Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Maximum mekkora értékű házat...

Maximum mekkora értékű házat kereshetünk?

Figyelt kérdés

Hitelből szeretnénk házat vásárolni Sopron max 50 kilométeres korzeteben kettőnk jövedelme 240-260 ezer forint egyikünk fél másikunk egy éve dolgozik a jelenlegi munkahelyén önerő nincs de van egy pótingatlan amit a családom vasárolt 1.5 éve 4.5 millióért Győr mellet 25 kmre én 22

barátnőm 21 éves.Szerintetek kb milyen értékű családi házat kereshetunk maximum illetve minimum ugye



2015. jan. 26. 15:53
 1/6 anonim ***** válasza:
30% onero alatt meg se probaljatok. A 'potingatlan' ilyen szempontbol az ertekbecslon mulik, hgy mennyit er, nem a vetelaran.
2015. jan. 26. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Ez azért elég sok mindentől függ. Mennyi önerőt vár el a bank? Bankszámlára érkezik a pénzetek? A fizetés mekkora részéig hitelez a bank? Van-e más adósság vagy hitelkártya? Milyen kamatperiódust választotok? (A rövid olcsóbb, de kiszámíthatatlan, hogy mennyi lesz 10 év múlva, vagy hosszút, ami kiszámíthatóbb, de drágább)


Én most vettem fel az U-betűs banknál lakáshitelt, frissek az élmények, az ottani kondíciókkal kb. erre lehet számítani:

Tegyük fel, hogy a pótingatlan most is megér vagy 4 milliót és az értékbecslő is ilyesmi árat mond.

Az U-nál legalább 20% önerőt kérnek (pontosabban a hitel nem lehet több, mint a fedezet értékbecslő által megállapított piaci értékének 80%-a), a fizetés pedig 30%-ig terhelhető.

10 éves kamatperiódusra 6,9% a kamat.


A fizetésetekből kb. 75.000 Ft fordítható törlesztésre (ha más hitel nincs). Ez 20 éves szerződés esetén kb 9.5 millió kölcsönösszeget tesz lehetővé, ami nem lehet több, mint az ingatlan 80%-a, tehát a maximális vételár 11-12 millió forint.

A pótingatlan ennél kicsit többet tenne lehetővé, de mindegy, a fizetés nem enged többet és pont.


Ez persze a bankoktól függ. A hitelközvetítők sem tudnak csodát művelni, szerintem nem érdemes velük foglalkozni, helyette érdemes legalább 3-4 bankot megkeresni és egy 1-1 előzetes hitelképesség vizsgálatot csinálni.

Tehát, ami szempont:

- a kölcsönösszeggel szemben mekkora fedezetet követel a bank (önerő)?

- a fizetés mekkora hányadára ad hitelt?

- mekkora kamatot kér?

- milyen hosszú kamatperiódust kínál?

- van-e valamilyen akció? (díjvisszatérítés, kamatkedvezmény)


Van olyan a piacon, ami kedvezőbbnek tűnhet a mostani alacsony kamatok mellett, mint amit én számoltam, mert mondjuk 4% kamatot is láttam most 3 hónapos kamatperiódusra. Ez nagyobb lehetőséget biztosítana, de simán előfordulhat, hogy valamikor az MNB kamatemelésbe kezd, és akkor bizony a törlesztő is elindul felfelé.


Amire még számítani kell:

- értékbecslés 30.000 forint ingatlanonként (ide értve a pótingatlant is!)

- ügyvéd 30-50.000 forint

- közjegyző 50.000 forint

- földhivatal 20.000 forint

- banki ilyen-olyan díjak: 25.000 forint

Vannak bankok (pl. U), amelyek visszatérítik az értékbecslő és/vagy a közjegyző díját, ezt is meg érdeklődni.


Ezen kívül:

- költözés

- felújítás (legalább egy festés)


Tehát legalább 3-400.000 Ft készpénz kell az egészhez, ezt semmilyen módon nem tudod megkerülni.

Sőt!!!!!

Lehet, hogy a banknál megússzátok az önerőt, de az adásvételi szerződés megkötésekor szokás 10% foglalót adni, anélkül általában esélytelen... Ez további legalább 1 millió forint (de az a jó hír, hogy ez a bank szempontjából önerőnek számít!!!)


Tehát szumma legalább 1,5 millió forint készpénz kell.


Abszolút magánvélemény, hogy 21 évesen még nem kellene közös lakást venni... Kössetek inkább 1-1 lakástakarék szerződést külön-külön! Az 4 év, teljesen belátható, kezelhető időtáv. Ha még mindig együtt vagytok, akkor további sok sikert a közös élethez, és addigra a lakástakarékban is összegyűlik kb 3 millió forint.

2015. jan. 26. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat.
2015. jan. 26. 19:43
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező, a 2. válaszoló egész jó összefoglalót írt, de van benne néhány hiba.

Az általa említett U betűs bank csak akkor fogadja el az ingatlant fedezetnek, ha legalább 5M Ft a forgalmi értéke, tehát ez nálatok a pótfedezet esetén problémás. Az is befolyásoló tényező, konkrétan hol van(nak) a fedezetül felajánlott ingatlan(ok), nem mindegy, hogy kistelepülés, kiemelt település, város, vagy megyeszékhely, stb.

Ilyen kis értékű pótingatlant csak egy-két bank, vagy helyi Takszöv fogad el fedezetnek, ezért nagyon óvatosnak kell lenni. Javaslom, keressetek fel pl Sopronban egy független hitelszakértőt, aki ismeri az összes bank hitelezési szabályait és részletesen fel tudja mérni a hitelképességeteket is.

2015. jan. 26. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Ami még kimaradt, és nem kis tétel, az a lakásvásárlási illeték. Itt egy kalkulátor hozzá:


[link]


Ezt pár hónappal a vásárlás után kell befizetni a NAV-nak (bár lehet részletfizetést is kérni), és 35 év alatt 50% kedvezmény jár (hogy csak házasoknak-e, annak nézz utána).

2015. jan. 26. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Igen, a vagyonszerzési illeték valóban kimaradt az írásomból. Egy okkal több, hogy ne 0 forinttal kezdjen bele a kérdező, hanem várjon még néhány évet. És az sem baj, ha van mondjuk 6 havi törlesztő is tartalékban.


Azért is jó előtte LTP-t kötni, mert az ember következmények nélkül ki tudja próbálni, hogy valóban minden egyes hónapban nélkülözni tud-e egy jelentősebb összeget.

2015. jan. 27. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!