Közös bankszámla esetén az egyik tulajdonos akár le is ürítheti a számlát?
Ha az elhunyt nem adott meg haláleseti kedvezményezettet, akkor a számlán levő pénz fele a hagyaték része. Annak a fele, amennyi a halál pillanatában a számlán volt. Ha a bankot értesítik a halálozásról, akkor ezt az összeget zárolni fogja.
Ha a bank nem tud a halálozásról, de a közjegyző tudomást szerez a számláról, akkor vissza kell adni azt a pénzt, amennyit a számlatárs ebből a félpénzből elköltött. (Vagy ha örökölt, levonják az örökségéből.)
Ha az elhunyt korábban megadott haláleseti kedvezményezettet (de csak akkor), a kedvezményezett a haláleset igazolásakor megkapja az említett félpénzt. És akkor az nem része az örökségnek.
Egyébként a számlatárs a számláról felveheti az összes pénzt, de csak amíg a másik tulajdonos él.
"Ezzel a haláleseti kezdeményezett dologgal át lehet ugrani a hagyatéki hercehurcát?"
Igen. A halotti bizonyítvány felmutatásakor a bank kifizeti vagy a kedvezményezett számlájára utalja az elhunyt részét. A "hagyatéki hercehurca" ezt a pénzt nem érinti.
Ezért célszerű a haláleseti kedvezményezett megjelölése, aki bárki lehet, nem csak a számlatárs. Sajnos csak folyószámlánál van ez a lehetőség. Értékpapírszámlánál nincs.
Ez a banki válasz csak abban az esetben igaz, ha nem volt haláleseti kedvezményezett. Ahogy korábban írtam.
Pl. [link]
"számlájához és külön a betéthez haláleseti kedvezményezettet jelölhet. A kedvezményezetti nyilatkozat alapján a jelöléssel érintett fizetési számla mindenkori egyenlege és a kapcsolódó vagy külön jelöléssel érintett betét
összege nem tartozik a hagyatékába, felette a haláleseti kedvezményezett a hagyatéki eljárás lefolytatásától függetlenül, szabadon rendelkezhet."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!