23 éves vagyok,1 éve bejelentve,150. 000 nettóval kapok hitelt? Ha igen mennyit?
Itt egy hasonló kérdés, amire válaszoltam (utolsónak):
http://www.gyakorikerdesek.hu/uzlet-es-penzugyek__banki-ugye..
Azt nem írtad, hogy MIRE kelle ahitel:
- lényegesen kedvezőbb kamatozású és hosszabb futamidejűek a jelzálogfedezetű ingatlanhitelek, mint a személyi kölcsönök, áruhitelek stb.
- MENNYI pénzt szeretnél felvenni és mennyi törlesztőrészletet tudsz BIZTOSAN, minden körülmények között vállalni (akkor is, ha esetleg munkanléküli leszel)
- nagyobb összeg esetén van-e FEDEZETED (milliós nagyságrendnél, ingatlanvásárláskor kelleni fog)
- a 150 eFt bevétel csak a háztartásod költségvetésének egyik oldala: mennyi kiadásod van belőle? Hány főt kell eltartanod? (ökölszabály: a havi nettó jövedelmed ált. 30%-ig vállalhatsz törlesztést)
Ha válaszolsz legalább ezekre a kérdésekre, akkor szívesen segítek.
Az előző (hosszú) válaszoló vagyok.
Ez még mindig kevés. Kérlek ne intézd már el ennyivel a kérdéseimet, ha alaposabb választ szeretnél!
Mennyi a kinézett ház vételára?
A hitelen felül mennyi önerőd van?
Még a településed kategóriája is számít (más rátával hiteleznek BAZ megyei 500 fős településen családi házat, mint Bp-en társasházio lakást)
Jól értem tehát: 150 eFt nettó béred van (bejelentett, bankszámlára érkező, leinformálható, nem felszámolás és végelszámolás alatt lévő cégtől), jogilag egyedülálló vagy szívességi lakáshasználattal, saját magad havi eltartása 50.000 Ft körüli összeg (ennél egyébként kicsit többet fognak figyelembe venni, de ez más kérdés).
Az 50 eFt már nagyon határeset a törlesztőre, én azt mondanám, hogy az már inkább nem reális.
3. és 5. válaszoló vagyok (a banki elemző).
Sajnos neked nagy valószínűséggel normális pénzintézet NEM fog adni hitelt.
Indokaim:
1. NINCS önerőd. Ennél az ingatlannál legalább kb. 1,5 MFt-ot kellene tudnod prezentálni (számlán, kp-n- és ugye az adásvétel folyamán a bank elvárja, hogy először az önerő legyen teljesítve, utána hitelez- ezért ennek hiányával egyszerűen nem tud megvalósulni a hitelezés, így az adásvétel sem)
2. Tápiószele Pest megyei település ugyan, de igencsak nem jó településkategóriai besorolással. (ennél csak pl. baranyai és BAZ megyei kisfaluk rosszabbak)- így az ingatlan menekülési értéke nagyon alacsony lesz. Kérdés, hogy valóban értékelik-e 5 MFt-ra az ingatlant. (a településkategóriai besorolás miatt kb. csak 60%-ban hitelezik az ilyen összegű és településkategóriájú ingatlanokat- ez sok tényezőtől függ, átlagos %-ot mondtam), tehát az 5 MFt-os házra kb. eleve csak 3 MFt körüli összeget adnának és a 2 mFt-ot kellene előszedned valahonnan saját erőként (a 30% az minimális előírás- itt a település alacsony ingatlanforgalma és besorolása miatt lesz neked "rosszabb" mint egy ugyanilyen értékű ingatlant venni szándékozó megyeszékhelyen élőnek)
3. Azt még eddig nem érintettük, hogy normál esetben magának az ingatlan adásvételnek is van bőven költsége. Ilyenek pl.: hitelkihelyezés költsége, az ügyvédi díj, a megvásárolni kívánt ingatlan értékbecslésének költsége, a tulajdoni lapok kikérésének költsége (legalább 2*), illeték. Ezek az 5 MFt tervezett vételárú ingatlan esetében általánosságban az alábbiak szerint alakulnak
- hitelkihelyezés (sokféle néven fut, több tételből is adódik, bankonként, banki termékenként változó, lehet akciós is): általában 1-2% 50-100 eFt
- értékbecslés: kb. 25-50 eFt
- tulajdoni lapok kb. 15 eFt
- ügyvédi munkadíj: kb. 1-1,5 %: 50.000-75.000 Ft
- visszterhes vagyonátruházási illeték: (ebben lehetnek mentességeid, ha pl. fiatal vagy stb.- meg kell nézni az illetéktv-t): általános kulcs 4%, esetedben 200.000 Ft
Összesen kb. 340-540 eFt között változik.
A fentiek alapján tehát nem valószínű, hogy hitelhez jutsz.
Amit viszont én tennék a helyedben.
Már most kezdhetsz értelmesen gyűjteni.
Ha legalább két havi 20 eFt-os lakáskasszát nyitsz (saját nevedre és egyik közeli hozzátartozód (testvér, szülő, házastárs), akkor havonta 40 eFt (egészen pontosan 40.300 Ft a havi "számlavezetési díj" miatt) lakáskaszsás takarékoskodás mellett, az éves 2*72 eFt állami támogatás igénybevételével az 53. hónapra (+ 49. hó takarékoskodás és még 3-4 hó kiutalás hó) vagyis gyakorlatilag 4,5 év múlva a minimális kamatokat nem számítva lesz kb. 2,5 MFt SAJÁT erőd.
Emellett az LTP (lakástakarék) már a szerződéskötéskor (most) vállalja, hogy fix forint alapú kedvező kamatozású kölcsönt is biztosít kb. ugyanebben az összegben, amit összegyűjtöttél, kb. ugyanekkora futamindőre.
Vagyis nagyjából ennyiből meg tudnád venni a lakást 4,5 év múlva, amelyet további kb. 5-5,5 évig törlesztesz kb. 26 eFt-tal.
Ez lenne számodra a legésszerűbb választás.
A lakáskasszákra törvényi szabályozás vonatkozik, az OTP, Erste és a Fundamenta ugyanazokkal a termékekkel vannak piacon, azt érdemes választani, ahol most aktuálisan elengedik a számlanyitási díjat (szerződésenként általában 40 eFt körüli összeg, amit meg tudsz spórolni).
ha jelenleg 50 eFt-ot tudnál vállalni, akkor én még azt a havi 10 eFt-ot is (ami a két lakáskassza fizetése után maradna) félretenném egy kis megtakarítási számlára (nem sokat kamatozik, de ne éld fel): ebből 4,5 év alatt bőven meglenne az adásvétel összes költsége, illetéke.
Dönts felelősen és semmiképpen ne ugorj bele fogyasztói csoportok, uzsorások, egyéb személyek által nyújtott kölcsönökbe, csak és kizárólag normális, ismert kereskedelmi bankoktól vegyél fel hitelt és csak ilyen helyeken legyen megtakarításod.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!