Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Valaki elmondaná nekem, hogy...

Valaki elmondaná nekem, hogy hogyan zajlik a lakásvásárlás lépésről lépésre?

Figyelt kérdés

használt lakás vásárlásra hitelt szeretnénk felvenni. ha a házat 4,5 millióért adják, akkor kb 900 000 forint önerővel kell rendelkeznünk ugye? így kapunk 3 600 000 forint kölcsönt.

kéréseim a fő kérdésemen felül:

1. az önerőt hogyan és mikor kell átadnom a tulajdonosnak?

2. az értékbecslő ha azt mondja, hogy ez a ház nem ér 4,5 millió forintot akkor a tulajnak kevesebbért kell adnia? vagy ő erre nem kötelezhető de kevesebb hitelt fogok kapni?

3. az átíratást, stb papírmunkát ki fizetni, az eladó vagy a vevő?


2014. dec. 16. 08:41
 1/3 anonim ***** válasza:

A 20% önerő a minimum! Célszerű azért minél többel rendelkezni.

1. A foglalót, ami általában a vételár 10%-a az ügyvédnél, az adásvételi szerződés aláírásakor szokás átadni.

Az önerő fennmaradó részét pedig a hitelszerződés aláírása után legkésőbb. Ahhoz ugyanis, hogy a bank elutalja a hitelt az eladónak, kérnek majd egy nyilatkozatot tőle, hogy a teljes önerőt megkapta tőletek.

2. Ha az értékbecslő kevesebbre értékeli a lakást/házat, akkor kevesebb hitelt kaptok. Az értékbecslő ugyanis a bank szemszögéből becsül, vagyis azt méri fel, hogy mennyi hitelhez megfelelő fedezetet biztosít. Ha ez alacsonyabb, mint a vételár, akkor így jártatok, kevesebb hitelt kaptok, tehát a különbözetet is nektek kell majd kifizetni az eladónak. Ő ugyanis nem kötelezhető arra, hogy emiatt kevesebbért adja el nektek a lakást. Ti alkudtok meg, a banknak ahhoz úgymond nincs köze, hogy mekkora összegben.

3. Az ügyvédet és az adásvétellel járó egyéb költségeket általában a vevő fizetni.

2014. dec. 16. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Szerintem kevés a 900 ezer önerő. 25%ot szoktak mondani, de általában ennél többet várnak el. Főleg ha nem keresel százezreket.

Én 7 millióért vettem az enyémet, 5 millió hitelt igényeltem, 3,9-et kaptam. Azt jelenti, hogy az ingatlan értékének 55%-át kaptam meg. Az értékbecslő is 7 millát írt a papírra, ezzel nem volt gond.

Ekkor már több éves munkaviszonyom volt, 120-130 ezer ft körüli fizetéssel.

Az önerő átadása változó, attól függ, hogyan állapodtok meg. Mi az ügyvédnél, a szerződés aláírásakor adtuk át, a többit meg a bank utalta nekik.


Ha az értékbecslő azt mondja, hogy a ház csak 4 milliót ér, a tulaj akkor is 4,5-ért fogja a dni, csak te nem fogsz rá annyi hitelt kapni, amennyit akarsz, így nagyobb részt kell önmagadnak előteremteni.

Mindenféle papírmunkát a vevő fizet.


Sokszor leírtam már ezen az oldalon, de leírom újra, hogy az önerőn felül legalább 300 ezer ft készpénzzel számolj, mire egyáltalán eljutsz oda, hogy megvedd a házat. Nekem ezt nem mondta anno senki, szóval próbálok másokon segíteni.

1. Tulajdoni lap, akár többszöri kikérésre, ez a legkisebb költség, kb. 3000 ft/alkalom

2. Értékbecslő, min. 30 ezer, ekkora értékű ingatlannál nem lesz sokkal több, max. pár ezerrel

3. Adás-vételi szerződés ügyvédnél: min. 50 ezer

4. Hitelbírálati díj: néhány tízezer

5. Közjegyzői díj: min. 50 ezer

6. Hitelfolyósítási jutalék: néhány tízezer (nekem a 3,9 millióra 60 felett volt)

7. Illeték, amire majd kérhetsz részletet: min.50 ezer

Ezek pár évvel ezelőtti díjak, amik azóta jó eséllyel nőttek. És ezekre nem várnak ám heteket, mire előteremted, hanem egyik napról a másikra kell, vagy amikor mész az ügyvédhez, közjegyzőhöz, akkor ezt vinni kell. Ha van még kérdésed, írj.

2014. dec. 16. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

1. Ilyen kis értékű ingatlant nagyon sok bank eleve nem hitelez, mert nem fogadja el fedezetnek, ezért körültekintően kell bankot választani.


2. Ha ez a ház valahol vidéken, kisebb településen van, biztos, hogy jóval több önerőre lesz szükség, mint 20%.


A többit már a többiek előttem leírták.


Konkrétumokat akkor tudok írni, ha Te is leírod, hol van az ingatlan és melyik banktól szeretnél hitelt felvenni.

2014. dec. 16. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!