Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Mikor kaphatja kézhez nagymamá...

Mikor kaphatja kézhez nagymamám a lezárolt pénzt, ha egyáltalán megilleti?

Figyelt kérdés

A helyzet a következő:

Napra pontosan ma hunyt el nagypapám, özvegyen hagyva nagymamámat. Egyből be lett jelentve a szükséges szervekhez az elhalálozása, de a következő havi nyugdíját még elutalták az OTPnél lévő számlájára -ezt nem tudtuk- , és le is jelentettük, hogy hagyatékként semmilyen pénz, ingatlan, ingóság nincsen.

Közben a következő havi nyugdíját a nagymamám a saját pénzéből visszautalta, mikor kiderült, hogy a papám OTP-s számlájára még a szeptemberi nyugdíj is megjött, ám mivel nem volt hagyatéki eljárás, ezt a számlát +50 ezer ft-tal együtt zárolták, így kb 140 ezer forint csücsül egy számlán az OTP-ben.

Nem tudom, hogy 'benyelheti-e' a bank a pénzt, nagymamám kétszer járt az ügyfélkapunál, ott elhajtották, hogy a hagyatéki eljárásra be kell nyújtania egy kérvényt, és fél év múlva elkezdenek foglalkozni az üggyel. Eddig nagymamám a gyásza révén nem foglalkozott ezzel a dologgal, de most szüksége lenne arra a pénzre (főleg h a nyugdíjat ugye vissza is utalta a nyugdíjpénztárnak)

Nem értünk sajnos ezekhez a dolgokhoz, én azt hittem, kötelesek kiadni az elhunyt feleségének, mint első számú jogi örökösnek, de ezek szerint rosszul tudtam.

Bocsánat, ha kicsit zavaros a dolog, ha valami információ még szükségeltetne, kérdezzetek, és kérem, aki tudna segíteni, nagymamámmal együtt nagyon megköszönnénk!


2012. aug. 13. 22:20
 1/6 anonim ***** válasza:
19%
A nagypapa nyugdíja a halála után már nem vehető fel,így az nem is örökölhető. A nagymamának kérni kell a férje utáni özvegyi nyugdíj folyósítását a Nyugdíj Intézettől.
2012. aug. 13. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

mint írtam, a nyugdíja vissza lett utalva, a mamám számlájáról, amikor kiderült, hogy elküldték a halálát követő hónapban. az özvegyi nyugdíjat kapta, és kapja azóta is, ez teljesen más.

szóval azt a pénzt ami a számláján volt( kb 50e) a nagypapámnak, plusz még kb 80e ft, ami már nem a nyugdíja, hanem azzal megegyező összeg

2012. aug. 13. 22:46
 3/6 anonim ***** válasza:
0%
A jogosulatlanul felvett pénz nem hagyaték mert nem az illetőé!Ezért az örökös se veheti fel!
2012. aug. 13. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

"le is jelentettük, hogy hagyatékként semmilyen pénz, ingatlan, ingóság nincsen"

És a bankszámlán lévő pénz vajon mi?


"én azt hittem"

Hinni a templomban kell.


"kötelesek kiadni"

Igen, ha van hagyatéki végzés.


"az elhunyt feleségének, mint első számú jogi örökösnek"

Ha nincs végrendelet, a törvényes öröklés szerint a gyermekek illetve egyéb leszármazók állnak elöl az öröklési sorban, a házastárs csak utánuk jön.


"a hagyatéki eljárásra be kell nyújtania egy kérvényt"

Pontosan ezt kell tenni. Eltart majd egy darabig, de ez van.

2012. aug. 13. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

akkor mégegyszer elmondanám, mert úgy érzem, nem értettéket :(

amikor beírtuk, hogy nincs hagyatéka, akkor nem tudtuk, hogy a halála utáni hónapban is elküldik a nyugdíját.

de értem, mire gondolhatsz:


halálát követően történt a számlájára egy tranzakció, teljesen mindegy mi okán, az ő számlája, és mivel elhunyt, zárolták.

És örökösnek (2 fia van, édesapám, és nagybátyám) kell eljárni ez ügyben, egyik is elég, vagy kell mindkettő?

Egyik külföldi állampolgár, ez jelenthet gondot?

2012. aug. 14. 00:06
 6/6 anonim ***** válasza:

Tudtok- e arról, hogy a nagypapa esetleg megjelölt valakit ( haláleseti) kedvezményezettként a bankszámla felett? Ha igen, a kedvezményezettnek kell bemenni a bankba ( halotti anyakönyvi kivonattal + személyes okmányokkal), és neki fizetendő ki a bankszámlán lévő összeg.


Ha nincs kedvezményezett, akkor valóban a gyerekek az örökösök ( hacsak végrendeletben erről a papa másképp nem rendelkezett), ez esetben meg kell várni a hagyatéki eljárás végét ( jogerőre emelkedését), és az abban megjelölt örökösök részére fizetendő ki a bankszámlán lévő összeg ( hacsak vissza nem utasítják az örökséget, vagy az esetlegesen örökölt tartozás nem nagyobb ennél).


Azt én most nem firtatom hogy a bankszámlán lévő összeg megilleti- e az örökösöket vagy sem, ezt a NYUFIG-gal kell megbeszélni.

2012. aug. 25. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!