Olvastam egy cikket, hogy a győri bíróságon ítélet született, hogy a devizahitelt lehet mérsékelni vagy eltörölni, de már nem találom azt a cikket, kihez kell fordulni ezzel? Vagy egyáltalán igaz volt e a cikk?
#4 Felvették sokan. Sok embernek nem is kell majd visszafizetnie, mert megvolt a 3 gyerek és a többinek is olyan alacsony a kamata, hogy semmi esély rá, hogy beboruljon.
Ráadásul a babaváró szabad felhasználású, tehát az sem helytálló, hogy építési cégeknél landoltak bár tény, hogy sokan arra fordítják. De attól, hogy ott landol a kedvező konstrukció még megmarad.
A Győri Ítélőtábla valamelyik devizahitellel kapcsolatos ítéletéről olvashattál cikket.
A hír igaz lehet, mert vannak már ilyen ítéletek több is.
Ha valamelyik szerződési feltételről be tudod bizonyítani, hogy tisztességtelen, akkor arra úgy kell tekinteni, mintha nem létezne, nem jelent kötelezettséget a fogyasztóra (adósra) nézve. Ilyenkor a tisztességtelenül túlfizetett rész visszajár, vagy elszámolható előtörlesztésként.
Ha visszaemlékszel 2015-ben a devizahiteles törvényekre, azok visszatérítették az egyoldalú kamat és költségemelésre és az árfolyamrésre kifizetett összegeket. Ezekkkel a problémákkal tömegesen indítottak pereket az adósok és sorra nyertek, az állam nem akarta, hogy 2 millió adós egyesével pereljen ezért rendezte ezeket a problémákat. Ezek azonban a devizahiteleseknek a probléma kisebbik része.
Sokkal húsbavágóbb az árfolyamkockázat. Most többnyire azért folynak a perek, mert ha a fogyasztó be tudja bizonyítani, hogy az árfolyamkockázatról nem kapott világos, érthető tájékoztatást, akkor a bíróság megállapítja, hogy az árfolyamkockázat fogyasztóra hárítása tisztességtelen és az árfolyamemelkedésből fakadó befizetések visszajárnak.
Egyelőre arra még nincs egységes bírói gyakorlat, hogy ilyenkor hogyan kell elszámolni, csak ajánlások vannak. Általában 20% mértékig még ilyenkor is viseli a fogyasztó az árfolyamkockázatot.
Ügyvéd tud segíteni, mivel a tisztességtelen szerződési feltételekkel kapcsolatos ügyek a törvényszékek hatáskörébe tartoznak és ott kötelező a jogi képviselet.
Sok ügy megjárta már a Kúriát. Ajánlom elolvasásra a Kúria Jogegységi Panasz Tanácsának JPE.I.60.015/2021/15 számú számú jogegységi hatályú határozatát.
Ha van ügyvéd ismerősöd, akkor kérd meg, hogy olvassa el és értelmezze.
Ezenkívül Google a barátod.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!