Történt már veletek ilyen?
Tegnap hívott egy szám a Takarékbank, hogy a szàmlámról akartak utalni 210 és 400 ezer ft-ot, hogy én voltam-e..
Mondtam hogy nem én voltam és azt mondták hogy rendben akkor küldenek egy kódot azt olvassam vissza (én nem akartam, viszont párom vissza olvasta) aztán azt mondta hogy biztos a számítógépünkről akartunk telepíteni valamit és így történt ez, de mi mondtunk hogy nekünk nincs is számítógépünk és az illető ki is nyomta...
Na itt jöttünk rá hogy ez egy csalás volt, és a netbankomba lépett be viszont hálistennek 600 ft-nál több nem volt rajta így nem tudott utalni..
Persze egyből visszahívtuk azt a számot amit már az "IGAZI TAKARÉKBANK" vett fel és töröltük a netbankomat és a kártyát is tiltották amit le is ellenőriztünk és be is nyelt az ATM gép..
Mennyire kell félni a csalóktól?
Ki adott már meg véletlenül is adatot??
És volt valaki akinél húztak is le pénzt?
Azért csinálják az ilyen csalásokat, mert mindig akad olyan hülye, aki bedől nekik.
Ha jól értem, a netbanki belépéshez szükéges kettős azonosítás kódját kérték ki tőletek? Hogy a búsba nem volt egyértelmű, hogy a banki ilyet sohase kérhet?
Sosem jártam még így. Még egy e-mail címet sem adok meg, ha nem egyértelmű minek kell az valakinek, nem hogy banki adatokat, vagy belépő kódot. Ha e-számlát kapok valamelyik szolgáltatótól, akkor sem linkekre kattintok, hanem a saját felületükön lépek be.
Rengeteg az ilyen jellegű csalás. Ha ilyen adatokat, vagy kattintást kérnek, nálam azonnal villog a vészjelző fejben.
Kolléganővel történt, hogy kapott több SMS-t a valódi bankjától, hogy bizonyos tranzakciókat valóban engedélyez? Tehát nem felhívták, hanem SMS-ben értesítették. Ha rányomott volna az "igen" gombra, akkor engedélyezett volna egy olyan tranzakciót, amit nem is ő indított el.
Miért küldte a bank ezeket az SMS-eket? Azért, mert logaritmus figyelő alapján szokatlan időben és szokatlan helyen akarta használni (valaki) a kolléganő bankkártya adatait. Ez volt gyanús a banknak, és kérte SMS-ben a megerősítést a valódi tulajdonos által megadott telefonszámon.
Majd a negyedik ilyen SMS után, amire nem nyomott rá a kolléganő "igennel", zárolták a bankszámláját. Ekkor kezdett el valójában foglalkozni a problémával, mert nem tudta használni sem a bankkártyáját, sem a bankszámláját.
Mint kiderült, megtudták valahonnan a bankkártya adatait, és vásárlásokra akarták használni. Mivel gyanús volt a banknak a szokatlan helyen (ország másik vége) is időben (éjjel) történő pénzmozgás, ezért kért megerősítést SMS-ben is a bank, amire szerencsére nem nyomott rá a kolléganő. De sajnos nem is foglalkozott vele már az elején, hogy mi akar ez lenni...
Legújabb lenyúlási mód: Felhívnak a banktól (persze nem onnan), hogy valamit be kell állítani a netbankban, lépjél be. Nem kérnek sem jelszót, sem kódokat. Amint beléptél, már le is nyúlták a bankszámlán lévő pénzedet. Valószínűleg a mobiltelefon felett veszik át ilyenkor az irányítást és úgy jutnak el a bankszámládig.
Amiért hiszékenyek az emberek ebben az esetben, az az, hogy nem kérnek belépő kódokat, jelszót sem. Éppen ezért nem is lesz gyanús a dolog.
Viszont bankok telefonon így nem intéznek ügyet. Egyik sem. Ezt kéne már végre felfogni...
"logaritmus figyelő"
algoritmikus megfigyelő vagy megfigyelő algoritmus
Csak, hogy egyesek nehogy így kezdjék használni a fenti kifejezést. :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!