Folyószámla hitelnél a bank változtathatja a havi kamatot?
Valami nagy félreértés lehet ebben az egész történetben, ugyanis a folyószámla hitelkeretnek nincs "törlesztő részlete".
A hitelkeret működése: A bank megadja a 350.000Ft keretet. A folyószámlán jóváírásként jelenik meg a bevétel, terhelésként a kiadás. Abban a pillanatban, amikor a terhelés több, mint a jóváírás, az egyenleg mínuszba megy. Ekkor kezded felhasználni a hitelkeretet. Pl amikor a teljes 350.000Ft-ot és még a nyugdíját is elköltötte anyukád a számláról, a hitelkeretre a bank folyamatosan felszámolja a kamatot, ami minden hónapban esedékes, de csak akkor kezd el fogyni ez a hitel, ha a kamaton felül is hagy pénzt a folyószámláján anyukád, tehát visszatölti anyukád a teljes 350.000Ft-ot. Nagyobb a baj, ha még a kamatokat sem fizette anyukád, mert ekkor késedelmi pótlékok, egyéb kötségek is terhelik őt a normál kamatokon felül, ami önmagában sem kevés. A legnagyobb baj akkor keletkezik, ha már felmondták a hitelkeretet és ezért kell "havi részleteket" fizetni. Ebből kimászni a legnehezebb.
Azt javaslom, hogy érdeklődjön anyukád a bankban, hogy áll most a helyzete, mert úgy látom, nem vagytok tisztában a hitelkeret működésével.
Például:
"Már 100 forint elmaradás esetén is teljes kamatot fizetsz az egész összegre! Sokan félreértik a kamatmentesség feltételét. Csak akkor jár a kamatmentes periódus, ha a megadott határidőig az utolsó fillérig kifizetsz minden tartozásodat. Ha csak 100 forinttal fizetsz kevesebbet, akkor a teljes összeg, nem pedig csak az elmaradt 100 forint fog kamatozni, éves 40% körüli kamatköltség mellett. Ezért soha ne maradjon még egy fillér tartozásod sem."
Az lehet az alapvető probléma, hogy anyukád valószínűleg minden hónapban még a -350.000Ft-os egyenleget is időnként túllépheti. Ez akkor következhet be, amikor a bank a kamattal megterheli a számlát és az egyenleg már amúgy is közelít a hitelkeret mértékéhez. Ilyen esetben a bank különböző pótlékokat pl "hitelkeret túllépési díj 5000Ft", késedelmi kamat, stb is felszámol az amúgy sem alacsony kamat mellé.
Érdemes megnézni az egyenleget, találsz-e rajta ilyen tételeket.
A kamat mértéke egyforma minden hónapban, az viszont teljesen eltérő, hogy mennyit kell fizetni az alábbi okból.: A bank naponta nézi az egyenleget és napi kamatelszámolással számolja fel a kintlévőségre a kamat 365-öd részét. Mivel az egyenleg folyamatosan változik attól függően, hogy mikor érkezik a nyugdíj, mikor és mennyit költ anyukád a számláról, így természetes, hogy a havonta felszámolt kamat is változó.
Azért javasolta a bank, hogy kezdjen el egyre többet és többet rajta hagyni a számláján, mert így gyakorlatilag sosem fog elfogyni a 350.000Ft kölcsön, ha minden hónapban lenullázza a számláját.
20% kamattal számolva pl. 5833Ft a havi kamat, de ha még erre büntető tétel is jön valamelyik hónapban, akkor simán lehet 10-15.000Ft is ez a többlet, de ennek befizetésével a tartozás nem fogy, csak stagnál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!