Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Nem egészen értem a bankok...

Nem egészen értem a bankok miért folytatnak kamatpolitikát?

Figyelt kérdés
Csak a nemzeti bankok teszik ezt, mert ez a feladatuk? De az ő erejük elegendő a céljaikhoz? Attól a többi bank még adhat akármilyen, akár nagyobb kamatot is, nem? És egyébként mi alapján tudnak alapkamatot változtatni, mi a fedezet mögötte?
2011. szept. 2. 11:34
 1/4 Frontosa ***** válasza:

Hosszú lenne elmagyarázni, itt eg link a jegybanki alapkamat részt olvasd el:

[link]

2011. szept. 2. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Smartguy86 ***** válasza:

A kamatpolitika monetáris eszköz, a pénzkínálat szabályozását szolgálja. Az alapkamat változtatása a hitelkihelyezési hajlandóságra van hatással, és mint ilyen, a pénzkínálatot csökkenti vagy növeli. A pénzkínálat növelése/csökkentése a kereslet-kínálat szabályai alapján szabályozza az infláció mértékét, vagyis azt, hogy az árak milyen mértékben drágulhatnak. Ezt te abból veszed észre, hogy egy kiló kenyér 100 forint, vagy 800 forint...


Másfelől: ha gazdaságélénkítés a cél, akkor alacsonyan tartják az alapkamatot, ami arra sarkalja a befektetőket, hogy a kockázatmentes megtakarításaikat kockázatosabb befektetési formákba tegyék át, mert nem éri meg nekik bankban tartani pl a pénzüket, ha arra kevés a kamat. Emellett a vállalkozókat is serkenti az alacsony kamat, mert így a hitelek költségei is alacsonyabbak, tehát jó időszak az a fejlesztésre.


A magas alapkamat ezzel szemben a megtakarításokat ösztönzi, ezzel csökkentve a piacon forgó pénz kínálati oldalát. Ezzel az árak nőnek, a vállalkozók nem vesznek fel annyi hitelt, stb.

2011. szept. 2. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Ezt én mind tudom. A kérdésem az, hogy egy központi bank hogyhogy elég erős ahhoz, hogy ezt önmaga szabályozza? A kereskedelmi bankok elhanyagolható tőkével rendelkeznek hozzájuk képest? Nem hiszem, vagy mégis?
2011. szept. 2. 13:48
 4/4 Smartguy86 ***** válasza:

A kereskedelmi bankok a jegybank pénzével gazdálkodnak + a betétesek pénzével. A kihitelezett pénzmennyiség mindig sokkal több, mint amit egy kereskedelmi banknál tartanak a betétesek. Ez már régóta így van, ezt nevezik úgy, hogy a bank tőkeáttétele.


A jegybanki kamat az a kamat, amit a kereskedelmi bank fizet a jegybanknak, amikor kölcsönveszi tőle a pénzt. Egy gazdaságban kizárólag a jegybanknak van joga új pénzt teremteni (pénzt nyomtatni vagy hitelezhető pénzt kibocsátani). A kereskedelmi banknak nincs beleszólása a pénzkínálatba ezen a szinten, ő a kamatot kizárólag a saját profitszerzése céljából határozza meg. A kereskedelmi bank kamata hitelek esetében a bank haszna, tehát annak nagyobbnak kell lennie, mint a jegybanki alapkamat - mert különben a bank rosszul járna. A hitel lényege, hogy a ker. bank rendelkezésre bocsát mostani pénzt jövőbeli pénzáramlásokért cserébe. Ennek a szolgáltatásnak a díja a hitel kamata. Ez ugyanígy van a jegybank esetében, de a jegybank ezt a kiváltságát felhasználhatja a gazdaságban lévő pénz mennyiségének szabályozására - ezt hívjuk monetáris politikai szabályozásnak.

2011. szept. 3. 02:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!