A bankok, általánosan, a tőkéjüket képező fizikális pénz, hány százalékát adhatják ki hitelre itthon?
Köszönöm szépen a gyors választ! :)
Ez akkor azt jelenti, hogy ha én kapok 100.000Ft-ot fizetésként és azt a munkáltatóm bankja átutalja annak a banknak, ahol az én számlám van, akkor az a 100.000Ft úgy viselkedik a bankombál, hogy a 12%-a tőkeként megmarad, majd a 82%-ot kiadja kamatos hitelre...
Jól értelmezem?
Nem teljesen, ennél jóval bonyolultabb egy bank számvitel működése. Van egy biztonyos tőkemennyisége, aminek egy része folyamatosan változik, míg egy része relatív állandó.
A hivatalosan vállalt tőke 12%-át el kell helyeznie az MNB-nél kötelező tartalékként - törvény írja elő. Ahhoz a pénzhez akkor nyúlnak, ha a bank becsődöl és ki kell fizetni a betéteseket.
Nem minden tranzakció 12%-a, hanem a hivatalos tőke 12%-a, ezt nem birizgálják napi szinten.
Értem!
Ez még nem zárja ki a kérdésem hátterét, szeretném, ha megnézné ezt (alább) a videót youtube-on, a Zeitgeist Addendum c. filmből, kb. 9:30-tól 12:00-ig!
Kevesebb mint 3 perc, de elgondolkodtató!
Ez a dolog foglalkoztat mostanság és kíváncsi vagyok rá, hogy itthon így megy-e! (Szerintem mindenhol és minden bankban...)
Ha lenne ideje és rászánná azt nagyon megköszönném!
A kötelező tartalékráta 2% jelenleg.
Üdv,
Valóban a tartalékráta 2%. Viszont az nem igaz, hogy a tőkéjük X százalékát adják ki hitelre.
A hitel esetében:
- Felveszel 100.000 Ft-ot,
- a bank létrehoz egy hitelszámlát, legyárt virtuális 100.000r Ft-ot, majd az MNB-ben letétbe helyez 2.000 Ft-ot, mintegy a gazdaságban létrejövő többletpénz okozta infláció kompenzálására.
- A bank a virtuális pénzhez az MNB-ből lekéri a bankjegyeket (te az ATM-ből egy tartalék keretből kapod a bankjegyet amíg az MNB teljesítése be nem érkezik).
- A már kézzel fogható pénzt felveszed ATM-ből és elköltöd.
- Ahogy fizeted vissza a hitelt, a kamatokat a bank megtartja, a virtuális részét felszabadítja újabb hitelek képzéséhez, a 2% arányos részét pedig visszaemeli az MNB-ből.
Mire teljesen kifizeted a hitelt, a bankban csak a megfizetett kamat marad és ennyi. A banki hitel egy generált, nem létező pénz, a "jövőben" megtermelt vagyon terhére. A bank sosem a tőkéjét vagy a betétesek pénzét adja ki hitelbe, az a takarékszövetkezet ahol körbejár ugyanaz a pénz. A banki hitel azért egy ördögi kör, mert attól több pénz lesz a rendszerben, ami inflációt gerjeszt, kvázi a felvet pénz kevesebbet ér.
A bankbetétnél az ellenkezője a helyzet mint a hitelnél. Bank szépen berakja az MNB-be és leköti neked jegybanki kamatra, te meg annál kevesebbet kapsz csak meg. A kettő közötti rést zsebre teszi. Az érdekessége az, hogy ez SZINTÉN! inflációgerjesztő, mert az állam abból tud kamatot fizetni, amit te leadózol. Vagyis kifizeted magadnak a kamatot és megtömöd a bank zsebét úgy, hogy ő karba tett kézzel ül. Azok a bankok, amelyek magasabb kamatot fizetnek, mint az MNB alapkamat, azok a különbözetet prémiumként adják, feltételekhez kötve, de ez már messzire nyúlik, hogy miért is éri meg ez nekik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!