Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Kinek van diákhitele? Mik a...

Kinek van diákhitele? Mik a tapasztalatok?

Figyelt kérdés
Azokhoz szól főleg a kérdésem , akik vettek fel és már ott tartanak, hogy fizetik vissza. A fizetésnek kb. hány %-a az amit levonnak olyan néven, hogy a diákhitel törlesztése? Itt is létezik ilyen előtakarékossági része a törlesztésnek?
2009. szept. 23. 11:52
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Én csak annyit tudok hogy a nővérem felvett ilyet jópár éve, de még mindig nyögi mert a válság miatt többet kell fizetnie. Nagyon megszívta.
2009. szept. 23. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

A két évvel ezelőtti éves bruttó átlagfizetésednek a 6 %-át kell törleszteni, tehát 2009-ben a 2007-es fizu után számolják. Az első évben pedig a mindenkori minimálbér 6%-át fizeted, ez idén azt hiszem 4300 Ft körül van.


Pl.: nekem 2007-ben a havi átlagkeresetem olyan bruttó 170-180 ezer volt, így idén én 10500 Ft-ot törlesztek havonta. Én a maxot felvettem 8 félévre, úgyhogy valamikor 15-20 év múlva talán le is jár :-(


Addig szívás, amíg nem törlesztesz annyit, amennyi az éves kamat rá, mert addig csak gyűlik a tőkerész. Viszont bármikor előtörleszthetsz díjm,entesen, ami rögtön a tőkét csökkenti.

A válság miatt biztos nem lett senkinek nagyobb a törlesztője, sőt még halasztást is lehetett kérni - addig a minimálbér szerint kell törleszteni. Az éves kamatot most vitték le talán 10 %-ra.


Szerintem annak "éri meg" felvenni, akinek a suli melletti megélhetése miatt szüksége van rá, vagy egyszerűen nem tudná miből kifizetni a tandíjat. Nekem az utóbbi volt. Ha a szülők tudnak támogatni, vagy keresel annyit amiből megélsz és a tandíjat is ki tudod fizetni, akkor semmiképp ne vedd fel.

2009. szept. 23. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Ha nem szükséges, nem kell a legalacsonyabb összeget törleszteni, akkor hamarabb fizeted vissza és kevesebb kamatot fizetsz. Persze a hétvégi bulikra nem kell felvenni, ha amúgy nincs rá szükséged.
2009. szept. 23. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Már felvettem, igaz ez csak a második félév volt, de bonyolult lett a tanulás, levelezős lettem és dolgozom is mellette, csak nem keresek annyit, hogy ki tudjam az egész tandíjam fizetni. Nem bulizásra megy el...
2009. szept. 23. 13:55
 5/11 anonim ***** válasza:
76%
Én ismerek olyat aki már fizeti vissza..egy évet minimum összegen végig fizetett..és év végére több lett a tartozása..szóval hiper szívás
2009. szept. 23. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Hát ezért írtam, hogy lehetőség szerint többet fizessen a törlesztő, ne a minimumot. Van akinek nincs más választása és be kell vállalnia a diákhitelt. Én a lányommal is felvetettem, mert tudtam, hogy ha velem valami történne, az éppen aktuális diákhitelből nem tudná folytatni az egyetemet. Így volt egy kis tartaléka, de most már fizeti vissza és nem a minimumot. Mivel jól vagyok én is segítek neki.
2009. szept. 24. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
0%
Nem tudom hogy a válság miatt vagy sem(de valószínűleg amiatt), de az ismerős 400.000-rel többet fizet mint amennyit kellett volna eredetileg. Mondjuk aki hitelt vesz fel... na mindegy.
2009. szept. 24. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
84%
Szia én egyszer vettem fel 150 ezret egyösszegben , de tavaly vissza is fizettem az egészet, persze addigra már közel 200 000 lett belőle. Most diplomáztam le. Hál' istennek van munkám így visszatudtam fizetni, így nem kell évekig törlesztenem.
2009. szept. 24. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim válasza:

Nekem is van diákhitelem. Én a minimumot kb. 4000 ft-ot fizetek, pedig sajnos még nincs munkám. Először a kamatot fizeted és nem a tőke részét a tartozásnak. Ezért lehet az első fizetett év után magasabb a tartozás.

Van lehetőség előtörlesztésre is, ez elvileg díjmentes, és azért jó mert a tőketartozást csökkenti. Én ezt ajánlanám ha van lehetőséged most is visszafizetni havonta valamennyi összeget.

2009. szept. 25. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
49%

Sok Nagyokos! Ha nem értetek hozzá, akkor nem kell hozzászólni, pláne nem félrevezetni a kérdezőt.


A www.diakhitel.hu honlapon egyénbként teljesen jól fent vannak az infók, igaz nehéz megtalálni, de ha egyszer jó helyre kattintasz, akkor tök érthetően le van írva minden.


Kérdezőnek: a fizetésedből semmit nem vonnak diákhitel törlesztése néven. Azt minden hónap 5. napjáig neked önállóan kell átutalnod a Diákhitel Központ Zrt. számlájára. Az első éves minimum törlesztés után az adott évi (mindig a 2 évvel azelőtti) adóbevallásod szerint számolják a törlesztőrészleted. Tehát ha mondjuk kerestél átlagosan havi bruttó 100 ezer Ft-ot 2009-ben, akkor 2011-ben 6000 Ft lesz a törlesztőd.


Válság: a diákhitelre semmilyen negatív hatással nem volt a gazdasági világválság. Nem emelték a kamatot, sőt még csökkentették is. Mivel ez nem devizaalapú hitel, így árfolyamkockázat sincs, tehát emiatt sem lehet valakinek nagyobb a törlesztője, illetve nem emelkedett a tőketartozása.


Minimum törlesztés: ha mondjuk van 1 millió Ft tartozásod, akkor erre rájön a 10,5% kamat, tehát a kamat összesen 105 ezer Ft. Viszont az első évben csak 12 * 4290 Ft-ot törlesztesz, ami 51 480 Ft. Ezért növekszik a tartozásod addig, amíg nem tudsz többet törleszteni, mint amennyi az éves kamat a hiteledre.

Ez tiszta matek eddig!


Az sem igaz, hogy először a kamatot törleszted, mert a havi törlesztőd egy része a kamatra, egy része pedig a tőkére megy.


Amennyiben tudsz előtörleszteni, az viszont rögtön a tőkét csökkenti, tehát kevesebb tőkére fognak kamatot felszámítani.


Annak, aki leszólta azokat, akik hitelt vesznek fel: sajnos vannak olyan emberek, akiknek nincs más választásuk, sajnos kénytelenek hitelt felvenni. Örülj neki, ha te nem ebbe a csoportba tartozol! Gondolj bele, ha valaki keres mondjuk nettó 80-100 ezret, az hogy fizessen ki a havi megélhetés mellett 150-200 ezret a tandíjra évente kétszer.

Persze meggondolatlanul, hülyeségre ne vegyen fel senki hitelt, ebben egyetértek veled.


Ha van még ezzel kapcsolatban kérdésed/kérdésetek, nyugodtan tegyétek fel :-) igyekszem válaszolni.

2009. szept. 25. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!