Létezik olyan hogy a bank nagyobb összeget terhel az ingatlanra mint amennyit ténylegesen megkapott az ügyfél?
Ha deviza alapú a hiteled, és közben felment az árfolyama a devizának, akkor simán.
Pld. ha a svájci frank árfolyama mondjuk 150 ft volt, és 2 év múlva felmegy 180 ft-ra, akkor azzal az árfolyammal szorozzák be a felvett devizaösszeget, és máris lehet több, mint amit felvettetek.
Úgy látom, itt kicsit összekeveritek a dolgokat.
A bank, ha deviza hitelt veszel fel, akkor a tulajdoni lapra mindig a deviza összeget vezeti fel, amit megkaptál. (Picit többet, de ez csak technikai dolog.)
Amikor törlesztesz, ez az deviza összeg fogy a törlesztőrészlet egy kis részével (attól függően, hogy mennyi benne a kamat és mennyi a tőketörlesztés).
Amikor kapsz egy banki értesítő levelet, amiben benne van az aktuális tőketartozásod, úgy tudod kiszámolni, hogy ez forintban mennyi, hogy beszorzod a mostani árfolyammal.
Ez sajnos mostanában azt jelenti, hogy bizony lehet jóval magasabb összeggel is tartozni, mint amennyit kaptál indulóban, mert azóta az árfolyam felment 20-30%-kal.
Előző vagyok
Ha előtörlesztesz, vagy végtörlesztesz, akkor az aktuális árfolyamon átváltják a befizetni szánt forintodat CHF-re és annyit vonnak le a CHF tőketartozásodból, amennyit kitesz a Forintod, de meg kkel fizetned még az előtörlesztés díját is. (Hirdetményben megtalálod, ez mennyi)
Ha ki szeretnéd az összes tartozásodat fizetni, akkor az aktuális CHF tőketartozásodat szorozd meg a mostani CHF árfolyammal, ehhez add hozzá a lezárási díjakat és megkapod, mennyit kellene befizetned forintban.
Az volt a keverés, hogy a kérdés arra vonatkozott, lehet-e többet terhelni az ingatlanra, mint amit valaki megkapott.
Ez nem lehetséges.
FORINT ALAPÚ hitelnél, a törlesztéssel a tartozás folyamatosan csökken, (vagy állandó, ha türelmi idős konstrukcióról van szó.)
DEVIZA HITEL esetén is ugyanez a helyzet, amit rávezetnek az ingatlan tulajdoni lapjára devizában, az SOHA NEM NŐ.
Ami lehet néha sokkal több, de sokkal kevesebb is egy deviza alapú hitelnél, az a tartozás FORINTRA ÁTSZÁMOLVA.
Érdemes figyelni az árfolyam ingadozásokat, ha valaki előtörlesztésben, végtörlesztésben gondolkozik. Pár hét, hónap különbséggel is nagyokat képes ingadozni az árfolyam, így a tartozás forintban kifejezve egyik pillanatról a másikra több százezres, milliós különbséget is mutathat.
Sajnos nem valószínű, hogy valaha is visszamegy a CHF árfolyama 145-150Ft-ra, de volt már 210Ft is, most pedig 185 Ft körül ingadozik. Remélem, fog még lejjebb is menni.
Megint ugyanazt írod.
Ha tartozik 60.000 CHF-fel, akkor a forinttal felszorzott forintösszeget fogja visszafizetni. Tehát a magasabb árfolyamon felvett CHF-et.
Ergo a 60.000 CHF-et nem 150 Ft-tal, hanem 180 Ft-tal fogják felszorozni, és azt kell visszafizetnie előtörlesztés alkalmával.
Ezért írtam én is azt, mint te, hogy meg kell várni, hogy lejjebb menjen a deviza árfolyama.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!