Hogyan lehetséges, hogy valaki jelzáloghitelt vett fel úgy, hogy az ingatlannak több tulajdonosa van?

Figyelt kérdés

Ismerősöm édesanyja jelzáloghitelt vett fel. Az ingatlan viszont csak 50%-ban az övé, a maradék 50%-on 4 gyereke osztozott, mivel férje meghalt, és örökségként így szállt rájuk.

Az egyik gyerek még nem volt nagykorú sem, amikor a jelzáloghitelt az anyja felvette. Lehetséges ezt így megtenni?

Egyáltalán mire számíthatnak a tulajdonosok, ha esetleg a bank elárverezné a házat?


2010. dec. 20. 23:52
 1/7 anonim ***** válasza:

Gondolom, a többi tulajdonosnak is beleegyezésüket kellett adniuk. Vagyis ők is benne vannak a buliban, mint adóstársak, vagy kezesek. (a kiskorú gyerek nevében meg a törvényes képviselője teszi meg a nyilatkozatokat, szóval..)


Általában így szokták a bankok, de hát ez se feltétel. Ha csak az 50%-ra lenne bejegyezve a jelzálog, akkor se sok jó néz ki a többi tulajnak. Ha a bank megszerzi a ház felét, akkor az lesz a felállás, hogy 50% bank, a másik 50%on meg a többi tulajdonos osztozik.

Igen ám, de közös tulajdon fenntartására senkit se lehet kötelezni.

Szóval az új tulaj indít egy pert közös tulajdon megosztása iránt, és hacsak nem egyeznek meg úgy, hogy valamelyik fél megvásárolja a másik részét, akkor majd az egész házat elárverezik, a befolyt összeget meg felosztják a tulajdonosok között a tulajdoni hányad alapján.

2010. dec. 21. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Persze, lehetséges ha minden tulajdonos hozzájárul. Ha bedől a hitel ugyanúgy viszik a házat, mindegy ki a tulajdonosa.
2010. dec. 21. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Abban én biztos voltam, hogy így is viszik a házat, alapvetően arra voltam kíváncsi, hogy mi jut ilyen esetben a tulajdonosoknak, meg ez a kiskorú-kérdés foglalkoztatott.

Köszönöm a válaszokat!

2010. dec. 21. 00:24
 4/7 anonim ***** válasza:

Na ja, de erre azért nem lehet pontosan válaszolni, mert nem ismerjük pontosan, hogy mi van a szerződésben.

A legjobb tippem az az, hogy az anyjuk meg az apjuk közösen vették fel a hitelt (vagy az apja beleegyezését adta), így a gyerekek ekkor még nem is jöttek a képbe. Aztán az apa halála után örököltek, a vagyont is, meg az azt terhelő terheket is.

Hát ugye adósságot csak az örökség erejéig lehet örökölni, de addig lehet, szóval ha adóstárs volt az apa, akkor könnyen lehet, hogy nem marad semmi nekik az árverés után, mert elmegy a kölcsönre.

Ha meg nem volt, akkor lehet, hogy megkapják a részüket az árverés után...

2010. dec. 21. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Amennyire én tudom - de sajnos elég homályosak a dolgok - az apjuk halála előtt nem volt jelzálog a házon, azt az anyjuk "önállóan" vette fel.
2010. dec. 21. 02:07
 6/7 anonim ***** válasza:

A kiskorúak részét szerintem nem lehet csak úgy megterhelni, illetve csak nagyon bonyolult módon, de attól, hogy csak a felén van jelzálog még elárverezik.

így ha pl. 50%-on van a bedőlt hitel az egész házból befolyt pénz fele a banké másik fele a többi tulaj között oszlik el.

2010. dec. 21. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Igen, én is valami ilyesmire gondoltam a kiskorúval kapcsolatban...
2010. dec. 22. 19:52

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!