Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Hogy "gazdagodnak" a bankok?

Hogy "gazdagodnak" a bankok?

Figyelt kérdés
2009. szept. 25. 09:17
 1/8 anonim ***** válasza:
45%
Tegnap este a Házon Kívül adásában, pont erről volt szó. Próbáld visszakeresni a neten.
2009. szept. 25. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
91%

A bankok "pénzt teremtenek"

Erra azért van lehetőségük, mert már régen nem fizikai fizetőeszközt, hanem virtuális pénzt használunk.


A fizetési ígérvény az ami a rendszert működteti. Könnyű megérteni ezt, ha azt vizsgáljuk meg, hogy most a válságban honnan volt az egyes - gazdaságilag erősebb - államoknak dollármilliárdjai, hogy pénzt pumpáljanak a piacokra? Nem volt. Egyszerűen azt a jövőben befolyó várható adóbevételt "költötték el" amit még be sem fizettek az állampolgárok, vállalatok.


A kereskedelmi bankok is hasonlóan működnek. Van 1000 forintjuk, abból 100 Ft-ot tartalékba kell helyezniük, de a maradék 900 Ft-ot kiadhatják 10 ügyfélnek. Valójában nem tudná kiadni a 10x900 Ft-ot, mert nincs neki fizikailag meg ez logikus, de azért teheti meg, mert az ügyfél jövőbeni fizetési ígéretet tesz, illetve felajánl valamit fedezetként. Így az adott banknak (mivel fedezeteket tud felmutatni a kiadott kölcsönre) mindenki elhiszi, hogy van pénze, tőkéje, így más bankok is szívesen adnak kölcsön pénzt, hogy mégtöbb hitelt adjon ki. A kibocsátott hitelekért pedig kamatot szed a bank, ebből van profitja. Mint említettem a letéti pénznek többszörösét adhatja ki hitelként, a kamathaszon is többszörös a "valójában nem létező" pénzen.


A homokszem akkor kerül a gépezetbe, mikor kiderül, hogy a fedezet értéktelen, vagy nem elegendő. Mint ahogy a mostani válságot is ez okozta.


Összefoglalva: Te lakást akarsz venni. Nincs elég pénzed, ezért kölcsön kérsz a banktól. A bank ad neked, de valójában olyan pénzt ami neki sincs meg, és ezért Te még kamatot is hajlandó vagy fizetni :)

2009. szept. 25. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
88%

Úgy, hogy pl. jelzálog alapú hitelek folyósításával az amúgy szinte korlátlanul rendelkezésükre álló, az elfogadását előíró törvénytől eltekintve értéktelen 'pénz' manipulálásával pár év után bebuktatják az adósokat így a fedezet, ami valódi érték, az övék lesz.

Ezen felül ha kérsz 1000 Ft hitelt, akkor nem a betétesek pénzéből adják "kölcsön", hanem az aláírásod a papíron "fizetési ígéret" melyet ők a központi banknál a központi bank fizetési ígéretére cserélnek (bankjegy). Tehát valójában nem pénzzel, hanem fizetési ígérettel "fizetünk", továbbá a hitelként folyósított összeg addig nem volt forgalomban, hanem az aláírásunk által jön létre, azaz tőlünk jut hozzá a bank. A bankoknak csak nem a teljes általuk mozgatott összegekre, hanem annak csak töredékére kell tartalékot képeznie (fractional reserve banking), azaz ha ötszörös a szorzója, akkor a tartaléka ötszörösével játszhat. Tehát, ha fogja az 1000 Ft-ot, amit a mi aláírásunk hozott létre, kicseréli a központi bankkal bankjegyre ÉS beteszi a központi bankban letett tartalékába, akkor 5×-ös szorzó esetén (de a 20-30× a reálisabb) 5000 Ft-ot markolhat. Ebből ad 1000-et és kamattal 1500-2000-et követel "vissza".


Szép szemléltetés: youtube.com-on: "A Pénz Mint Adósság" és szépen végignézni, ha több részre van osztva. Az eredeti angol nyelvű: money as debt szintén a tube-on.

Olvasni is lehet, leginkább angolul, pl.: fiat currency, fractional reserve banking, stb.


Zárszónak:

"Elég jó, hogy e nép nem érti meg a bank- és monetáris rendszert, mert ha megértenék, azt hiszem forradalom lenne, még mielőtt megvirradna a holnap." - Henry Ford (1863-1947 (!))

2009. szept. 25. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
60%
Belőlünk, a balek, rájuk szoruló szerencsétlenekből és a felelőtlen hitelfelvevőkből.
2009. szept. 25. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
88%

Természetesen, ha az emberek nagy tömegben ébrednének és hőzöngeni kezdenének, hogy őket kirabolták/becsapták, akkor jön a terrortámadás, vagy világháború: nem kell az átlagember, csak arra, hogy az elitnek ne kelljen bepiszkítani a kezét. Mellesleg így papíron legálisan jut hozzá a Föld minden darabjához. (minthogy legalizált a szélhámosság ezen fajtája)

Az első világháború kellett a rendszer egyik országban bevezetéséhez, amelyik ezzel korlátlan hitelt tudott nyújtani a háborúhoz (minden résztvevőnek), majd azután az újjáépítéshez. Természetesen, ha a törlesztésbe beleroppant az adós bankrendszere, akkor a hitelező megkapta a pénz monopóliumát, azaz ott is létrehozhatta az új rendszert. A II. VH már az irtózatos profit és az Új Világrend jegyében zajlott, sosem látott mennyiségű polgári áldozattal. Csak ezt az oldalt kifelejtik a törikönyvekből. (ha az igaz érdekel, mindig azt nézd, kinek szolgál az adott dolog: ki nyer)

2009. szept. 25. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim válasza:
Drágábban adják a hiteleket, mint a betéti kamatot, s a szolgáltatásaikat is úgy fizettetik meg az ügyféllel, hogy a betéti kamataikból minél többet költsenek.
2009. szept. 28. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:
ez nagyon egyszerű 1 két gazdag ember berakja a millióit a bankba,a bank azt a tőzsdére viszi és nagyon profi elemzőkkel majd nem 100% os biztonsággal befektetik a gazdag ember aláírt egy szerződést amin leköti a pénzét több évre ha kivenné ő sokat bukna ... aztán ami a tőzsdén gyarapszik kiveszi azt hitelnek adja és azt esetleg duplán kell visszafizetni! de így is többszörös hasznot zsebel be
2009. szept. 29. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

09-25 12:04


Igen, belőlünk élnek meg. Ha nem vagy tisztában azzal, hogy mik a feltételei annak, hogy hitelt vegyél fel, ne vedd fel! Alapvető szabály: Hitelt csak nagyon fontos esetekben veszünk fel!

Ha nincs szükséged a banknak a szolgáltatására, akkor ne vedd igénybe azt! Ha meg rászorulsz, akkor maradj csendben, és örülj hogy adnak neked pénzt! Ennyire egyszerű!

2009. szept. 30. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!