Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Hogy működik a devizahitel?

Hogy működik a devizahitel?

Figyelt kérdés

Mostanában annyi mindent olvasni erről, egy fórumon olvastam ezt:


"A FRANKOT NEM A HITELFELVÉTELKOR "VESZED MEG", HANEM MINDEN HÓNAPBAN, AMIKOR TÖRLESZTESSZ, APRÁNKÉNT.

NEM PÉNZT VÁLTOTTÁL A SARKI EXCHANGE-BEN, HANEM HITELT VETTÉL FEL. A TÖRLESZTÉS SORON VÁSÁRLOD MEG A FRANKOT, NEM A SZERZŐDÉS ALÁÍRÁSÁNAK PILLANATÁBAN. És eképpen a bank is havonta apránként fizeti ki az őneki a forrást biztosító (svájci) bankot. Tehát nem a hitelfelvételkori árfolyamon kell frankot "venned", hanem mindíg a havi aktuális árfolyamon.

A banknak abból nincs haszna, hogy neked 150-ért adta a hitelt, most meg 220-at kér frankonként. Mint ahogy abból sem volt nyeresége, amikor 160-ról lement 140-re a frankárfolyam. Annak a haszna is a hitelfelvevőnél maradt."


Ez teljesen megkavart. Érdekelne, hogy akkor most hogy működik ez, kezdve onnan, hogy bemegyek a bankba, és adnak nekem mondjuk - az egyszerűbb számolás kedvéért - 100 millió forintot svájcifrankos hitelbe.

A bank tehát a háttérben az én 100 millió forintomért vásárol frankot más bankoktól? De hogyan, ha azt nekem már odaadta? :)

Vagy nem is vásárol, hanem időközben, mikor én már visszavezetem a hitelt, apránként vásárol a törlesztőrészleteimért frankot? De miért jó ez akkor? :)


Kérem, hogy csak azok szóljanak hozzá, akik tényleg értenek is hozzá, közgazdászok, vagy banki szakemberek, akik ezt tanulták/tanulják.


Köszönöm.


2011. szept. 10. 17:37
 1/10 anonim ***** válasza:

Amikor felvetted a hitelt (pl 100.000 CHF-et), akkor a hitel CHF-ben áll rendelkezésre. Ezért a CHF-et el kell adni, hogy forintban kapd meg.

Amikor törlesztesz, akkor CHF-et kell venned, hiszen alapvetően CHF-ben kell törlesztened, ebben a pénznemben állandó a törlesztőrészlet. (Lengyelországban ezt könnyítették, ugyanis ott ha CHF-et viszel be a bankodba, az is jó, Mo-n ez sajna nem működik.)

2011. szept. 10. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Tehát akkor jól értem? - A helyzet a következő:


1. A magyar (leány)bank szerez jó sok CHF-et az anyabanktól vagy más bankoktól: tehát HUF-ot adnak el, CHF-et vesznek, hogy legyen miből hitelt adniuk

2. Én bemegyek a bankba, megkötöm a szerződést, ők belenyúlnak a zsebükbe, előkapnak 100.000 CHF-et, majd ezt az egészet átváltják HUF-ra, amit nekem egy összegben ki is fizetnek


Kérdésem: miért? Ha HUF-ért vesznek CHF-et, majd CHF-ért HUF-ot, akkor, leszámítva hogy sokat vesztettek az átváltogatáson, ugyanott vagyunk, mintha HUF-ban adnák nekem a hitelt, nem? Miért kell a kamatokat aktuális árfolyamon fizetnem, ha egyszer a CHF-et a pénz kifizetése előtt már átváltották HUF-ra?

2011. szept. 10. 19:07
 3/10 A kérdező kommentje:

Ebben a cikkben:


[link]


van egy grafikon a kamat összetételéről. A kamatmarzs-ról írnak, hogy az nagyobb, mint máshol, meg a bankadó miatt ilyen magas, stb.

Így felvetődik a kérdés: ezt az ún. kamatmarzs nevű tétel a hitelszerződésben egyáltalán nem is rögzített, a bankok úgy változtatják, ahogy akarják? Érdekelne, hogy megy ez.

2011. szept. 10. 19:13
 4/10 okoska31 ***** válasza:

attól még, hogy chf-ben tartják nyilván a hiteled, nem fog a bank sem chf-et vásárolni a bankközin, és nem fog Téged sem chf-ben kifizetni a hitel felvételekor. elszámolás szempontjából hajtja végre a bank a következőt:

amikor felveszed a hitelt, az aznapi árfolyamon elosztja a forint összeget, és megkapja a chf-ben kifejezett tartozásodat (tőke). Innen meghatározzák a kamatlábnak megfelelően az annuitásos havi törlesztőrészleted, azokkal a módosításokkal, amiket esetleg kérsz (tőketörlesztési türelmi időszak, stb.) és chf-ben kifejezve megmondja a bank, hogy mennyit kell majd visszaadnod, de azt is forintban fogod fizetni. minden törlesztési napon a kiszámolt chf összeget az aznapi árfolyamon szorozzák ki, és jön ki a havi törlesztő összeg.

Ez arra igaz, amikor HUF hitelt kérsz, chf alapon.

Persze ha CHF-t vagy eurót akarsz kapni a banktól, akkor az már más kérdés, ott nyilván meg kell vennie a banknak a devizát/valutát, és más is a nyilvántartása - azzal együtt, hogy ott is fizethetsz elvileg forintban, csak felszámolhat a bank kezelési költséget.


Ja, a forintban folyósított és törlesztett hiteleket is egyébként devizában (minden hónapban árfolyammal újraszámolva) tartja nyilván a bank a könyveiben.

2011. szept. 10. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

OKOSKA31:


"attól még, hogy chf-ben tartják nyilván a hiteled, nem fog a bank sem chf-et vásárolni a bankközin, és nem fog Téged sem chf-ben kifizetni a hitel felvételekor."


OK, az világos, hogy engem nem CHF-ben fizet ki, hiszen én forintban kapom a pénzt. De annak az állításodnak, hogy "a bank nem vásárol CHF-et a bankközin", ellentmondani látszik a következő cikk:


[link]


idézek belőle:


"A fentiek miatt a hitelintézeteknek mindenképpen frankforráshoz kellett jutnia ahhoz, hogy alpesi devizában adhassanak hitelt, erre pedig három út kínálkozott. A legegyszerűbb, ha saját alpesi devizában begyűjtött forrásait helyezi ki a hitelintézet, mivel azonban a magyar lakosság frankmegtakarításai nem értek el túl magas szintet – főleg a devizahitel-kereslethez viszonyítva – így - az Adózóna értesülései szerint - a jelenlegi portfólió alig 1-2 százalékát tudták ebből fedezni a bankok. A második lehetőség, hogy – amennyiben van ilyen – az anyabank biztosít a magyar leányintézetnek frank (vagy esetleg szintén alacsony kamatú euró) forrást, s a hazai érdekeltség pedig ezt hitelezi tovább az ügyfeleknek. Ez a típus 2008-ig igen kedvelt volt, a pénzpiaci összeomlás nyomán azonban a bankközi források elapadtak, így a magyar hitelintézetek nem kaptak több eurót/frankot anyacégüktől.


Ekkor került előtérbe az a már korábban is alkalmazott, de kevésbé elterjedt módszer, amely során a bankok úgynevezett swap ügyletekkel fedezték devizaszükségletüket. A swap olyan árfolyamüzlet, amely egy adott deviza (jelen esetben frank) azonnali vételét és egyidőben ugyanannak a devizaösszegnek a határidős eladását jelenti. Lefordítva mindez annyit tesz: a bankok tulajdonképpen forintot vagy eurót cseréltek frankra, azaz egy adott időpontban frankot vettek ezen a devizák valamelyikéért, vállalva, hogy egy bizonyos idő múlva visszaadják azt egy előre rögzített árfolyamon. Az egyetlen probléma, hogy az ügyletek jellemzően néhány évre szólnak, miközben a hiteleket ennél jóval hosszabb időre helyezték ki a bankok, azaz a swapokat folyamatosan meg kell újítani a pénzintézeteknek, természetesen az eredetinél magasabb árfolyamon."


Most akkor ez a cikk nettó hülyeséget ír, ilyen egyáltalán nincs? Ezt kétlem...

Ha a CHF az egész folyamatban nem létezik, csak úgymond "virtuálisan", akkor miért érte volna ez meg a bankoknak 2008 előtt?

2011. szept. 11. 00:12
 6/10 A kérdező kommentje:
Senki sem tud választ adni a kérdéseimre?
2011. szept. 14. 13:14
 7/10 anonim válasza:

Rosszul gondolod, már a legelején.

Két verzió van:

1.,

Ha a bank svájci hitelt nyújt, akkor azt az anyabankjától kapja. Vagyis jelzi az anyabanknak, hogy Hahó, itt Magyarországon egy csomó ember svájci frankban szeretne eladósodni, küldheted a hitelt. Az anyabank meg küldi. De mivel itt forint a fizetõeszköz, ezért átválja a magyar bank neked forintra, amit te megkapsz.

Visszautalod a törlesztõrészletet forintba. Ezt a bank átváltja svájci frankba és továbbítja az anyabanknak.


Na, ez volt a hivatalos verzió.


2.,

Az adatok alapján a magyarországon kihelyezett svájci frank alapú hitelek 1/6-a látott csak valójában svájci frankot. Az 5/6-a csak svájci frankban van nyilvántartva.

Vagyis adtak neked papíron 100.000 CHF-et, ami tulajdonképpen a bank saját 16 millió forintja volt. Majd most, amikor a magas árfolyamon visszaváltod, akkor az aktuális árfolyam alapján 230-260-on számolja a CHF-et, de valójában neki ez csak egy pofátlan EXTRA profit.


No comment...

2011. szept. 14. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

ZIMMZUMM:


Köszi a választ!

Az 1. verzió logikus!


A 2., nem hivatalos verziódat nem tartom reálisnak, honnan szedted? Mi például 2007-ben vettük föl a hitelt, ha jól emlékszem, és akkor még a forint alapú konstrukciók jóval magasabb törlesztőrészletet eredményeztek volna nekünk személy szerint - gondolom az embereknek is jobban megérte a svájcifrank a válság előtt, különben nem vett volna fel mindenki ilyet, a forinthitellel szemben.

Más szóval: miből gondolod, hogy a bank a válság előtt a saját forintjait nyújtotta volna hitelbe, amikor egy forinthitellel jóval több pénzt szedhetett volna be az ügyféltől?


Más: a kamatmarzsra vonatkozó kérdésemre tud valaki válaszolni?

2011. szept. 15. 00:11
 9/10 okoska31 ***** válasza:

utolsó beírásodra.


Azért nem adott ki a bank forinthitelt, mert azon nem keresett volna egy büdös vasat sem - hiszen nem vette fel senki. akkor inkább kiadták chf alapon.


logikus lenne abszolút, hogy a banknak akkor éri meg a svájci frank hitel, ha egyébként a bankközin (nem csak anyabanktól, mert a nem svájci bankok sem rendelkeznek chf betétekkel - lévén nem az az ország fizetőeszköze) chf-t vesz fel, hiszen fizetnie kell a tőkéért, amit aztán továbbiakban kihelyez.

DE!

MIvel volt egy csomó Ft betétállományuk, amit ellenkező esetben nem tudtak volna kihelyezni, azaz abszolút bukta lenne rajta, ezért inkább a forintot tették be a CHF mögé fedezetként.

Nem olvastam az általad idézett cikket, és egyébként sem tudom, hogy mennyire elméleti és mennyire a valóságon alapul. én speciel bankban dolgozom - és nem ügyfelezek:) (azaz látok néhány dolgot...)


A kamatmarzs szűkebb értelemben a bank által a betétek/kölcsönök/hitelek után fizetett kamat és az általa a hitelek/kölcsönök után kért kamat közötti különbözet.

Tágabb értelemben minden egyéb díjat és jutalékot is hozzá lehet számolni. (mi pl. a pénzügyi eredményt osztjuk el a kamatbevétellel - ez azt mutatja meg,hogy az összes terméken és annak fedezetén lévő jutalék, kamat, stb. nyeresége hogyan aránylik a teljes bruttó kamatbevételhez - olyan, mintha azt számolnád, hogy egy kereskedő cég esetében az árukon mért nyereség hogyan aránylik az eladási árhoz - azaz mennyi az eladási nyereség tartalma)

2011. szept. 30. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 okoska31 ***** válasza:

zimm-zumm:


Az, hogy most mennyiért számolja, relatív dolog - ettől még nem lesz pofátlanul magas nyereség. Ugyanis ha valóban CHF-t vett, neki nyilván a magas árfolyamon kell visszafizetnie. Ha viszont HUF áll mögötte fedezetként (az egykori kifizetés fedezeteként, mert a valódi fedezet az ingatlan) akkor lehetne elvileg nyeresége rajta, csak ott meg a huf betétek után fizetett magasabb kamat viszi el a nagy részét a nyereségnek. Ráadásul ez az értékelés egy átmeneti állapot. Monjuk 3-5 évig még ilyen magas lesz a CHF. És? 25-30 éves hiteleknél nem mindegy? ezért is nagy átverés a végtörlesztés - akinek nincs pénze rá, a ft hitellel nagyobb bajban lehet később. (másképpen nem nyer majd rajta annyit).

Svájc ugyanis a bankszektorán kívül export orientált ország. márpedig az exportnak ez a magas frank nagyon nem tesz jót (gondolhatod, már a nestlé is megszólalt, hogy nekik ez rossz - mondjuk tekintve, hogy hány országban termelnek maradtak volna inkább csendben:)). Ha meg végre vége lesz ennek a hisztinek ami van, akkor a tőke köszönettel rohan vissza a hozamos cuccokba - frank árfolyam zuhanni fog, törlesztőrészlettel megint minden rendben. Aki meg addig átváltotta HUF-ra, megint szívni fog, mert átmenne újra CHF-be, de mivel egy chf-ért majd sokkal kevesebb huf-ot kell adni, így a tőketartozása sokkal magasabb is lehet, mint akár a mostani... (mondjuk ha 150-en vette fel, akkor kb. ugyanekkora lesz...)

2011. szept. 30. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!