Leírnátok a pozitív és negatív következményeit országosan, hogy a jegybank miért csökkent, vagy növel általában az alapkamaton?
Nem vagyok szakértő, csak józan paraszt, javítson ki valaki, ha tégedek.
Alapvetően gyenge a forint, rengeteg ingyen pénzt szórtak a gazdaságra az elmúlt években. Olcsó hitelek, támogatások, SZJA-visszatérítés, extra nyugdíj, zöld hitel, csok, babaváró, sorolhatnám. Minél több van valamiből, annál kevésbé értékes.
Most azzal próbálják fékezni ezt a hihetetlenül elszabadult inflációt, hogy emelgetik a kamatokat, aminek közvetett hatása van a kölcsönök kamataira is. Így befékezik azt a pénzállományt, ami kikerül hitelek formájában, hiszen drágább, az emberek fizetése kisebb hitelt enged meg a JTM miatt, és persze minél magasabb a kamat, annál kisebb lesz a hitelfelvételi kedv is általánosságban.
Míg nekem a lakáshitelem törlesztője 62.000 Ft, és tavaly vettem fel, addig ha idén venném fel ugyanazt, már 90-110e Ft között lenne. 25 évre.
Gondolj bele, hogy ez nagyobb hitelnél mekkora differencia, a vége meg még messzebb van.
Tulajdonképpen az ész nélküli költekezést fékezik, ami elméletben visszafoghatja az infláció tempóját.
Gyakorlatban meg nem nagyon látszik, hogy bármit is számít.
Egyébként máshol is emelgetik, bár nem ilyen tempóban. Norvégiában a COVID idején 0% volt az alapkamat, most ők is tervezik 6%-ig felvinni, több ütemben.
Nőveli a kamatot: Növekszik a hitel kamat, kevesebb pénz jut a gazdaságba, csökken a beruházás, lassul a gazdaság.
Csökkenti a kamatot: Csökken a hitelkamat, több pénz kerül a gazdaságba, növekszik beruházás, növekszik a gazdaság.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!