Fektetnek be pénzt manapság állampapírokba?
Én arra gondolok, ha valaki 20 milliót akar befektetni.
Hova érdemes? Ebbe IS? Egy 7 éves 16%-osra? Tényleg jó lenne tudni.
Nem akarom évente kivenni, ráér. Az lenne a lényeg, hogy biztonságosan megtöbbszörözzem. Ami kockázatos, nem igazán érdekelne.
5: Minden befektetésnek van kockázata, olyan nem létezik, hogy biztonságosan megtöbbszörözd. Éppen ezért érdemes a portfólióban többféle befektetést tartani, így csökkentve a kockázatot.
Állampapírnál kockázatod maga az állam és ahogy számolják az inflációt. Rövidtávon (5-10 év) jó opció, mert alacsony kockázatú, kisebb a volatilitás, bármikor szükséged van rá könnyen hozzáférsz.
Tőzsdén a kockázatod a cégnek a teljesítménye és a gazdasági hírek, jól kiválasztott cégekkel viszont hosszútávon (10-20 év) van lehetőseg állampípron felüli hozamot elérni. Itt magas a volatilitás, diverzifikálni szükséges (minél több cég, más szegmens), érdemes képezni magad befektetés előtt.
Banknál lévő alapoknál részvény avagy kötvény kitettséged van, ettől függően magas avagy alacsony a kockázat. Viszont az egyedi részvények/államkincstártól vásárolt kötvényekhez képest itt van egy extra állandó költséged a bank felé, amiért kezelik a befektetési alapod (ugye a bank is valamiből meg akar élni, miközben a kockázatot te viseled).
Ezen felül képbe jöhet ingatlan, lakás, garázs, avagy egyéb termék, aminek reálisan meg tudod becsülni az árát, ideig tartani, felujítani, majd keresni rajta.
Ami nagyon fontos befktetéseknél, hogy KIZÁRÓLAG NEKED fontos, hogy több pénzed legyen, mindenki más le akar csípni belőle. Tőled függ, hogy ezt a pénzt oda adod másnak, avagy inkább képzed magad.
Hogyha nem értesz a pénzügyekhez és nem is akarsz vele foglalkozni, szerintem államkötvény a legjobb opció számodra, mert a magyar államkincstárnál 0 költséggel űzheted, némi kamatért.
#5 nagyon jól leírta a lehetőségeket. Egy dologgal egészíteném ki az államkötvénnyel kapcsolatos érvelését. Előfordul, hogy a kötvénykibocsájtónak a pénz megszerzésén kívül egyéb szempontjai is vannak, amik teljesüléséhez valamivel magasabb kamatot hajlandó fizetni vagy egyéb kedvező feltételeket kínál. (Ahhoz képest, mint amit akkor ajánlana, ha nem lennének ezek a szempontok.)
A lakossági forint állampapír, konkrétan a PMÁP esetében:
- az állampapírba félrerakott forintok csökkentik a lakossági keresletet és ezért kedvezően hatnak az inflációra
- a magyar lakossági befektetők kevésbé hajlamosak a hirtelen pénzkivonásokra, mint az üzleti és különösen a külföldi üzleti befektetők.
Ezért kínál a kincstár némileg kedvezőbb feltételeket.
Megfigyelhető ennek ellenkezője is, amikor a külső szempontok inkább az ajánlat rontásához vezetnek. Pl. megszünt a jövőre nagyon kedbező kamatozásúvá váló PEMÁP. Mert a lakosság tipikusan eurót vasárolt, hogy PEMÁP-ot vegyen, ami rövidtávon nagyobb euró kereslethez vezetett és ezzel egyik tényezőként befolyásolta az euro-forint árfolyamot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!