Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Nyugdíjpénztár vagy rendszeres...

Nyugdíjpénztár vagy rendszeres hosszútávú befektetés?

Figyelt kérdés

Megéri hosszútávú portfólió befektetés mellett elkezdeni egy nyugdíjpénztárba is rendszeresen befektetni? Lényegében mi a különbség a kettő között? Ha jól értem, mindkettő portfólió alapú, csak nyugdíjnál az állam kezeli a pénzem, meg ott visszaigényelhetek 20% adót.


A saját befektetést meg akkor veszem ki amikor akarom, valaki eltudja magyarázni a különbséget?



jan. 3. 13:00
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
A nyugdíjpénztár az nyugdíj célú. A sima hosszú távú befektetésnek bármi célja lehet.
jan. 3. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

A lényeg az, hogy végső soron minden befektetési portfolio ezekből tevődik össze:


-adósság (állam, vállalati, magánszemélyek)

-részvények

-ingatlanok

-áruk (pl arany, olaj)


Ezeken kívül nem létezik semmi más. Mindegyiknek megvannak a maga kockázatai és hozampotenciálja. “Belőlük lehet főzni”.


Ezekbe lehet fektetni:

-közvetlenül

-befektetési alapokba csomagolva

-(nyugdíj)pénztárba csomagolva


(Értékpapírok esetén adóoptimalizálásra alkalmas további külső csomagolóréteg a TBSZ és a NYESZ, ami közvetlen és befjegybe csomagolt befektetési módok esetén elérhető, ezeknél az adóelőnnyel likviditás feláldozása jár.)


A csomagolásoknak vannak költségei, és egyéb speciális tulajdonságai amik között előnyök és hátrányok is szerepelnek.


Attól függően hogy mibe akarsz végső soron fektetni, érdemes a költségeket optimalizálni a megfelelő csomagolás kiválasztásával. És azt is figyelembe kell venni, mennyire akarod önállóan intézni a portfolio kezelését.


Közvetlen befektetést akkor érdemes választani ha konkrét egyedi tételeket akarsz venni és tartani, és ezek vétele nem jár jelentős tranzakciós költségekkel.


A befektetési alapokkal viszont kész portfoliokat vehetsz úgy, hogy egy tranzakcióval helyettesítesz több tízet vagy százat, vagyis költséghatékonyabban tudsz portfoliot kialakítani. Ugyanakkor a befektetési alapnak vannak folyó költségei amik a hozamot eszik, negatív kamatos kamat hatásuk van. (TKM, TER) Viszont az alapkezelő cserébe alakítja a portfoliot helyettünk.


A nyugdíjpénztár az adott évi befizetések után 20% adójóváírásra jogosít, ugyanakkor jelentős költségterhek rakódnak rá, nagyobbak mint a befektetési alapok esetében és nagyon illikvid. Előnyei hogy nem lehet végrehajtási eljárás során elvenni, valamint a vállalt kockázat megadása után a pénztár intézi a befektetéseket, a tagok nem is látnak rá, nekik csak a befizetésekről kell gondoskodniuk aztán a legvégén megnézhetik magukat. Kérdésedre válaszolva nem az állam kezeli a nyugdíjpénztárt.

jan. 3. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

"csak nyugdíjnál az állam kezeli a pénzem"


Ilyen nincs.

A nyugdíj befektetést bankoknál, biztosítóknál tusdsz indítani és ők kezelik a pénzed. Adójóváírás jár ezekre, de sokan túlgondolják az adójóváírás jelentőségét.


Hátránya (ami valakinek előny lehet), hogy nyugdíjas korodig semmiképp nem tudod kivenni belőle a pénzed, vagy csak hatalmas büntetéssel.

jan. 3. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Nyiss egy TBSZ számlát és vegyél évente 1x nagy összegben különböző ETF-ket és dőlj hátra :)
jan. 3. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Szóval ha tudom mikbe szeretnék fekteteni, és tisztában vagyok a realizálás utáni szja-val, nekem valószínűleg jobban megéri saját portfóliómat pénzelgetni, azt úgy alakítom ahogy akarom, akkor veszek ki és rakok be amikor akarok. TBSZ jó lenne az adómentesség miatt, de még nem állt össze a fejembe, hogyan lehetne logikusan újra és újra nyitni. Tegyük fel 500.000 forinttal elkezdek egyet, lejár az 5 év, de én folytatni akarom, akkor a portfóliómat át tudom rakni az új tbszre és ott folytatni? Vagy hosszabbítani szokás ilyenkor? Köszönöm az eddigi válaszokat, kifejezetten #2, nagyon hálás vagyok :)
jan. 3. 14:58
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Nyitsz most 2024-ben egy TBSZ-t, 500000-rel. 2024 lesz a “0.” év, ez alatt lehet rá tőkét elhelyezni, kivenni már nem. 2025-től már pénz se ki, se be nem mehet. Ami a 0. Évben összegyűlt rajta, azzal kell gazdálkodni 2029-ig, amikor lejár (felszabadul, adómentesen kivonható a tőke) ekkor ki is lehet vonni, vagy hosszabbítani, újabb 5 évre.

Az egyes években képződő új megtakarításokat eközben az évente nyitott újabb TBSZ-ekre lehet elhelyezni azok 0.évében, és megvalósítani velük a fent leírtakat.

jan. 3. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 krwkco ***** válasza:
100%

"... lejár az 5 év, de én folytatni akarom, akkor a portfóliómat át tudom rakni az új tbszre és ott folytatni?"

Ha az idén nyitott TBSZ-ből az értékpapírokat továbbra is TBSZ-ben szeretnéd tartani, akkor nyilatkozat után egy gyüjtőév nélküli TBSZ-be kerülnek. Ha 2029-ben is nyitsz új TBSZ-t és abban az évben oda rakod a megtakarításokat, akkor a kettő egyesül.

jan. 3. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 krwkco ***** válasza:
100%

A jelenlegi helyzetben nyugdíjpénztárba akkor érdemes belépni, ha közeledsz a nyugdíjkorhatárhoz. Legalább 10 évvel előtte. Ez a feltétele az adómentes kifizetésnek.

Először csak a minimáltagdíjat érdemes fizetni, vagy még azt sem. Az adókedvezményt a nyugdíjkorhatár előtt néhány évvel érdemes komolyan igénybevenni. Mert a 15-17% netto (a díjak levonása után) plusz hozamot osztani kell a hátralevő évek számával, hogy éves hozamot kapjunk. Sok év esetén a visszatérítés nem egyenlíti ki a pénztárak rosszabb hozamát.

jan. 3. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

A nyugdíjpénztár annak jó, akinek nincs elég önfegyelme, hogy magától rendszeresen félretegyen és aztán később ne nyúljon a pénzhez, illetve nincs annyi pénzügyi tudása, hogy saját maga tudja jól kezelni a pénzügyi befektetéseit. Nekik a nyugdíjpénztár megoldja ezt. Leegyszerűsíti a helyzetet és ők nem is fognak utána számolni, hogy ha maguknak intéznék a befektetést, akkor mennyivel maradna több pénzük.


Sok embert az adó visszatérítéssel győznek meg, hogy ez mekkora üzlet, mert az állam ad ingyen pénzt a nyugdíjhoz. Csak sokan annak nem számolnak utána, hogy mennyi adót is fizetnek, van-e egyáltalán miből levonni a visszatérítést. A minimál nyugdíjra bejelentett és kényszervállalkozóként alkalmazottak országában ez egy elég fontos tényező tud lenni.


Ha tudod menedzselni a saját befektetéseidet és van annyi önfegyelmed, hogy nem nyúlsz a pénzhez idő előtt, akkor valószínűleg jobban járhatsz, mint a nyugdíjpénztárral.

ápr. 29. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!