Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Milyen banki alkalmazottak...

Milyen banki alkalmazottak férhetnek hozzá az összes embernek a bankszámla számához, akinek ott van a pénze?

Figyelt kérdés
2011. ápr. 10. 19:38
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

A banki rendszergazdák...


Pedro

2011. ápr. 10. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
46%
A bankfiókban dolgozó ügyintézők is hozzáférhetnek a folyószámlákhoz. Akinek értékpapírjogi vizsgája, az a devizaszámlákhoz is hozzáfér.
2011. ápr. 10. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Mire gondolsz? A bankoknak sok rendszere van, azoknak tartalmához a rendszergazdák hozzáférhetnek, de gyakran titkosítva vannak ezek, a lekérdezéseket pedig logolják. A felhaználók is lekérhetnek adatokat, ha van jogosultságuk, de ők is csak egy-egy embernek bizonyos adataihoz férhetnek hozzá.
2011. ápr. 10. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Mire gondolsz, mit akar megtudni? Mert pl. egy kisvárosban lévő bank, pletykás alkalmazottja megnézi kinek mennyi a fizetése! Úgyhogy csak óvatosan "közel" lévő bankokkal!
2011. ápr. 10. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

"A bankoknak sok rendszere van, azoknak tartalmához a rendszergazdák hozzáférhetnek, de gyakran titkosítva vannak ezek, a lekérdezéseket pedig logolják."


- Hát nem vagy képben, az biztos. :-D


Én 1984 óta foglalkozom számítógépes adatbiztonsággal (hol volt akkor még a PC?), és elég jól ismerem a magyar és a nemzetközi banki számítástechnikai háttér biztonsági szintjét. Egyetlen szóval jellemezve: SIRALMAS!


A banki rendszerek általában Oracle adatbázissal működnek, amiben ugyan van titkosítási lehetőség, de azt nem szokták bekapcsolni. Hiszen akkor a programozók, javítást végző rendszergazdák SEM látják az egyes rekordok tartalmát, nem tudják megkeresni a módosítandó rekordot, és nem tudnak belenyúlni... Tehát INKÁBB nem használják a titkosítást, mert az csak bonyolultabbá teszi az életüket.


Elvileg KÜLÖN biztonsági felügyelőnek kellene lennie az ilyen cégeknél, aki természetesen NEM LEHET egyben rendszergazdai jogú személy. De a biztonsági felügyelő szintén csak megnehezíti a rendszergazdák életét, ezért némi kompromisszummal ő sem követeli meg a titkosítást...


A lekérdezéseket természetesen logolják, az Oracle is képes logot készíteni. A rendszergazda meg képes a logot módosítani, sőt törölni (jaj, bocs, megsérült, törölni kellett...).


Akárhogy is nézem, az adminisztrátor, az ügyintéző, a fiókvezető, de még az igazgató is csak ahhoz fér hozzá, amihez a rendszergazda jogosultságot adott neki.


Az egyetlen, aki BÁRMIHEZ hozzáfér, az a rendszergazda.


Persze neki meg nem érdeke, hogy hmmm... "átjavítson" néhány számot.


Amíg érdekeltté nem teszik benne...


És NAGYON NEHÉZ kideríteni egy ügyes rendszergazda beavatkozásait.


Pedro

2011. ápr. 10. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
Pedro! Én csak azt tudom, amit látok a bankban, mivel ott dolgozom :) Valóban, az összes rendszert nem láttam még, de amivel eddig dolgom volt, azok így működtek. Aztán lehet, hogy csak nekem vagánykodtak a rendszergazdák :)
2011. ápr. 10. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Hát akkor kérdezd meg erről (így konkrétan) a rendszergazdát... Szerintem meg fogsz lepődni! :-D


Pedro

2011. ápr. 10. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Szóval egy rendszergazda át tudná írni egy embernek a bankszámláján lévő összeget?
2011. ápr. 10. 22:41
 9/12 anonim ***** válasza:

Átírni át tudná. Sokkal nehezebb a nyomokat eltüntetni - azaz a banki egyenleget úgy módosítani, hogy a hiány ne bukjon ki egy-két órán belül. Innen pedig már visszanyomozható, hogy ki is volt szolgálatban, ki jelentkezett be valamelyik terminálról, kinek volt lehetősége a módosítást elvégezni. De ha a banki egyenleget (vagy annak számítását) sikerül úgy módosítani, hogy a gép (helyesebben gépek - mert többnyire ezt biztonsági okokból nem egy gép végzi) ne mutassa ki a hiányt, akkor komoly összegeket tud zsebre tenni.


Általában ezért csinálják azt, hogy az adatbázis kiszolgálón nem fut egyéb processz, csak az adatbázis motor. A többi eljárást pedig egyéb gépen (gépeken) futtatják. Így megnehezítik a szabotőr dolgát, hiszen nem egy, hanem több géphez kell hozzáférnie, szinte egyidőben - ez pedig egy embernek meglehetősen nehéz feladat. Az ilyeneknek a végrehajtásához már több ember együttműködésére van szükség.


És tudjuk, minél több embert kell bevonni, annál kevésbé valószínű a dolog bekövetkezte.


Meg persze három ember titka már nem titok... Illetve csak ha ketten már halottak. :-D


Pedro

2011. ápr. 10. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Szóval három emberrel meg lehetne csinálni?
2011. ápr. 11. 12:03
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!