Az igaz, hogy hosszútávon az ingatlan átlagosan az inflációval emelkedik?
Budapesti ingatlanárak reálértéken:
Tehát ha valaki 2004-ben vett lakást, jelenleg kb. megtartotta az értékét, ha nem nézzük az inflációt.
Nem feltétlenül igaz.
Kérdés, hogy milyen ingatlan, hogy hol an az ingatlan és az is fontos, hogy mire használtad, emnnyi költséged volt vele.
Pl. ha a példádat nézzük, akkor vettél egy új építésű házat 2004-ban, az majdnem 20 éve volt, ha nem fektettél bele azóta jó pár milliót, akkor az most az egy korszerűtlen, felújításra szoruló ingatlan, amit nem hiszem hogy akkori reálértéken el lehet adni a jelen állapotában.
Nem igaz.
Valóban a számok azt mutatják, hogy az ingatlanok reálértéke hosszú távon nagyjából állandó. De ez nem egy konkrét ingatlanra, hanem mindig az átlagos ingatlanra vonatkozik. Ha megnézel egy 2004-ben (akkori) csúcstechnikával épült passzívházat, az jó esetben tudja azt a szintet, mint ma egy átlagos új építésű családi ház. Csak éppen az a paszzív ház akkoriban az átlag duplájába került. Szóval ha így nézzük, veszteséges az ingatlan.
Persze a másik oldalon ott van az is, hogy egy ingatlant nem veszel meg azért hogy 20 évig üresen álljon, hanem közben hasznosítod (pl. bérbeadod), ez általában átbillenti a mérleg nyelvét a másik oldalra.
köszönöm a válaszokat, természetesen ingatlan értékének 1%-át átlagosan évente felújításokra érdemes persze költeni, különben megeszi az amortizáció.
Kérdés arra irányult, hogy reális cél az infláció feletti profit csak az értékemelkedésből szimplán hosszútávon vagy inkább az inflációt fedezi úgy kellene számolni vele?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!