Pontosan hogy mukodik a fundamenta lakaskassza? Mire is jo pontosan?
Pakolod be a pénzt minden hónapban, és év végén ezt az állam kiegészíti.
Az egyetlen értelme a dolognak az állami támogatás, mert anélkül a "kamat" nagyon kevés és magasak a kezelési költségek.
De amúgy nem értem, h miért nem mész fel a fundamenta honlapjára, h legalább az alap infókat elolvasd...
egy ltp szerződésben elérhető összegnek 2 része van:
- az első amit te fogsz összerakni. (erre kamatot kapsz, és erre jön 30% állami támogatás)
- a másik a hitelrész, amelyet (alapesetben) a megtakarítási idő elteltével igényelhetsz. Ez a hitel korlátos mind az összeg, mind a futamidő tekintetében.
Felhasználhatod a megtakarításodat a hitel nélkül is. Ekkor pl. az lenne az önerő a lakásvásárláskor, és banki hitellel egészítenétek ki.
Hát akkor következő munkanap egy szemésznél kezdj, ugyanis a Fundamenta oldalán minden világosan le van írva...
Havonta befizetsz x összeget, az összegyűlt pénznek a 30%-át megkapod hozzá pluszba az államtól, és van egy alacsony mértékű kamat is. Letelik pl. 4 év és szükséged van a pénzre, akkor választhatsz,h a meglévő összeget használod fel vagy a meglévőt összeget plusz hitelt, aminek ha jól emlékszem 3,9% a kamata (amitől alacsonyabbat egyik bankban sem fogsz kapni, kivéve ha banki dolgozó vagy). Vehetsz belőle házat, lakást, garázst, felújíthatsz, stb.
Egy laikusnak szerintem se könnyű eligazodni a honlapon és bizony van néhány dolog, ami bár fontos lenne, nincs oda leírva.
Az LTP megtakarításokról ezt érdemes megjegyezni:
Van a megtakarítási időszak, ami minimum négy év, max 10 év. A maximum évi 72.000Ft állami támogatást akkor kapod meg, ha 20.000Ft-ot takarítasz meg havonta, de a lényeg, hogy a befizetett összegre 30% állami támogatás jár, ha legalább 4 évig takarékoskodsz és a végén lakáscélt igazolsz (vásárlás, felújítás, építés, lakáshitel kiváltás)
A betétre kamat is jár, ami 1%, vagy 3% (módozat függő).
A megtakarítási idő végén jogosult leszel egy igen kedvező kamatozású hitelre is, de csak akkor, ha teljesíted a hiteligényléshez szükséges feltételeket. (hitelképesség, megfelelő értékű fedezet). Jelenleg a Fundamenta a megtakarítási idő végén igényelhető lakáskölcsönnél 1,5M Ft hitelig nem jegyez be jelzálogot, de efölött kér ingatlan fedezetet, aminek van minimum értéke (Lakások esetén pl 4M, vidéki háznál 5M Ft).
Az OTP LTP-nél pl nincs olyan hitelrész, ahol ne kérnének jelzálogot, viszont akár kisebb értékű lakóház, lakás, tanya is lehet fedezet, épp ezért aszerint érdemes pénztárat választani, hogy várhatóan mi lesz a lakáscél és milyen értékű lesz a fedezet, ha hitelrész is kell.
A Fundamentánál fel lehet venni a teljes szerződéses összeget a megtakarítási idő alatt is áthidaló hitel címen. Ennek kamata jelenleg 6,5-5,5% attól függően, hogy mikor kell a hitel. Itt is lényeges a hitelképesség és a megfelelő fedezet.
Kinek nem jó a lakáskassza?
- Akinek nincs és nem is lesz lakáscélja 4-10 éven belül.
- Aki pl 4 évnél hamarabb szeretne lakást venni, de nincs megfelelő összegű önereje, vagy plusz ingatlan fedezete.
Még egy fontos dolog kimaradt az előbbi felsorolásomból:
Egyszerre több családtag nevére, mint kedvezményezettre is lehet indítani megtakarításokat, ekkor megsokszorozható a 30% támogatás és úgy is felhasználható több szerződés együtt, hogy a családtagok közül csak az egyiknek van tulajdonrésze a lakáscéllal érintett ingatlanban.
Pl lehet megtakarítani sokszor 20.000Ft-ot is és csak az egyikük nevére vesznek lakást egy családban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!