2022 októberében 424 forint volt egy euró. Ezt csak most tudtam meg. Mi volt akkor annak az oka? Én akkor valahogy lemaradtam arról az infóról.
Talán az egyik legfontosabb ok az volt, hogy elszálltak a kőolaj és földgáz árak, melyek jelentős részét külföldről szerzi be Magyarország. Mivel külföldi devizában volt kénytelen fizetni érte, ezért forintot adott el jellemzően dollárért, ami növelte a forintkínálatot a devizapiacon. Ez nyilván tudták a spekulánsok is, így felülve a folyamatra további short pozíciókat vettek fel a forint ellen. Tovább rontott a helyzeten, mikor az MNB idő előtt elkezdte csökkenteni az alapkamatot, ezáltal a short pozíciókra fizetendő kamat is csökkent, ami olaj volt a tűzre.
A forint úgy tudott visszaerősödni 370 környékére, hogy az MNB rekord magasra emelte az alapkamatot. Így egyrészt borzasztóan drágává vált a short pozíciók fenntartása, másrészt egyre inkább megérte forintot venni és a rekord magas forintkamatok mellett befektetni. A folyamatot segítette az energiaárak csökkenése is.
433 fölött volt a történelmi csúcs 2022. október 13-án.
Nagyon leegyszerűsítve az a lényeg, hogy minden tőzsdei termék árát a spekulánsok (rövid távra kereskedők) mozgatják. (Kisebb, elenyésző mértékben a befektetők is.)
Egy tőzsdén forgalmazott termék ára akkor emelkedik, ha a vevők volumene van túlsúlyban, s akkor esik, amikor az eladók vannak fölényben.
Millió és egy oka lehet annak, hogy valamit vesznek vagy eladnak. Ráadásul minden összefügg mindennel.
Szóval nem lehet csak 1-2 okra visszavezetni azt, hogy mikor, mi miért annyiba kerül, amennyibe.
#4 Én nem pontozok, de talán túlságosan általános amit írtál, és a kérdező konkrétabb mögöttes tényezőkre gondolt.
Az akkori drasztikus forintgyengülésnek lényeges eleme volt Magyarország rendkívüli kiszolgáltatottsága az energiahordozók terén. A belinkelt grafikonon is jól látható, hogy a földgáz ára (és ezzel együtt Magyarország energiaszámlája is) többszörösére nőtt viszonylag rövid idő leforgása alatt. A számlák fizetéséhez vélhetően jelentős mennyiségű forintot kellett dollárra váltani, ami a forint gyengülésének az irányába hatott. Nem lehetett tudni, hogy meddig maradnak a rekord magas földgázárak, a jegybanki devizatartalék sem volt túl izmos. Mindez tökéletes célponttá tette a forintot a spekulánsok számára, akik természetesen shortolni kezdték. Ehhez jött még hozzá az MNB elhamarkodott lazítása, ami után rendkívül drasztikus kamatemeléssel tudta csak megfékezni a folyamatot.
Később szerencsére jelentősen csökkent a gázár, a magas kamatok miatt nőtt a forintkereslet, a short pozíciók is megdrágultak illetve veszteségessé váltak, a zárásuk szintén jelentős forintkeresletet eredményezett a devizapiacokon. Ezeknek meghatározó szerepe volt a forint "visszaerősödésében".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!