A Tőzsdeiskoláról mi a véleményetek, esetleg tapasztalatotok?
AKI TUDJA, CSINÁLJA. AKI NEM TUDJA, TANÍTJA.
Bontsuk két részre a témát!
1. Tájékoztató jellegű előadás vagy netán valamiféle alapvető tanfolyam a tőzsdével kapcsolatban: Itt olyan közismert, tényszerű, alapvető ismeretek bemutatása történhet, amire valaki azért megy el, mert lusta ugyanezt elolvasni. Ezért pénzt fizetni valójában tök felesleges, mert ezt a tudást bárki ingyen megszerezheti az interneten, vagy pár ezer forintos könyvekből, és szoktak is lenni ingyenes vagy önköltséges (1000-2000Ft) előadások, amelyek annyit érnek, mint egy művészettörténeti előadás: valamivel többet konyíthatunk a témához utána mint korábban. Ez rendben is van, és egy orosz tanár is meg tudja tartani az angolórát, ha egy leckével mindig előrébb jár.
2. “Hogyan keressünk sok pénzt a tőzsdén” típusú sok pénzbe kerülő tanfolyamok: Na most ugye ez nem valamiféle nyelvtanfolyam vagy tánciskola lenne - amit olyan emberek tartanak, akik jól táncolnak, vagy jól beszélnek egy nyelvet, de mivel ebből a tevékenységükből önmagában pénz nem termelődik, ezért ezt a tudást tanítással tudják pénzre váltani - hanem itt valaki komoly pénzért árul olyan állítólagos tudást, hogy hogyan lehet sok pénzt keresni. No de mi a jóistennek tartana valaki pénzért “hogyan keressünk sok pénzt a tőzsdén” tanfolyamot, ha egyszer ezzel a tudással elvileg akkor önmagában is sok pénzt tud keresni a tőzsdén. Totál paradoxon. Ettől persze még nem kizárt, hogy létezik, de én még nem találkoztam ilyen “állattal”, akire azt lehetne mondani, hogy tényleg annyira ért a tőzsdéhez, hogy ő már tudja a tőzsdei gazdagodás receptjét, és ezt a tudást ráadásul minden áron még meg is akarja és tudja is tanítani másokkal. Ha van ilyen zseni és jószívű “állat”, akkor az már nyilván van annyira gazdag és filantróp, hogy ezt nem pénzért, hanem ingyenesen teszi meg. (Vajon mennyi pénzt kérhet mondjuk Soros György egy-egy beszédért vagy előadásért. Valószínűleg semennyit, mert már így is annyi pénze van, amit el sem tudna költeni. Vagy ha netán mégis kér, akkor azt nem magának kéri, hanem egy alapítványnak.)
Elárulom nektek a titkot: AZ A TITOK, HOGY NINCS SEMMIFÉLE TITOK VAGY RECEPT. Pont ezzel a témával foglalkoznak például a híres Market Wizards című könyvek, amelyben hiteles top tőzsdei spekulánsokat (tehát nem csupán hangembereket) kérdeznek arról, hogy mi a sikerük titka, és hogyan lehetne valaki olyan sikeres, mint ők. Ha valaki elolvassa ezeket a könyveket, és beszélgetéseket, akkor azokban is benne van a titok, hogy valójában nincs semmiféle titok, és nincs semmiféle recept.
Ha valaki minden áron szeretne a bárki által könnyedén elérhető ingyenes internet és filléres könyvek olvasása és tanulása helyett tanfolyamokon tudást szerezni, akkor előtte két kérdést vessen fel, és gondolkozzon el rajtuk, majd állítsa őket párhuzamba:
1. Ki tartja a tanfolyamot, és milyen eddigi kézzel fogható, hiteles teljesítményt tud felmutatni?
2. Az előadó vajon miért és miért ennyi pénzért tartja a tanfolyamot?
Mert ha valaki netán tényleg annyira sikeresen és eredményesen ért a tőzsdéhez, hogy ezt a tudást még át is tudja, és akarja is adni, akkor egy ilyen személy motivációs céljai nem irányulhatnak arra, hogy a tanfolyam vagy előadás által súlyos pénzeket húzzon ki azokból, akiken elvileg pont hogy anyagilag segíteni akarna.
Sziasztok! Az előző válaszoló vagyok. A kérdező privátban érdeklődött, hogy milyen tőzsdével kapcsolatos könyveket érdemes olvasni. Nagyon sok könyvet tudok, amiket lejjebb egy hosszú listán írok le. Sok közülük már csak antikváriumokban, könyvtárakban elérhető, vagy a netről letölthető, de a harmaduk-felük boltban is kapható még. Leírom ide is a könyveket, hogy a később ide tévedő emberek is megtalálják ezt a listát.
De előtte egy rövid lista azokról, amik elérhetőek és mindenképpen olvasásra ajánlom őket! Néhány könyv, amiket elsőnek olvastatnék el mindenkivel, aki a tőzsde közelébe kerül:
Peter Lynch - Sikerrel a tőzsdén
Fellegi Tamás - Bárki lehet tőzsdés
Benjamin Graham - Intelligens befektető
Robert G. Hangstrom - A Warren Buffett módszer
Ezek aztán tényleg az alapok alapművei. Ezen kívül könyvek, amik a tőzsdéről szólnak:
Tőzsdeismeretek
Pénzügyek a gazdaságban (Losonci-Magyar)
Tőzsdepszichológia befektetőknek (Helmut Horstein)
Az elektronikus napon belüli kereskedés (Marc Friedfertig-George West)
Befektetések I.-II (Bodie-Kane-Marcus)
Tőzsdeelemzés
Részvényelemzésről egyszerűen (Lauf László)
Részvényanalízis (Gaál Attila)
Vállalatértékelés
A tőzsde (Alexander Gábor)
Bolyongás a Wall Streeten (Malkiel)
Egy spekuláns feljegyzései (Lefevre)
A pénz alkímiája (Soros György)
A talált pénz (Dunbar)
Tőzsdemámor (Shiller)
A tőzsde Murphy törvénykönyve (Czékus)
A pénz és a tőzsde csodavilága
Tőzsdepszichológia
Egy spekuláns bölcsessége
Mérlegen a jövő
Mesterfokon a pénzről (Kostolany)
Tőzsdesztori (Széles)
Hogyan nyertem 2 millió dollárt a tőzsdén? (Darvas)
Mániák és válságok a tőzsde hőskorában (Zsiday)
Brókerpóker
A nagy dobás (Lewis)
Tőzsdeismeretek (Kertész)
TÉVEDÉSBŐL BANKÁR
TŐZSDEJÁTSZMÁK
A 2008-as összeomlás és következményei (Soros)
A befektetések és a tőkepiac (Bélyácz)
A globális gazdaság földrajzi dimenziói
Közönséges részvények - Rendkívüli profitok
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!