Tényleg a semmiböl teremtik a pénzt a bankok mikor kölcsönt adnak?
Elég régi a kérdés, de mivel nem kaptál normális választ: A jegybankok készpénzt, a kereskedelmi bankok pedig számlapénzt tudnak teremteni. Ettől függetlenül nem kell egyből összeesküvés-elméletekre gondolni. Lényegében a jegybank közvetetten szabályozza mennyi pénz legyen "megteremtve", mennyi pénz legyen a gazdaságban (kötelező tartalékráta, kamat és vásárlással/eladással). Ezt jegybanki elemzők határozzák meg, az alapján, hogy mekkora a gazdaság pénzkereslete.
Még egyszer, nem kell egyből összeesküvésre gondolni, ez egy valós igény, amit Fisher P*Q=M*V egyenlete bizonyít, ahol M a pénzmennyiség, V (exogén változó) a pénz forgási sebessége, P*Q pedig a kibocsátás (szintén exogén). Az egyenletet tehát csak egyetlen változó igazításával lehet egyenlővé tenni, M változtatásával, ami pedig a pénzmennyiség.
Igen. Amikor a bank hitelt nyújt, akkor betétet teremt a hitelfelvevőnek a semmiből, azaz egyszerűen megnöveli a bankszámlájának egyenlegét. A banknak nincs szüksége előzetes megtakarításra a hitelezéshez.
Mindennek oka, hogy a bankbetét, amit ad bank a hitelfelvevőnek a bank, nem más, mint a bank tartozása, ami nem kerül semmibe a banknak. Elvileg a tartozást beválthatnánk jegybankpénzre, készpénzre, de ezt nem tesszük, mivel a bankbetétet használjuk pénzként.
A bank az általa semmiből teremtett pénzből bármit meg is vásárolhat, ingatlant, részvényt, kötvényt stb.
A "kötelező tartalék"-ot a bank saját magának megteremtheti, egyszerűen azzal, hogy a hitelpapírjainak néhány százalékát a jegybanknál beváltja jegybankpénzre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!