Mi a gond a bankokkal (tudom összetet, bonyolult kérdés)?
Nem a bankokkal van baj,hanem azokkal,akiknek hitelezett.
Hitel nélkül nem működik a gazdaság. A vállalatok a felújításhoz,beruházáshoz általában hitelt vesznek igénybe,mert a saját tőkéjük ehhez nem elég. A bank csak annyi hitelt tud nyújtani,amennyi a nála elhelyezett betéte és az addig folyósított hotelek törlesztőrészletei. Ha az adósok nem fizetnek,akkor a hitelezésre fordítható összeg is kevesebb.
Az "eltűnt" pénz az,amit az adósok nem fizetnek vissza.
Leegyszerűsítve ez a helyzet.
Attól függ most melyik bankokra gondolsz.
Egyrészt vannak olyan európai bankok, amelyek görög államkötvényt vettek. Ők szinte biztosan nem juthatnak hozzá a pénzükhöz, mivel a görögök képtelenek lesznek visszafizetni, most azon megy a tárgyalás, hogy részlegesen és hány százalékot fizessenek vissza a görögök a felvett kölcsönökből. Ez amúgy önmagában még nem lenne baj, ha a bankok nem úgy működnének, hogy nagyrészt követeléseik(államkötvény, hitelek) és tartozásaik(pl. bankbetétek) vannak, és esetleg ha nem kapják vissza a követeléseik egy részét, akkor nem tudják kifizetni a tartozásaikat, ez esetben ez láncreakciót is elindíthat.
A másik dolog, amely megjelent a médiában, az az osztrák bankokról szól, ugyanis ők amiatt szívhatnak, mert Magyarországon adtak devizahiteleket, és a kormány döntése értelmében 180-as árfolyamon végtörleszthetnek az adósok. A bank szemszögéből, mivel a hitel néhány havonta van újrafinanszírozva, ez azt jelenti, hogy tartoznak valakinek X CHF-el, a végtörlesztőtől kapnak kb. 180/240*X CHF-nyi HUF-ot vissza, ahhoz pedig, hogy megadják a pénzt akinek tartoznak, még kellene a 60*X CHF.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!