Fundamenta lakástakarék kötésnél valóban tisztán jár az évi 30%-os állami támogatás?
Befizetsz pl. 4 éven keresztül havonta x összeget. Minden év végén az államtól kapsz hozzá +30%-ot, de maximum 72ezret egy évben, plusz egy alacsony alacsony mértékű kamatot kb. 2,7%. Ha letelik a 4 év 2 lehetőséged van:
1)kiveszed a felhalmozódott pénzt és vmilyen lakáscélra költöd
2)kiveszed a felhalmozott pénzt+kapsz egy előre meghatározott összegű hitelt ami kb. 4%-os
Csak azért nem jön ki teljesen a 30%, mert számlavezetési díjat kell fizetni, ami asszem 1800 Ft/év, illetve szerződéskötéskor ki kell fizetned a szerződéses összeg 1%-át.
Pl. ha vállalod h 4 éven keresztül 20ezret fizetsz havonta, akkor befizettél 4 év alatt 980ezret, plusz az államtól és kamatból 321843 Ft-ot kapsz, tehát 4 év után összesen 1301843 Ft gyűlik össze. Ha azt választod,h kérsz hozzá kölcsönt, akkor az kb. 1,9millió szal a szerződéses összeg 3,22 millió és ennek a 1%-a 32,2ezer Ft, amit szerződéskötéskor be kell fizetned. De még így is simán megéri.
Köszi a választ!
De kinél érdemes megkötni? Az mkp-s fickónál(aki lehet eltünik idő közben? és akkor kihez fordulhatok, ha bármi van...!?)vagy azt mondták,h a generali is kapcsolatban áll a fundamentával esetleg náluk(de ők természetesen a saját generalis befektetésüket ajánlották inkább)? vagy inkább keresem fel magát a céget?
Szerintem ráfér a témára, ha tisztába tesszük:
Jelenleg 4 pénzintézet foglalkozik Lakástakarék pénztárral Időrendbe tettem őket a Magyarországon megkezdett működésük szerint.
OTP
Fundamenta
ERSTE
Aegon
A Fundamenta megtakarítást több bankban is lehet kötni, pl FHB, KH, Unicredit, illetve mindegyik megtakarítással foglalkoznak különböző közvetítő cégek is, ők is ugyanazt kínálják, mint amit közvetlenül a pénzintézeteknél lehet megkötni.
Mindegyikre ugyanaz az LTP törvény vonatkozik, tehát mind a négy 30% állami támogatást nyújt a befizetett betétekre és mindegyiknél maximum 20.000Ft havi megtakarításra jár az évi max 72.000 Ft állami támogatás.
Mind a 4 pénztárnál a szerződéses összeg áll egy saját megtakarításból és egy hitelrészből. A hitelrész csak lehetőség, nem kell igénybe venni annak, aki nem akar hitelt.
Minimum minimum 4 év után lehet kivenni az állami támogatással együtt a teljes megtakarítást, vagy a hitellel együtt a szerződéses összeget, de a támogatás csak akkor jár, ha lakáscélt igazolunk.
Mindegyiknél max 10 éves a leghosszabb megtakarítási idő.
Mind a 4 pénztárnál van "HITEL" és "HOZAM" módozat is.
A két módozat között az különbség, hogy a hitel típusra az állami támogatáson felül csak 0,5-1% kamatot ad a pénztár, a hitelrésznek viszont alacsonyabb a kamata, mint a hozam módozatoké. A Hozam módozatra 2-3%-ot lehet kapni pluszban az állami támogatáson felül.
Ez a kamat különbség alacsonynak tűnik, de pl egy 5 éves OTP LTP esetében ez a különbség majdnem 100.000Ft-ot jelent az 5. év végén havi 20.000Ft-os megtakarításnál, tehát nagyon is érdemes odafigyelni, kinek melyik módozat az előnyös.
Sok-sok apróságban eltérnek a pénztárak, erről bővebb tájékoztatót leginkább a komolyabb közvetítő cégek képviselői tudnak adni.
Mindegyik pénztárnál a megtakarítási program nyitási költsége a a szerződéses összeg 1%-a, de a Fundamentán kívül mindegyik pénztár szokott akciózni. Van teljesen díjmentes, de 50%-os akciós kedvezmény is, de ezeket többnyire feltételekhez szabják, érdemes alaposan körülnézni és mérlegelni, a feltételek vállalhatók-e.
Az utolsó (mindeddig a legkorrektebb) válaszhoz kiegészítőként: érdemes azt is megnézni, melyik a legtőkeerősebb a négy pénztár közül. Csak úgy megnyugvásképpen.
A 30% a megtakarítás aránya, tehát az igaz. Azonban minél hosszabb futamidőre kötöd, annál rosszabb lesz a hozama. És ha ennek vetületében nézed, elvész a 30% mondjuk egy 8 éves számlánál, ott már valóban nem éri el a 15%-ot sem jelenértéken.
17.38-as, ha a 8-10 éves módozatok éves hozamát (EBKM) nézzük, azok már csak 6-7% körül vannak. Nagyon nem mindegy, hogy a befizetésekre a 30%-os állami támogatást 4 év alatt kapjuk meg, vagy 10 év alatt.
Ami viszont biztos, jelenleg lakáscélra nem tudnék jobb megtakarítási formát mutatni, mint bármelyik LTP, hiszen a betétek kamata a 0-át közelíti, a részvények viszont az átlagember számára kockázatosak.
Ami a válaszod első részét illeti: ugyanerről beszéltem én is.
Ami a második részért illeti: nem a lakástakarék ellen beszéltem, mindössze a kérdezőben próbáltam ezt a 30% / nem 30% című örökbecsűt helyre tenni.
19.57-es, megértettem, amit írtál, csak pontosítani szerettem volna a 15%-o hozamot:).
Sokan becsapva érzik magukat, amikor azzal szembesülnek, hogy a teljes befizetésükre csak egyszer kapnak 30%-ot, ezért nem árt tisztázni, hogy az éves hozam mutató (EBKM) a rövid módozatoknál sokkal kedvezőbb, mint pl a 8-10 éveseknél.
Pl még a 45 hónapos HOZAM Plusz módozatú OTP megtakarításé is csak 14-15% (nyitási díj akciótól és megtakarítási összegtől függ, mennyi pontosan), míg a Fundamenta 48 hónapos Hozamleső módozatáé 12-13% körüli.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!