Újszülött babának milyen befektetést javasoltok?
Kedves utolsó, akkor szerencse, hogy az infláció ellen ott az inflációkövető kötvény.
Babakötvény!
Ráadásul elképesztően jó időpontra időzítettétek a gyerekvállalást, mert az Államkincstár végre kijött egy normális babakötvénnyel!
Itt a hír, miszerint a pletyka valóra vált, itt a 2032/S nevű állampapír, amit kifejezetten a Start számlához fejlesztettek ki. A tervek szerint december másodikától megvásárolható és ami a legnagyobb dolog, hogy a futamidő végéig mindig megvásárolható marad, vagyis a kamatokat évről-évre mindig ebbe az egy papírba tudjuk befektetni, nem lesz az eddigi hatalmas kavarás az össze-vissza lejáró rengeteg fajta állampapírral.
Sőt, állítólag kérhető lesz az automatikus újrabefektetés is, ami még egyszerűbbé teszi majd az életünk. (A szándék megvan, az erről szóló törvény még nincs, ezért a feltételes mód.)
A kamata évente változik, az előző éves infláció plusz 3% lesz a kamat.
Szerintem ez egy igen jó ajánlat annak, aki a gyerek számára szeretne félretenni. Ha nincs kamatadó, a hozam pedig az inflációnál garantáltan több, akkor biztos, hogy többet fog érni a pénz lejáratkor, mint amikor befektettük.
Az évi 6 ezer forintos állami támogatás is megmarad (legalábbis nem volt szó se az eltörléséről, se az emeléséről), ez is a megtakarításainkat növeli.
Ha havonta elteszel 10 ezer forintot és ezt az összeget évente az inflációval növeled, akkor mai értéken 2,809,732 forintot tettél félre a gyermekednek. Ebből az összegből 649.732 forint az infláció feletti kamat.
Ehhez az összeghez még add hozzá a 18×6.000 ft állami támogatást is.
Két helyen olvashatsz róla:
"szerencse, hogy az infláció ellen ott az inflációkövető kötvény"
Persze, van ilyen, csak az az apróság marad ki a reklámjából, hogy a HIVATALOS inflációt "követi", nem a TÉNYLEGESET, ami kb. duplája az elismertnek.
És akkor mi a megoldás? Ne tartalékoljon senki? Mindenki élje fel minden megtakarítását és minden keresetét, fizetéstől fizetésig élve?
Mi a jobb, ha elrakok 10 milliót, ami 10 év múlva reálértéken csak 6 milliót fog érni és lesz 6 millióm, vagy ha 10 év múlva nem lesz semmim?
Arról nem is beszélve, hogy a hiperinfláció és a pénz elértéktelenedésének a réme régen volt reálisabb, ma már nem. Emlékszem, a nagyszüleim is átélték az 1945-46-os hiperinflációt. Sosem volt sok pénzük megtakarítva, pedig mindig jól kerestek. Inkább feltöltötték a kamrát otthon és vettek 1 évre előre 100 kiló cukrot, meg 100 kiló sót, 20 kiló húst, meg ilyeneket. Mama mesélte, hogy az ő anyjánál is mindig tele volt a kamra és amikor '46-ban a havi fizetésből egy kenyeret lehetett venni, hozzá járt az egész falu kölcsönkérni.
Ma viszont már ezer módon lehetne védekezni az ellen, ha Magyarországon magas, vagy hiperinfláció lenne.
Először is olyan megtakarítási lehetőségek állnak a rendelkezésére még az átlagembernek, is, amik régen soha.
Tarthat az ember külföldi pénzeket. Tarthat készpénzt. Vehet reáleszközöket (arany, föld, ingatlan), amik többet is megőriznek az árukból, mint a készpénz egy magas inflációs környezetben.
Én is tudom hogy az utóbbi 10 év inflációja inkább kb. 100% volt (hiszen minden kétszer annyiba kerül, mint 10 éve), de ez nem azt jelenti hogy akkor feladom, felhagyok a megtakarítással és inkább a "mának élek" (bármit is jelentsen az).
Ezelött 20 évvel kaptam 6000 Ft fizetést, ami AKKOR kimondottan jónak számított, ma kapok 150000-et (akkor is meg most is üzemben mérnökként), ami minden csak nem jó. Viszont akkor 1 l tej 5 Ft volt, ma meg 130.
Akkor ebböl majdnem a felét félre tudtam tenni, ma a mai éppen a mindennapokra elég.
Amit akkor félrettem, azért már 10 év múlva sem kaptam semmit sem.
Ez nem azért történt, mert közben lett családod is és nem csak magadra költesz?
Vagy mert a fizetésed reálértéke változatlan maradt, de az igényeid közben növekedtek (pl. 20 éve még nem fizettél mobil fenntartásáért, ma már igen, 20 éve nem volt autód, ma van)?
Illetve most elvonatkoztatnék rólad. Főleg mert az egyéni, személyes élményeket belehozni egy ilyen, elvileg országos dolgokról szóló vitába, nem túl szerencsés.
Ha arról beszélünk hogy mi történt országos szinten, az nem ugyanaz, hogy mi történt velünk vagy a környezetünkkel személyesen.
Például aki egy borsodi zsákfaluban él, az sokkal kevesebbet vett észre és részesült az utóbbi 20 év fejlődéséből, míg egy Budapesten lakó ember talán sokkal kevésbé érezte meg a válságot.
A lényeg amit mondani szeretnék, hogy Magyarországon mindig is volt egy olyan mértékű reálkamat, még a '90-es évek magas inflációjának ellenére is, amivel egy 1980-as vagyon 70-80-90%-át máig meg lehetett őrizni reálértéken.
Itt van két grafikon ennek a szemléltetésére:
A magyar alapkamat 1990-től (durván ennyit kaptál a bankban betétre)
A magyar infláció 1974-től
Ez a két legrégebbre visszanyúló grafikon, amit találtam.
Ez pedig egy nagyon szemléletes grafikon, ami azt mutatja, hogy mennyit (nem) inflálódott a pénzed, ha bankban tartottad, betétben.
Ha pluszban van, akkor még reálkamatot is kaptál, ha nem mínuszban, akkor inflálódott.
Mindenki elmondja, hogy 1994-ben 25% volt az infláció, csak azt nem, hogy akkor a bankban is 25%-ot kapott a pénzére.
Ezek az értékek hosszabb távon egymáshoz simulnak, tehát hol pár évig volt pár százalék reálkamat, hol pedig nem. Az infláció persze elég durva volt tudom, de újra elmondom:
Egy 1980-as vagyon reálértékének a 70-80%-át bankbetétben tartva is meg lehetett őrizni a mai napig, ami nagyon jó, ha azt nézzük, hogy mi történt a többi volt szocialista országban a 80-as évek végén és a 90-es évek elején. (Csehszlovákiát kivéve mindenhol sokkal magasabb volt az infláció mint Magyarországon.)
"Ez nem azért történt, mert közben lett családod is és nem csak magadra költesz?"
NEM, ellenkezöleg, akkor két gyerek élt a háztartásban, ma már önállóak, ketten vagyunk a párommal.
"Vagy mert a fizetésed reálértéke változatlan maradt, de az igényeid közben növekedtek (pl. 20 éve még nem fizettél mobil fenntartásáért, ma már igen, 20 éve nem volt autód, ma van)?"
20 éve is volt autóm, meg ma is, de most sokkal kevesebbet megyek vele, akkor ugyanis azzal jártam munkába, ma meg gyalog el tudok menni a munkahelyemig. Mobilom meg nincs...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!