Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Milyen megoldások léteznek ez...

Milyen megoldások léteznek ez esetben? CHF alapú lakáshitel. Hozzáértők válaszát várom!

Figyelt kérdés

2006. decemberében vásároltunk egy két szobás panellakást Szegeden, melynek vételára 6,55 m volt. Önerő 700.000 ft, hitel 5,85 millió ft,= 36.500 svájci frank, fészekrakó konstrukció, 5 évig halasztott tőkefizetés, addig OPT-LTP havi 3350 ft.

Futamidő: 25 év


Tavasszal beforgatták az LTP-t, azóta fizetünk a tőkébe is. Havi törlesztőnk kb 70000 ft.

(felvételkor 30 ezer volt, a felvételkor számított konstrukció alapján most 40 lenne, ha nem jött volna a válság.)

Jelenlegi árfolyam alapján tartozunk kb 8,4 millió ft-tal, a lakás kb. 6 millióért adható el.

Másik ingatlan nincs, megtakarítás nincs.

Jelenleg GYED-en vagyok, havi 80000 ft, + 2 gyermek után járó családi p. 26600 ft. Férjem jelenleg hivatalosan egy fillért sem kap.

Ezt a 70000 ft-ot még épp hogy bírjuk fizetni, de hosszú éveken át nem, és ha még ennél is feljebb megy, nem bírjuk. Igazából ezt már nagyon nem éri meg fizetni, egy ilyen lakás albérlete 35000 ft.

Milyen megoldásaink vannak szerintetek?


Az hogy mennyire szar konstrukció és hogy kár volt belevágni ugorjuk át, ezen már túl vagyunk.


Ha tudtok tényleges érdemi segítséget, nagyon szépen köszönöm!


2011. júl. 22. 14:29
 1/8 anonim ***** válasza:

az a kérdés, hogy miben bízol.


1. ha abban, hogy pár év alatt javul a helyzet, akkor bele kell vágni a rögzített árfolyamos konstrukcióba.

2. ha abban, hogy csak rosszabb lesz, akkor meg kell próbálni értékesíteni a lakást, marad valamennyi tartozás, azt tovább kell fizetni, elmenni albérletbe, a kettő együtt valószínűleg kevesebb lesz, de legalábbis nem több, mint a mostani.

3. folyik jelenleg egy kezdeményezés, ami a bankszektort támadja, azon az alapon, hogy semmisek a hitelszerződések mert nyilvánvalóan rossz termék (értsd: hitel) került értékesítésre. ha ez bejön, akkor jelentősen kedvezőbbé válhatnak a feltételek.


biztos tanácsot senki sem tud adni, mert ahhoz jósnak kellene lenni, hogy tudjuk mi jön ezután.

az viszont biztos, hogy az erős CHF senkinek sem jó. még a svájciaknak sem, úgyhogy mindenki azon van, hogy letörjék az árfolyamot. csak sajnos a CHF többek között azért ilyen erős, mert az EU (és az USA is) sz@rban van. az EU igyekszik nem sz@rban lenni, de közös lónak túrós a háta alapon, ez eléggé nehézkesen megy, az USA esetében viszont nem egyértelmű a dolog, vannak érvek a mellett is (legalábbis az USA számára), hogy legyen még egy válság.


akárhány embert megkérdezel, annyi választ fog erre kapni és a vége kb. az lesz, hogy dobj fel egy pénzérmét...

2011. júl. 22. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod!

Hát igen azért nem tudom mi lenne a jó megoldás, mert nem tudom vajon mi fog következni.

A rögzített árfolyamot élből kilőttem, véleményem szerint ez megint egy olyan intézkedés, ami mindenkinek jó, kivéve az adóst...

Ha tutira tudnám hogy csökken az árfolyam és stabilizálódik néhány év alatt, akkor kivárnék, és vagy akkor kilépnék 0-val, vagy végig fizetném.

Ha viszont nő a frank akkor ennél csak rosszabb lesz, arra a verzióra egy forgatókönyvem van, fogom a lakás kulcsát meg egy ajándékozási szerződést és postázom Csányinak...

2011. júl. 22. 15:12
 3/8 anonim ***** válasza:

"3. folyik jelenleg egy kezdeményezés, ami a bankszektort támadja, azon az alapon, hogy semmisek a hitelszerződések mert nyilvánvalóan rossz termék (értsd: hitel) került értékesítésre. ha ez bejön, akkor jelentősen kedvezőbbé válhatnak a feltételek. "

Mármint mi az hogy rossz termék a deviza hitel? Ahogy egy befektetési alap is lehet kockázatos, úgy egy hitel is. Az, hogy senki nem látta előre (nem csak az ügyfél, de a bank sem)... hát ez van, így esett. Szóval magát a terméket mint alapot támadni szerintem hülyeség, és a hitelfelvevő a pénzügyi analfabetizmusából adódó felelősségét akarja csak áttolni a bankszektor "karvalyaira"...


Azt viszont már lehet és kell vizsgálni, hogy mennyire volt szabályos, törvényes, etikus, hogy a bank milyen feltételekkel terhelt át minden pénzügyi terhet az adósra, azaz hogy ő egyoldalúan módosíthatta a feltételeket.

2011. júl. 22. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Ja, amúgy bocs az OFFért, csak ez a 3. pont engem nagyon felidegelt...
2011. júl. 22. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Az a baj, hogy ember nincs, aki azt meri mondani, hogy ez vagy az lesz öt, vagy akár csak egy év múlva is. Mi hasonlóképp jártunk a hitellel, csak szerencsére bírjuk még fizetni. Egy dolgon gondolkozom: hogy ha nem bírnánk, akkor valamelyikünk esetleg kimenne Svájcba dolgozni. Akkor ugye frankban kapná a fizetést, ezzel kiküszöbölnénk az árfolyamkockázat nagyját. De ehhez az kell, hogy - legalábbis időlegesen - szétszakadjon a család...
2011. júl. 22. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
34%

"Szóval magát a terméket mint alapot támadni szerintem hülyeség, és a hitelfelvevő a pénzügyi analfabetizmusából adódó felelősségét akarja csak áttolni a bankszektor "karvalyaira"..."


van igazság abban, amit mondasz, csak kevés.

ha a legjobb CHF árfolyamot nézzük (140) a mostanihoz, akkor is az árfolyam emelkedése nem indokol kétszeres törlesztő növekedést. márpedig ennél nagyobb növekedések is vannak és nagyon kevesen vették fel azon az árfolyamon a hitelt. a bankok ugyanis felnyomták a törlesztő részleteket a kezelési költségekkel azért, hogy a nem fizető adósokat a fizetőkkel finanszírozzák. minden más szerződés esetén közös felelősségvállalás van a szerződő felek között, kivéve itt. itt csak az adós szív. miért? mit szólnál, ha a boltban azt közölnék veled, hogy most éppen 1000 forint a kenyér, mert tegnap rájuk száradt egy csomó és azt neked most ki kell fizetned? nem azt, hogy menjenek az anyukájukba és legközelebb gondolják meg jobban, hogy mennyit rendelnek? akkor a banknak miért nem?


a másik érdekes a dolog a jelzálog. ha egyszer azt mondta, hogy neki ez fedezet, akkor most miért nem az? nem arról van szó, hogy lelakták, vagy éppen tüzet raktak a szoba közepén. ugyanolyan, ha nem jobb állapotban van. megint hol a közös felelősségvállalás? az adós elbukja az önrészt, elbukja az eddig fizetett részleteket, elbukja azt amit közben még beleinvesztált. ez rendben. de a bank miért nem bukik el semmit? miért nem elég neki a lakás/ház, amire egyszer már azt mondta, hogy neki elég és miért tartozik továbbra is az adós, miután már mindenét elbukta?


ezért rossz termék a hitel és nem az árfolyamkockázat miatt.

gyakorlatilag az, amit ma Magyarországon lakáshitel címszó alatt művelnek, az szöges ellentétben áll a polgári törvénykönyv szellemiségével.

2011. júl. 23. 02:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Egyáltalán nem ellenkezik a polgári törvénykönyv szellemiségével az, hogy a lakásod értéke felett tartozol, ezt csak nulla jogi ismeretekkel rendelkező ember mondhatja, ez ugyanis így volt mióta világ a világ, a római jog óta, és ma is így van.


[link]


Idézet az oldalról:


"A szerződés biztosítékai a szerződésben kikötött olyan mellékkötelezettségek, amelyek a felek teljesítési képességét erősítik, a teljesítés fedezetét biztosítják. Biztosítékok lehetnek dologi biztosítékok, ilyen például az óvadék és a zálogjog, vagy úgynevezett személyi biztosíték, ilyen a kezesség és bankgarancia."


Tehát a jelzálog az nem a főkötelezettség, hanem csak a szerződés biztosítéka. Ha te jelzáloghitelt veszel fel, akkor te mindig is pénzzel fogsz tartozni, olyan feltételekkel, amiket a szerződésben aláírtatok mindketten. Az, hogy EZEN FELÜL a hitelező még más biztosítékot is kért, azért hogy egyáltalán hajlandó legyen neked hitelezni (hogyha mégse tudnád kifizetni a pénzt, így csökkentse a kockázatát), az egy teljesen másik dolog, és a főkötelezettséghez semmi köze nincsen.


Egyszóval szép, szép az a kavarás, amit egyes érdekvédelmi csoportok folytatnak a témában ezek összemosása érdekében, csak hát ettől az még jogilag nem lesz igaz, és az egyetlen, amit elérhetnek vele, hogy egy csomó embert ugrasztanak bele vesztes perekbe, ahol fizethetik majd a perköltséget is pluszban.


(Egyébként a "kimegyek Svájcba dolgozni" se sokkal kecsegtetőbb, egyrészt mert nem olyan egyszerű kimenni oda dolgozni, másrészt meg amiket felvettetek, azok nem devizahitelek, hanem deviza ALAPÚ hitelek. A konkrét szerződéstől függ, hogy mit engednek, de a legtöbb helyen nem törleszthetsz frankban, hanem átváltatják forintra, na és abban, mert ez a hitel tulajdonképpen forinthitel, csak a kamata van a frankhoz képest meghatározva. Svájcban kellett volna felvenned a hitelt, hogy frankban törleszthess.)

2011. júl. 26. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:

("Egyébként a "kimegyek Svájcba dolgozni" se sokkal kecsegtetőbb, egyrészt mert nem olyan egyszerű kimenni oda dolgozni, másrészt meg amiket felvettetek, azok nem devizahitelek, hanem deviza ALAPÚ hitelek. A konkrét szerződéstől függ, hogy mit engednek, de a legtöbb helyen nem törleszthetsz frankban, hanem átváltatják forintra, na és abban, mert ez a hitel tulajdonképpen forinthitel, csak a kamata van a frankhoz képest meghatározva. Svájcban kellett volna felvenned a hitelt, hogy frankban törleszthess.)"


ehhez csak annyit, hogy létezik egy "Magatartási kódex" nevű "csoda" is, és a finanszírozó cégek többsége (a nagyobbak legalábbis biztos) csatlakoztak hozzá. Ezzel a csatlakozással vállalták azt, hogy a LAKOSSÁGI ügyfeleknek nyújtott HITEL konstrukcióban lévő deviza alapú szerződések esetén lehetőséget biztosítanak a szerződés devizanemében való egyösszegű kifizetésre. Ergo ha havi részleteket nem is lehet CHF-ben fizetni, de ha eleget sikerül összegyűjteni Svájcban, akkor a teljes összeget kifizetheti CHF-ben...(azaz legalább a tőketartozásra jutó árfolyamveszteséget meg lehetne "úszni"). A magatartási kódex II/s pontját ajánlom figyelmetekbe.

2011. aug. 10. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!