Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Hogyan mehet egy nagy bank...

Hogyan mehet egy nagy bank csődbe?

Figyelt kérdés
2023. márc. 13. 16:28
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Ugy pl hogy az emberek kiveszik a penzuket es elfogy a likvid tokeje a banknak.


Barmelyik magyar bank megropanna ha befosnanak az emberek hogy elveszik a penzuk. Azonnal roham lenne es mindenki venne ki a penzet.

2023. márc. 13. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Ugyanugy, mint egy kicsi.
2023. márc. 13. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
77%
A pénzed a bankban semmi egyéb, mint egy szám egy adatbázisban. A bank ha nagyon akarná simán átírhatná. Ha te kiveszed a pénzed a bankból, akkor a bank ad neked pénzt (fordítva, ha beteszel te adsz neki). Az utalás egy elektronikus üzenet, hogy x összeggel növelje az egyenleged. Ezt nyilván leboxolják a bankok egymás közt idővel, de a lényegen nem változtat, a banknak nincs annyi pénze mint ami az ügyfelek betétje összesen. Ha elég sokan egyszerre ki akarják venni, elfogy a bank pénze és csődbe megy.
2023. márc. 13. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

A bankok két módon szoktak jellemzően csődbe menni.


- forráshiány

- rossz befektetések


A kettő egyébként szorosan össze szokott függni.


A forráshiány az egyértelműbb, ahogy a többiek is írták, ha egyszerre sokan akarják kivenni a pénzüket, akkor bajban vannak, mert az ügyfelek pénzét ők meg kiadták hitelbe, és hiába van meg minden az utolsó centig, ha évekbe telik, mire beszedik.



Ez ellen a nemzeti bankok (és egyéb szabályozó hatóságok) úgy védekeznek, hogy előírják, hogy a bank mennyi pénzt nem fektethet be.


És itt jön a 2. pont. Ha a bank mondjuk egy hitelre azt mondja, hogy az 1000 pénzt ér, a valóságban viszont csak 10-et, akkor nagyon gyorsan ismét az első ponthoz tudunk jutni, papíron a banknak sok pénze van, sokat tud befektetni, a valóságban viszont nem érnek semmit az eszközei


(ps, van némi pongyola fogalmazás a fenitekben, de így a GYK-n könnyebb megérteni)

2023. márc. 13. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Hogyha a jelenlegi amerikai bankcsőd érdekel, akkor az azért történt, mert a bankszámlákon tartott pénz felét amerikai államkötvénybe fektette és nem tudott veszteség nélkül/elég gyorsan hozzáférni, hogy a megindult kifizetési kérelmeket teljesítse.


A bank technológia startup cégeket finanszírozott, ahol most a válság miatt nem a legjobb a helyzet, ezért történt a tömeges pénzkivonás, hogy fedezni tudják a jelenlegi válságos időszakot -> ebbe pedig belerokkant a bank, mert nem számított rá kb egyik napról a másikra tőke 50%-át ki akarják venni az ügyfelek.

2023. márc. 13. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
ha valami pánik miatt a betétek néhány %-át kiveszik az emberek, a banknak vége.
2023. márc. 14. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

6: ez sem igaz, mert sokszor valami szervezet (pl jegybank tipikusan) nyújt átmeneti likviditást a banknak, és így állva tud maradni, amíg rendezi a sorait.


Ezt tipikusan bankpánik esetében érdemes megtenni, amikor semmi fundamentális oka nincs, hogy miért veszik ki az emberek a pénzüket, egyszerűen elterjed, hogy ki kell venni .

2023. márc. 16. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

#7: szerencsére most már a betétesek pénzéből is "menthetnek" bankokat (bail in).

Így ha ez nagyobb nyilvánosságot kap, a pánik elkerülhetetlen.

2023. márc. 16. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!