Ha kártyával szeretnék fizetni egy olasz szállást, euróban vonja le a pénzt, mennyi plusz díj a nemzetközi tranzakció?
Augusztusban megyünk párommal Olaszországba nyaralni. A kártyakibocsátó dijjal terhelheti a nemzetközi tranzakciókat. Euróban vonja le a magyar kártyámról a pénzt.
Mennyi pluszt számol fel?
Lehet én vagyok hülye, de semmi egyértelmű információt nem találok ezzel kapcsolatban neten.:(
Valóban bankonként változik az alkalmazott árfolyam, bár konkrét díja a más devizában való fizetésnek úgy tudom egyik magyar lakossági számla esetében sincs.
Ha például OTP-s vagy, akkor itt találod az alkalmazott árfolyamról szóló leírást:
A tranzakció eredeti pénznemét a Nemzetközi Kártyaszervezet átszámítja az általa alkalmazott árfolyamon euróra. A Bank a Nemzetközi Kártyaszervezet által elszámolt összeget a Kártyaszervezet általi elszámolás napján a Banknál érvényben lévő, aznapi első deviza eladási árfolyamon számítja át forintra.
Az OTP árfolyamait itt találod:
A mai napon az EUR deviza eladási 384,27 forint, a közép 380,47 forint.
Ahogy írták, magának a kártyás fizetésnek nincsen díja sem külföldön, sem itthon (néhány szolgáltató kényelmi díjat számol fel az online jegy vásárlási, parkolási és egyéb rendszerük használatáért, már ez is rablás, miközben a webshoppal megspórolják, hogy pénztárat kelljen működtetni, emberi dolgozónak kelljen munkadíjat fizetni, stb).
Külföldi fizetésnél egyedül az árfolyam váltás jelenthet többlet költséget, ez viszont több formában is jelentkezhet.
Egyik, hogy sok helyen a szolgáltató terminálja automatikusan felajánlja, hogy a kártyád pénznemében terhelje a kártyádat, ilyenkor az ő árfolyamukon váltják át a helyi pénznemben fizetendő összeget és már azt az összeget vonja le a kártyádról. Ez (szinte?) mindig magasabb árfolyam, így többe szokott kerülni. Érdemes ilyenkor elutasítani, hogy a terminál váltsa a kártyád pénznemére a fizetendő összeget, terheljék csak a saját pénznemükben (pl. Angliában fontban, Amerikában dollárban, Euro zóna országokban Euróban), aztán majd a saját bankod átváltja a saját árfolyama szerint. A te bankod napi árfolyama a legtöbb esetben kedvezőbb váltást jelent, mint amikor a külföldi terminál váltja át.
Viszont a saját bankod is az ő napi eladási árfolyamán váltja át az összeget, így a közép árfolyamnál drágább lesz.
Két dologgal tudsz spórolni, hogy a bankod eladási árfolyamánál kedvezőbben válthass. Az egyik, hogy Revolut, Wise, Curve és hasonló fintech cégek kártyáit használod, amik pont azzal próbálnak minél több ügyfelet szerezni, hogy kedvezőbb váltási árfolyamokat kínálnak a nagy bankoknál.
A másik lehetőség, hogy ezekre a fintech cégekre reagálva a nagy bankok is elkezdtek kedvezőbb árfolyam váltást kínálni. Az OTP-nél pl. most nagyon nyomják, hogy forint betéti kártyákhoz nyáron ingyen lehet aktiválni egy olyan extra szolgáltatást, hogy külföldi vásárlásokat közép árfolyamon számolják. Ez még a fintech cégek árfolyamainál is kedvezőbb lehetőség.
Arra kell vele nagyon figyelni, hogy ez csak a külföldön történő fizetésnél (tehát online repjegy, szállás, egyéb foglalások esetén nem) és csak forint betéti kártyákra érvényes, tehát hitelkártyával, Euro/dollár/font és egyéb más pénznemben vezetett kártyákkal nem tudod igénybe venni a kedvezményes árfolyamot. Na meg, hogy ez az extra szolgáltatás csak februárig ingyenes, így az utazás után érdemes kikapcsoltatnod, mert különben februártól már havonta ketyegni fog érte a szolgáltatási díj, akkor is ha nem is mész külföldre, ahol élvezni tudnád az előnyét.
Azzal is számolj, hogy szállás foglalásnál gyakran előfordul, hogy a foglaláskor csak elkérik a kártyád adatait, de nem azonnal terhelik a kártyádat a foglaláskor, csak a helyszínen, amikor becsekkolsz a szállásra. Emiatt az árfolyam ingadozás akár jelentős különbséget is jelenthet, ha közben változik az árfolyam.
Az is gyakran előfordul, hogy a foglaláskor befoglalják a kártyádon a pénzt, így eltűnik az az összeg, nem lesz rajta a kártyádon, de akkor még nem vonják le, csak később.
Autó vagy egyéb kölcsönzésnél az sem ritka, hogy a bérleti díjon felül valamekkora extra összeget/kauciót is befoglalnak a kártyádon, amit aztán felszabadítanak, ha gond nélkül visszaviszed a bérelt dolgot. Szállodában is előfordul, hogy mini bár vagy egyéb szolgáltatás fedezésére befoglalnak valamekkora többlet összeget. Általában ezt jelezni szokták, hogy ne lepődj meg rajta.
Arra is figyelj, hogy sok esetben van a kártyádnak valamekkora napi limitje, aminél nem enged többet költeni egy nap. Repjegyek, szállás foglalás és autó bérlés gyakran ennél jóval magasabb összeg, így mindenképp érdemes ellenőrizni, ha kell megemelni a kártya vásárlási (online foglalás esetén virtuális vásárlási) limitjét, hogy a tervezett összeg beleférjen.
Arra különösen figyelj a limitnél, hogy a napi limitbe minden tétel beleszámít, amit aznap vásárolsz. Ha bármi egyebet is vásároltál aznap, vagy pont aznap vontak Netflix vagy más előfizetést, akkor azzal együtt kell a limitbe beleférnie a vásárlásodnak.
Arra is érdemes figyelni, hogy ha a szállás nem vonja le a díjat azonnal a foglaláskor, akkor valamikor később, akár az utazásod alatt valamikor fogják ráterhelni a díjat a kártyádra és amikor megteszik, akkor is meg kell lennie a levonást lehetővé tevő limitednek az aznapi egyéb költségeiddel együtt.
Én pont nemrég jártam úgy, hogy foglaláskor nem vonták le a szállás árát, hiába növeltem meg a limitet a foglalás napjára. Aztán amikor a helyszínen ki kellett fizetni a szállást, akkor pont nem fért bele egyik kártyán sem a limitbe, mert mindenfélét vásároltam már aznap.
Ha ennyire fillereskedo , akkor inkább ne menjen külföldre! Vagy maradjon ott! Izrael
Bankba adnak papírt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!