Mire számítsunk, mennyibe fog kerülni még?
Mivel azt írod, "önerő stimmel", úgy vélem, hitel is lesz. Sok múlik azon, hogy melyik banktól veszed fel a hitelt és milyen típusút.
Választottál már bankot?
Ok.
OTP-nél minden induló költség akciós most, tehát az értékbecslés díját visszakapod, nem kell megfizetni a 12.600Ft jelzálog bejegyzés díját sem és a közjegyzői díjat sem. Tulajdoni lapokat is lekéri a bank. Folyósítási jutalékot sem kell fizetni, tehát gyakorlatilag kell még fizetned egy lakásbiztosítást és ha támogatott a hiteled, van még OEP és NAV költség is, ez 3000-3000Ft/db, de az utóbbi megspórolható egy NAV regisztrációval.
Mennyi hitelt fogsz felvenni? Egyedül intézed a hiteledet, vagy van hiteltanácsadód?
Ha érdekel, tudok pár olyan praktikát, amivel nagymértékben csökkenthető a banknak fizetendő kamat, ideális esetben akár 0-ra is redukálható.
4.790.000 ft lenne a lakás amit szeretnék. 20-25% önerő kell, durván 4 millió forintot kölcsönzök. 150.000 forint a megállapított átlag jövedelmem. Nincs hiteltanácsadóm, csak ismerős dolgozik a banknál. Szerinte akár az is lehet, hogy csupán 10%-ot kér a bank előre. Elvileg jogosult vagyok támogatott lakáshitelre.
És igen, nagyon érdekel mindenféle praktika, trükk, vagy bármi amivel kevesebbet kell fizetnem :)
Mit értett azon az ismerősöd, hogy "az is lehet, hogy csupán csak 10%-ot kér a bank előre?"
10 éve foglalkozom lakáshitelekkel, jól ismerem az OTP-s szabályokat is, de még 20-25% önerőt is nagyon nehezen tudok elképzelni náluk az alábbi okokból:
A banki értékbecslő megállapítja az ingatlan Forgalmi értékét. (Ez lehet jobb, de rosszabb is, mint a vételár).
Ez után megállapítja az ingatlan Hitelbiztosítéki értékét (HB), ami alapján az OTP max a HB érték 80%-át adja lakásvásárlási hitel címen.
A HB érték a Forgalmi értéknek valamilyen %-ban csökkentett része. A csökkentés mértéke sok mindentől függ. Pl településtől, azon belül elhelyezkedéstől, ingatlan állapotától, komfort fokozattól, építőanyag típusától, stb.
Pl megyeszékhelyeken, új építésű lakóparkban elképzelhető, hogy a HB a forgalmi érték 90%-a is lehet, de kisebb településen egy átlagos, vagy gyenge ingatlanánál az sem ritka, hogy ez a szám csak 70%.
(Pl budapesti, átlagos lakásoknál az a tapasztalatom, hogy a HB, mint a Forgalmi érték 80%-a szokott lenni.)
Ezek alapján csak abban az esetben van realitása a 20-25%-os önerőnek, ha van plusz ingatlan fedezeted, vagy nagyon-nagyon áron alul sikerült az ingatlant megvenned, de ez nem sűrűn fordul elő.
Mielőtt leírnám a praktikákat, előbb ezeket kellene tisztázni az OTP-s ismerősöddel, mert ebből még nagy probléma lehet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!