Az állampapíroknak évente van a kamatjóváírása? Ha igen, akkor meg lehet játszani az alábbit?
Tegyük fel, be akarok fektetni 1 millió forintot egy évre. Ebből ma 990 000-et befektetek valami kockázatosabb, de jobban jövedelmező befektetésbe, míg 10 000 ft-ből pár nap múlva veszek MÁP Plusz állampapírt (azért pár nap múlva, hogy a nagyobb összeg egy éves befektetése hamarabb járjon le).
Meg tudom-e azt tenni, hogy hagyom, hogy a 990 000 hozza a jobb kamatát máshol, majd az egy év lejárata után gyorsan kiveszem és befizetem a 10 000 mellé a MÁP Plusz-ba. Ott ugye pár napra rá jóváíródik a számlán levő összes befizetésen a kamat, hiába csak pár napja fizettem be a nagyobb összeget, az is kamatozni fog. A kamatjóváírás után ennél az állampapír típusnál van 5 napom, hogy ingyen kivegyem a a teljes kamatozott összeget. Ezt meg is teszem, és utána az egészből már csak a jobban kamatozó befektetésbe fizetek be, amit előtte a nagy összegnél használtam.
Ergó így kihasználom a MÁP 6 %-os kamatát is a pénzemen úgy, hogy közben csak pár napot volt ott a pénzem 99%-a, előtte máshol forgattam meg.
Van ennek értelme, vagy rosszul értek valamit? :D
Ez nyilván nem jó az államnak, merthát pár napra adtam kölcsön neki értelmezhető pénzt, míg ő erre is teljes kamatot adott, szóval gondolom ez így nem működik.
A lakossági állampapírt ezen az áron veheted meg:
Névérték + felhalmozott kamat
A felhalmozott kamat időarányosan számítandó, ha 12% a kamatláb, akkor a kamatfizetés előtti napon ennyit kell fizetned egy 1000 névértékű papírért:
1000 + 120 = 1120.
Kamatfizetés napján a papír értéke lecsökken 1120-ról 1000-re, és a pénzszámládon jóváírják a 120-at.
További kellemetlensèg, hogy míg a névérték 100%áért tudod megvenni, eladni csak a névérték 99%áért tudod, vagyis az 1000 névértékű papírodat másnap eladhatod 990-ért, veszítve 10-et.
De nem akarlak lebeszélni a próbálkozásról, meg is tapasztalhatod mindezt, ha gondolod 😄
"Ott ugye pár napra rá jóváíródik a számlán levő összes befizetésen a kamat, hiába csak pár napja fizettem be a nagyobb összeget, az is kamatozni fog."
Ők se hülyék. Ez nincs így, semmilyen állampapír (vagy más termék) esetében.
Leegyszerűsítve időarányos kamatot kapsz.
Ha éves 5% a kamat, és te 5 nappal a kamatfizetés előtt veszed meg, akkor
5% * 5/365 kamatra számíthatsz.
Nem pont így működik, de a lényege nagy vonalakban ez.
"Ez nyilván nem jó az államnak, merthát pár napra adtam kölcsön neki értelmezhető pénzt, míg ő erre is teljes kamatot adott, szóval gondolom ez így nem működik."
Nagyon jól gondolod, hogy ez nem így működik.
#4
Értem, köszi a pontosítást :)
Tehát akkor az is igaz, hogy jobb az első hónapban befizetni 120 000-et és utána egész évben semmit, mint minden hónapban 10-10 000-et egész évben!
"Tehát akkor az is igaz, hogy jobb az első hónapban befizetni 120 000-et és utána egész évben semmit, mint minden hónapban 10-10 000-et egész évben!"
Igen, mert első esetben 120 ezerre kapsz 12 havi kamatot.
A másodikban meg
10 ezerre 12 havi kamatot
10 ezerre 11 havi kamatot
...
az utolsó 10 ezerre 1 havi kamatot.
A második esetben kb a fele a kamat, mint az elsőben.
De általában azok csinálják a másodikat, akiknek nincs egybe meg a tőkéjük, hanem havonta van bevételük, amiből félre tudnak tenni. Úgyhogy ők hiába tudják, hogy az első jobb lenne, ha úgysincs meg egybe az a pénzük :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!