Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Ha külföldön vásárolok bankkár...

Ha külföldön vásárolok bankkártyával akkor mennyi a plusz költsége?

Figyelt kérdés
2023. szept. 24. 15:11
 1/4 anonim válasza:
91%
Magának a vásárlásnak nincs plusz költsége, az átváltáson van egy kis nyeresége a banknak. Ez banktól függ, hogy hol mennyi.
2023. szept. 24. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
0%
Hasznalj revolutot es 0 lesz.
2023. szept. 24. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
27%
Banktól függ.
2023. szept. 24. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Összetettebb a válasz, mert a rövid/egyszerű válaszok mind kihagynak valamilyen részletet.


Magának a kártyás vásárlásnak feléd nincsen díja (a kártya és bankszámla díjain felül persze). Ebből a szempontból mindegy, hogy külföldön vagy belföldön vásárolsz kártyával. Azért írom, hogy feléd, mert a boltok minden kártyás tranzakciókért fizetnek valamilyen díjat, tehát számukra van díja (amit ők persze beépítenek az áraikba).


Ahogy #1 írta, a váltás miatt lesz valamennyi díja a külföldi kártyás vásárlásodnak, mert külföldön más pénznemben számolnak, mint amiben a te kártyád van.

Alap esetben a bolt a saját pénznemében terheli a kártyádat, mondjuk €20 összeggel, amit a bankod a saját árfolyamán átvált forintra (a bank saját vételi árfolyamán, mert te Eurót veszel tőlük a forintodért, hogy külföldön elköltsd). Ez a váltási árfolyam pedig a banknak kedvez, vagyis magasabb, mint a középárfolyam, mert a bank mindig nyer az árfolyam váltáson. Ha te veszed a valutát, akkor a középárfolyamnál drágábban adják el neked, ha te adod el a valutádat, hogy forintot kapj érte, akkor ők olcsóbban veszik meg tőled a középárfolyamnál, ez a tranzakció ára, a bank nyeresége azon, hogy üzletel veled. Fizetéskor nem tudod, hogy pontosan mennyibe fog kerülni forintban, ezért vakon kell megbíznod a bankodban.


Külföldön sok esetben felkínál a terminál egy olyan lehetőséget (mivel felismeri, hogy a kártyád forint alapú), hogy rögtön forintban mutassa neked az árat és ha elfogadod, akkor forintban is fogja terhelni a kártyádat. Viszont ilyenkor a kártya terminál, vagy a kártyát kibocsátó társaság (Visa, Mastercard, stb) fogja meghatározni az árfolyamot (talán még ki is írja a terminél ilyenkor, hogy milyen árfolyammal számol). Ez az árfolyam viszont általában eltér a bankod árfolyamától és általában jóval magasabb annál. Tehát ha hagyod, hogy a terminál forintban terhelje a kártyádat, akkor pontosan tudhatod, hogy annyiba fog kerülni, amennyit kiírt a terminál, viszont ez magasabb összeg, mint amennyit a bankod számítana ki. Általában a bankod alacsonyabb árfolyamon vált, mint a terminálok.

Különösen igaz ez a népszerű turista látványosságok környékén található nagyon feltűnően reklámozott ATM bankautomatákra. Ezek is jóval magasabb árfolyammal szokták váltani a valutát, mint bármelyik bank saját árfolyama.

A különféle pénzváltó cégeknél meg hatalmas a szórás, van amelyik jobb, van amelyik rosszabb árfolyamon vált, de ők általában csak KP-ben szoktak jó árfolyamon váltani, hiszen a kártyás fizetésnek számukra feláruk volna.


#2 tévesen írja, de a felvetése azért nem rossz. Ha Revolutot használsz, akkor olcsóbban megúszhatod a pénzváltást, mint a bankod saját kártyájával, sőt talán még a pénzváltóknál is jobb árfolyamon váltanak. Nem 0 a veszteséged, mert a Revolutnál is ugyanúgy van egy váltási költség, mint a bankoknál, csak mivel ők teljesen máshogyan működnek, mint a hagyományos nagy bankok (nem tartanak fenn egy csomó bankfiókot és automatát), amivel rengeteg költséget megspórolnak és ezt jobbára még marketingre sem költik el, mert a kedvezőbb váltási díjakkal reklámozzák magukat, hagyományos reklám helyett inkább szájhagyomány révén.

Egyébként nem a Revolut az egyetlen ilyen fintech cég. A Curve, Wise, Skrill és mások is általában pont a kedvezőbb valuta váltással és emellett pár más egyéb, jobbára informatikai megoldással trükköznek, hogy kedvezőbb díjakat tudjanak ajánlani és ezzel több ügyfelet szerezzenek.


Viszont pont a fintech cégek népszerűsége miatt egyre több hagyományos nagy banknál vannak versenyképes ajánlatok. Pl. Az OTP idén nyáron bevezetett egy olyan lehetőséget, hogy a belföldi forint alapú bankkártyát külföldön használva kérhetsz középárfolyamon váltást. Ez pl. kimondottan jobb ajánlat, mint a Revoluté, aki az OTP általánosan alkalmazott deviza áránál kedvezőbben, de a közép árfolyamnál még mindig rosszabbul vált. Ezt az ajánlatot most még (egy darabig) ingyen lehet kérni az OTP-nél, utána egy idő után már havi díja lesz, amíg ki nem kapcsoltatod. Az ilyen akcióknál arra érdemes figyelni, hogy csak addig legyen aktív a szolgáltatás, amíg tényleg szükséged van. Külföldi út előtt bekapcsolod, utána kikapcsolod, hogy ne fizesd a havi díját olyankor is, amikor egyáltalán nem használod.

Arra érdemes még figyelni vele, hogy a középárfolyam ajánlat csak betéti kártyákkal él, hitelkártyával nem. És csak külföldön történő személyes fizetésre, tehát, ha online fizetnél a Netflix, Apple, Adobe és egyéb előfizetéseidért, azt nem fogják így sem közép árfolyamon váltani, szóval az a Revolut kártyáddal még mindig olcsóbb lesz.

2023. szept. 27. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!