Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Mi célja van annak, hogy a...

Mi célja van annak, hogy a forintot szándékosan gyengítik?

Figyelt kérdés
És kik, miért gyengítik?

2022. júl. 6. 19:11
 1/3 2*Sü ***** válasza:
100%

Nyilván senki nem kereskedik devizával „véletlenül”, és nem „véletlenül” ad vagy vesz egy devizát azon az áron, amilyenen. Így nyilván szándékos lépések miatt gyengül a forint.


Hogy kik teszik? Bárki aki forintot vált más devizára, vagy vissza. Hogy milyen célból, abból a célból, hogy jól járjon, illetve hogy ne járjon rosszul.


A devizák árfolyamát a piac működéséhez hasonlóan részben a kereslet-kínálat határozza meg, illetve a jövőbeli remények és félelmek. Ha van mondjuk 400 ezer forintod, és az euró pont 400 Ft-ba kerül, és tartasz tőle, hogy 410 Ft lesz, akkor eladod a forintot, és veszel eurót. És ha nem kapsz – mert nem adnak már el – 400-ért, megveszed 401-ért is, így mindjárt 1 Ft-tal gyengült a forint az euróhoz képest. A másik oldalról is igaz, ha 400 Ft egy euró, és arra számítok, hogy idővel 410 is lesz, akkor nem 400 Ft-ért fogom eladásra kínálni, hanem 401, vagy akár 405 Ft-os áron. Ha most nem is, de reméled, hogy idővel lesz, aki megveszi ennyiért is. Nyilván a te pár százezer forintod nem fogja érdemben megváltoztatni az árfolyamot, de sok ember összeadódó kereskedései, illetve nagyobb tőkék mozgása már tartósan megváltoztatja az árfolyamot.


Hogy mik a forint gyengülésének, illetve a pesszimista elvárások okai? Sokféle van: Válság van, sokféle ok összeadódásából (Covid utóhatásai, ellátási láncok nem álltak helyre, háború van, az energiahordozók ára az egekben, elszaladt infláció), ilyenkor sokan kemény devizába menekítik a pénzt, mert az valószínűleg kevésbé sérülékeny, így nyilván forintból nagy a kínálat, de kicsi a kereslet. Ez általában jobban érinti a kisebb, gyengébb devizákat, mint az erősebb devizákat. Erre jönnek még rá magyar jellegzetességek, EU-s pénzek visszatartása miatti szerényebb gazdasági teljesítmény, úgy általában az EU és Magyarország közötti viszony elmérgesedése, Magyarország különutassága, relatíve nagyobb függőség a bizonytalan oroszországi energiaforrások felé, Magyarország eddigi hosszútávú gazdasági stratégiája jelen környezetben nem túl jó eredménnyel jár, aztán van itt növekvő államadósság, kiugróan magas költségvetési hiány, kiszámíthatatlan gazdasági környezet Magyarországon (egy külföldi befektető nem tudja megtervezni, hogy mennyi profitra számíthat három év múlva, ha a kormány különösebb hosszútávú koncepció, átgondoltság, és a piaci szereplőkkel való egyeztetés nélkül vezet be adókat), magas korrupció, kétes értékű beleavatkozások a piaci versenybe, pl. a rezsicsökkentés vagy az ársapkák (ez utóbbival rövidtávú problémákat lehet orvosolni, de a hosszútávú fenntartásuk finoman szólva kétes eredményességű).


Ezekről külön-külön lehet beszélgetni, de ahogy írtam, minden részletét érthetően kivesézve nem választ, hanem könyvet lehet írni.


Aztán van egy ördögi kör. Már most itt a GYK-n is láthatsz számtalan félelmet, hogy lesz még 500 Ft is az euró a nyár végére, meg lesz itt államcsőd. Ezek nem igazán reális helyzetelemzésből fakadnak ugyan, de a közhangulatra hatnak. A nagyobb piaci szereplők persze ennél racionálisabbak, de ha a forint jelentősen gyengül a környező devizákhoz képest is, akkor jelentősen megcsappan a befektetési kedv, akinek van forintja, az inkább most adja el, akinek nincs, az nem is szándékozik venni. Ezeknek meg az a következménye, hogy tovább gyengül a forint. A jegybank valamennyire tud erre hatni, pl. a kamatok növelésével növelheti a befektetési kedvet, illetve a saját euró tartalékait el tudja adni, ezzel növelve a keresletet, és lejjebb szorítva az árfolyamot, de jelen helyzetben ez kevés, csak nagyon rövidtávon fordít a helyzeten, hosszútávon maximum csak lassítja a forint romlását. Nehéz olyan dolgot találni, amivel nagy bizonyossággal lehetne megfordítani a tendenciát.


Szóval van itt sokféle érdekkel, hatással rendelkező szereplő, meg sokféle negatív hatás, ami összeadódik. Az ember persze szeretné azt gondolni, hogy van valami megragadható forrása a dolognak, mert akkor a helyzet jobban megérthető, a probléma könnyebben megszüntethető, hiszen egy ember, vagy egy szűk réteg ellen könnyebb fellépni. De ennél rosszabb a helyet. A forint gyengülése nem valamiféle terv megvalósítása, hanem sokféle szereplő sokféle érdekéből fakadó következmény, amit sokkal nehezebb is orvosolni. (Nota bene a jelenlegi kormány előszeretettel okolt másokat bizonyos problémák, szituációk kapcsán, a Gyurcsányt, majd később Sorost és Brüsszelt, de a jelenlegi helyzet komolyabb annál, hogy ezt tegye, és inkább tesz úgy, mintha nem lenne itt semmi probléma. És lehet, hogy amúgy most jobbat tényleg nem is tudna tenni.)

2022. júl. 6. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
De szépen leírtad!
2022. júl. 6. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
2*Sü, köszi :))
2022. júl. 7. 13:55

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!