Van-e összefüggés a kormány munkája és a Forint mostani tűrhető árfolyama között?
rövid távon más az oka, mint hosszú távon *. Sokan ezt keverik, összemossák, ezért a katyvaszt is növelik.
A gyökérok persze azonos: kereslet/kínálat viszonya. Eddig eccerű.
A kérdés az, hogy mi mozgatja a kereslet/kínálatot rövid és hosszú távon.
A kormány tudja rövid távon azzal mozgatni, hogy egyes tagjai olyan kijelentéseket tesznek, amivel a pénzpiacon jelenlévő forint tulajdonosok, vagy forintot vásárolni tervező szereplők módosítják várakozásaikat azt illetően, hogy ennek a hírnek mi lesz a hatása más pénzpiaci szereplőkre.
Ha azt valószínűsítik, hogy a többség ennek hatására el fog adni forintot, és számukra a forint gyengülése veszteséget indukálna, akkor érdekükben áll mielőbb megszabadulni meglévő forintkészletüktől, ez pedig újabb eladásokat generál, ami további gyengüléshez vezet.
Ha ezt a várakozást ellensúlyozná olyan független hír, fundamentum, ami más résztvevőket viszont a forint vásárlására ösztönöz ugyanezen az időtávon, akkor az megállítja az árfolyam gyengülését. Ha ilyen nincs, akkor ugyan mi állítaná meg ezen az időtávon a esést ?
Az ilyen politikai beszólások, eloszlásokon kívül is számos más esemény hat a forint keresletére/kínálatára.
Pl. megjelenik egy hír arról, hogy kormány megtakarított a szagszervezetekkel folytatott csata eredményeként a közalkalmazottak bérén, vagy nyugdíjakon, így előre tudja hozni a devizában fennálló államadósság törlesztését. Ehhez devizát fog vásárolni forint ellenében a piacon. Tessék itt eldönteni, hogy ez az esemény hogy hat forint árfolyamára.
vagy pl. megjelenik egy hír, hogy a kormány sikeresen kibocsátott államkötvényeket, amiből mind elkelt az ígért hozam reményében. És ha ezt a kormány részben arra fordítja, hogy ebből hamarabb fizeti vissza az IMF- felé esedékes hiteltörlesztését dollárban, akkor ez hogyan fogja a kereslet/kínálat révén hipp-hopp megmozgatni a forint árfolyamát.
Hosszú távon pedig a kormány jogszabály alkotási tevékenysége hogyan segíti elő, vagy bénitja meg a magánszektor termelését, beruházási kedvét, ezen keresztül az exportáló képességét. Ha több vállalkozás jön létre, amelyek exportra termelnek és nem belföldi termelőknek, fogyasztóknak, akkor ők a kapott devizát el fogják adni forintért, mert a béreket, adókat,... forintban kell kifizetniük. Ez pedig a forint árfolyamát fogja erősíteni. És a vica meg a verza.
Egészség.
* Rövid táv: az árak beragadtak, még nem alkalmazkodtak a környezetben beállott változásokhoz.
Hosszú táv: hosszú távon mind meghalunk, így már mindegy. De ezt nem én találtam ki, aki tudja ki, az megírhatja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!