem fogy el. A tesómék is felvettek 10 millát, 12 éve fizetik már a dupláját visszafizették, és még mindig ugyanannyi van,mint amikor elkezdték. Nem lett volna szabad ilyet aláírni. Viszont az is igaz, hogy a szerződést a bank így írja meg, nincs választásunk. Vagy elfogadjuk, vagy nem veszünk fel hitelt.
Tény és való, hogy a legtöbb ember el sem olvassa, vagy nem is érti a szerződést, így nagy meglepetések érik később. Én nem vennék fel 10 millát soha, max 2-3 milliót.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!