Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Mennyi idő alatt évül el egy...

Mennyi idő alatt évül el egy hiteltartozás abban az esetben, ha meghalt az illető?

Figyelt kérdés

Édesapám 2003-ban meghalt. Az OTP most akar behajtani rajtam egy jelzáloghitelt,ami a tulajdoni lapon,sem sehol nem létezik,csak náluk(pedig ki lett fizetve és a hagyatéki tárgyaláson,sem sehol nem is volt már szó róla) és lassan 7 év után be akarják rajtam hajtani,mert én vagyok az örökös.

Milyen paragrafus,törvény van erre,hol tudnék utána nézni?


2009. dec. 21. 09:15
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Az örökös köteles helytállni az örökhagyó tartozásaiért, maximum az örökség erejéig.


ha volt jelzáloghitele édesapádnak, és az nincs kifizetve, akkor bizony neked azt ki kell fizetned. Ha nem fedezi az örökség a teljes összeget, akkor csak annyit követelhetnek tőled, mint amennyit az örökség ér.

2009. dec. 21. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Itt valami nem stimmel. Ha a hitel valóban jelzálog hitel volt, akkor mi volt a zálogtárgy?

Ha az ingatlan, amit örököltél, akkor rajta kell lennie a tulajdoni lapon, máskülönben nem kapta volna meg apukád a pénzt. Ebben az esetben, ha átvetted ezt a házat, mint örökség, akkor innentől te vagy az adós.


A másik variáció. Amennyiben apukád személyi kölcsönt vett fel, ami mögé nem kért a bank fedezetet, akkor valóban nem látszik a tulajdoni lapon a hitel, viszont ha Te az apukád ingatlanát megörökölted, akkor két választásod van. Vagy kifizeted apukád tartozását, amennyiben az kevesebb, mint a megörökölt vagyon, vagy lemondasz az örökségről és onnantól nem vagy köteles a tartozásért felelni.

Jogilag max az örökség értékéig vagy felelős az örökhagyó tartozásaiért, viszont ha már átvetted az örökséget, onnantól átvállaltad az ő adóságait is.

2009. dec. 21. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Utolsó válaszoló vagyok. Ha a tartozás ki lett fizetve, arról kell lennie egyrészt nálatok egy igazolásnak, másrészt a bank is küld a hitel lejáratával egy igazolást, hogy nincs már több tartozást.

Ezek hiányában tényleg nem látom át, miről is van itt szó.

2009. dec. 21. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

1979-ben jelzáloghitelt vett fel,abból épült a ház. De ezt amíg élt,már kifizette. Amikor meghalt 2003-ban,elküldtük a halotti anyakönyvi kivonatot a banknak is. Most márciusi tulajdoni lapon sem szerepel semmi bejegyzés.

Azt nem értem,hogy ennyi évig akkor hol voltak???

48ezer Ft-ról van szó+200ezer kamat.

2009. dec. 21. 11:29
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Az OTP nagyon szemét,és a könyvelésük a béka feneke alatt van.Nem tudom,hogyx most még él-.e az elévülési idő,ami 5 év volt.Nézz ennek utána.Ha közben nem küldtek fizetési felszólítást,akkor nem jogos 7 év után.Ha tudod,próbáld megkeresni a befizetéseket.Vagy Földhivatalban utána nézni,hogy a jelzáloghitelt mikor,mi alaján törölték.Ha most nincs rajta,akkor ezt megtudják neked keresni,És akkor mehetsz az OTP-hez reklamálni.Nagyon sok jelzáloghitelt nem törölt az OTP.Nekem is volt hitelem,a kifizetéskor ragaszkodtam ahhoz,hogy töröltessék.Közben biztosítót váltottam.A törlés után másfél évvel felszólítottak,hogy biztosítsam a házat,különben felmondják a jelzálog hitelt.(Ami akkor már régen nem létezett)Amikor reklamáltam,annyi volt a válasz,hogy tévedés történt.
2009. dec. 21. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Az én apósom 2001-ben halt meg.Volt neki is 200 ezer forint hitele az OTP-nél.Mivel a hagyatéki tárgyaláson az OTP nem tartott igényt a tartozás rendezésére(volt biztosítása az OTP-nél) így lezárták az ügyet.Legalábbis mi azt hittük.2007-től folyamatosan jöttek a nagyobb összegekről a felszólítások,majd a perrel való fenyegetések.Egészen 2009 áprilisáig csak ide-oda levelezgettünk,de végül is perre vitték,és megnyertük a pert,mert mi tudtuk igazolni papírokkal(a közjegyzői határozattal amiben nem szerepel az OTP tartozása,hisz lemondtak róla),ezért nem kellett kifizetni.Azóta békén hagynak,de minden levelet,most már a bírósági határozat levelét is eltettem,mert az OTP képes újra próbálkozni.

Szerintem menjetek el a közjegyzőhöz aki foglalkozott a hagyatékkal,és tőle kérjetek tanácsot.Nekünk a közjegyző segített.

2009. dec. 21. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Ha 79-ben jelzálog hitelt vett fel a házra apukád, akkor az akkor be is lett jegyezve a tulajdoni lapra. Nem tudom, te milyen tulajdoni lapot nézel (teljes másolatot, vagy csak szemlét), de az előzményekben tuti ott van ez a hitel, az is, hogy mikor vette fel apukád, menyit és melyik bank jelzálog joga van az ingatlanra bejegyezve. Ha azóta nem töröltettétek a tulajdoni lapról ezt a hitelt, amikor lejárt (a bank nem törölteti, őt ez nem érdekli, ezt mindig a tulajdonosoknak kell megtenni), akkor csak úgy tudjátok igazolni, hogy végleg ki lett fizetve a hitel, ha a befizetéseket igazolni tudjátok.

Ilyen esetben érdemes bemenni az OTP-be és pl számon kérni rajtuk, hogy ennyi év óta ugyan miért nem próbálták behajtani a vélt, vagy valós elmaradást?

Ilyen esetben szerintem érdemes "asztalt borogatni" náluk és kikérni a szerintük jogos követelés igazolását. Mutassák meg azokat az iratokat, amik alapján szerintük apukád még mindig tartozik nekik.

2009. dec. 21. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim válasza:
Nem ártana egy ügyvédet is felkeresni.
2009. dec. 21. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Hitelesített,eredeti tulajdoni lap. Jelzáloghitelt akartunk felvenni,de közben mégsem tettük és megmaradt a tulajdoni lap,amin bizony nincsen ilyen bejegyzés. Ha jól emlékszem,a mi töröltettük ki,de sajnos nem én intéztem,hanem anyu,ő meg folyton elkever minden papírt.

Mindenesetre be fogok menni a Földhivatalba is,megnézetem,hogyan is van ez.

2009. dec. 22. 05:16
 10/10 A kérdező kommentje:

És köszönöm mindenkinek a segítséget!

Boldog Karácsonyt nektek!

2009. dec. 22. 05:17

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!