Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Mennyi önerő kell egy átlagos...

Mennyi önerő kell egy átlagos házhoz?

Figyelt kérdés
Ha pl. venni akarok egy kisebb házat vidéken, tegyük fel 15 millió ft a ház. Van 3 millió ft önerőm, ha nagyon megerőltetem magam, és eladogatok ezt meg azt, akkor 5 milliót ki tudok hozni. Ennyi önerőre, és havi nettó 300 ezer forintos fizetésre adnának 10 millió ft hitelt mondjuk 10 éves futamidőre? Még csak elméleti kérdés, sose vettem fel hitelt, így fogalmam sincs mi menete, néztem kalkulátort is, csak önerőt ott se tudtam megadni.

2023. szept. 2. 15:27
 1/6 anonim ***** válasza:
66%

[link]



Google a barátod

2023. szept. 2. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
70%

20% a minimum önerő ami kell. A bank egyéni elbírálása alapján kérhet többet.


Ilyen kondíciókkal valószínűleg fogsz hitelt kapni kb 125-130 ezer forintos, végig fix törlesztőrészlettel.

2023. szept. 2. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
14%
Az egy alsó jategóriás település lehet ahol ennyiért van lakható ház és ott nem lesz elég ennyi önerő.
2023. szept. 2. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
83%

1. A minimális önerővel rendelkezel. Az értékbecslés ilyen esetben nagyon fontos lesz, hogy rendben legyen. Ha 15M-ért vásárolsz, de a becslő mondjuk csak 12M-ra értékeli a házat, akkor max. a 12M-nak a 80%-át tudod hitelbe felvenni. Azaz csak 9,6M-t. A bankoknál van előzetes értékbecslés, érdemes igénybe venni.

2. Ha olyan településen vásárolsz, amiben az ingatlanok kevésbé forgalomképesek, akkor a bank magasabb önerőt várhat el, mint a minimális 20%. Ez kisebb településeken 30-50% is lehet, erről majd annál a banknál érdeklődj, ahol a hitelt felveszed. Vannak olyan települések, amik rajta vannak a bankok feketelistáján, ilyen lehet pl. a Borsod megyei Fáj, Csenyéte például, ezeken a településeken található ingatlanokra nem is adnak hitelt.

3. Ha 300e-t keresel, akkor a jövedelmed 50%-a terhelhető maximum, és ebbe beleszámítanak a már meglévő hiteleid. De a bankok megélhetési költségekkel is számolnak, azaz lehet, hogy pl. egy 300e-s jövedelemnél megengedik a 150e/hó havi kitettséget, de egy 150e-s fizunál nem fogják engedni a 75e-s törlesztőt, mert a maradék 75e-ből nem tudod majd a rezsit, kaját fizetni. 10M hitel törlesztője 10 éves futamidővel, 9%-os kamattal számolva havi 126.676 Ft. Tehát elméletileg rendben lesz, ha nincs más hiteled.

4. Nem ajánlom, hogy kicsontozd magad, hagyjál pár havi törlesztőnek megfelelő összeget tartaléknak, ha bármi történne (pl. betegség, munkanélküliség), és kalkulálj azzal, hogy felmerülnek majd egyéb költségek is, pl. illeték, ügyvédi díj, felújítás stb.

5. Ha egyedülálló vagy, vagy nem számíthatsz arra hogy a párod vagy a szüleid besegítsenek egy esetleges munkanélküliség, betegség, rokkantság esetén a törlesztésbe, akkor érdemes lesz a hitel mellé kötnöd törlesztésvédelmi biztosítást. Havi pár ezer Ft, de megéri.

6. Vedd igénybe hitelközvetítő segítségét, mert a közvetítő meg tudja majd mondani, melyik banknál lesz működőképes a hiteled és hol kapod a legalacsonyabb kamatot. Kedvezőbb kamatot és feltételeket ki tud harcolni, mintha csak simán besétálnál valamelyik bankba, mert versenyezteti a bankokat.

2023. szept. 2. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Még jó, hogy feltettem a kérdést, ennyi mindennel en sem voltam tisztában. Egyelőre még nincs tervben, csak jó előre felkészülni, elkezdtem én is nézegni.

Magyarul akkor mindenképp hitelközvetítőt keressek fel, ne én sétáljak be egy bankba, hogy jó napot hitelt szeretnék felvenni.


Egyébként hozzátartozik, hogy a fizetésemre valójában még jönnek néha források, de a tiszta nettó bérem ennyi egy hónapra. Amit néztem kalkulátort, ott azt írja, hogy nettó 200-tól már adnak hitelt, amit meredeknek gondolok. Ha a megbízási pénzeimet is számolom, amiket évente 3-4 alkalommal kapok, azokat elosztva tulajdonképpen havi 400 ezer jönne ki kb. Csak nyilván ezeket időszakosan kapom egy összegben, gondolom ezek nem számítanak a hitelbe.

Plusz van egy fél ingatlan is a nevemen a nővéremmel, amit eladnánk, ha vásárlásra kerülne a sor, mert neki sincs szüksége. Ez olyan nagyon alábecsülve 7 milliót ér kb, vagyis 3,5 millió az én részem. Ha ezt is hozzátenném a jeleblegimhez, akkor az már jónak számít gondolom hitelhez. Ha még eladogatok mást is, meg gyűlik hozzá, akkor meg már szinte alig kellene hitel, vagy akkor már elgondolkodhatok nagyobb ingaltanon akár.


"Az egy alsó jategóriás település lehet ahol ennyiért van lakható ház"


Ha nem az agglomerációban vagy, 15 millióért már találsz házat. Ez egy 9 ezres város egyébként Kelet-Magyarországon. Nyilván a munkalehetőség kevesebb Pesthez vagy a Dunántúlhoz képest, viszont Borsodnál azért sokkal jobb. A kom9lyabb házak itt is 20 millió felett vannak, csak 25-ért már van szerkezetileg jó ház, ami akár költözhető is, ha valakinek nincs azonnali felújításra szüksége.

2023. szept. 3. 08:20
 6/6 A kérdező kommentje:
*15-ért már van
2023. szept. 3. 08:22

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!