Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Hogyan volt ez a svájci frank...

Hogyan volt ez a svájci frank balhé?

Figyelt kérdés

Amikor volt ez az ügy, kb 20 éves lehettem és szerencsére nem érintett minket.

Most viszont volt egy olyan, hogy még 2016-ban vásároltam egy ingatlant.

Akkor 78 ezer forint volt a törlesztőrészlete egy 13 milliós hitelnek.


Telt múlt az idő, aztán rendszeresen láttam, hogy megy le a jegybanki alapkamat és emiatt egyre kedvezőbbek a hitelek.

2018-ban bementem hát a bankba, kértem egy hitelkiváltást, és lement 67 ezer forintra a hitelem törlesztőrészlete.

Ráadásul még aznap amikor kértem az ajánlatot már be is biztosítottam magam, mert ilyenkor az ajánlat él 30 napig.

Tehát köteles a bank azt nyújtani.

Ugyan olyan kondíciók mellett.



Na már most azt nem értem, hogy akinek elszállt a hitele, az miért nem tárgyalt a bankkal már az elején?

Úgy emlékszem, hogy nem egyik napról a másikra ütött be a dolog, hanem volt vagy fél év, ha nem egy év, mire úgy megemelkedett az árfolyam.

Akkor ezt nem lehetett volna megjátszani, hogy bemegy és átváltja?


Nem okoskodni akarok, tényleg érdekel.


2022. márc. 22. 13:22
 1/7 anonim ***** válasza:
86%
Igen, elmeletben akkor is meg lwhetett csinalni hogy a frank alapu hitelt atirattak forint alapura. Csak ugyebar ehhez penzugyi tudas kell, es valljuk be akik ilyen hiteleket vettek fel nem biztos hogy tudtak hogy mit is jelent hogy is mukodik az egesz.
2022. márc. 22. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Lehetett volna, de akkoriban a forinthitel annyival magasabb kamaton ment (nem emlékszem pontosan de rögtön amikor beütött a válság talán 12 azázalékra lökték fel a kamatokat). Másrészt sokaknak több volt az árfolyamelszállás miatt az adósságuk, mint a fedezetül szolgáló ingatlan, így nem voltak hitelképesek. Harmadrészt akkoriban még nem voltak ilyen rugalmasak a hitelkiváltási feltételek. Negyedrészt rengetegen elvesztették a munkájukat, ami megintcsak rontotta a hitelképességet. Sokösszetevősvolt a sztori.
2022. márc. 22. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
62%
*kamatokat helyett a jegybank alapkamatot
2022. márc. 22. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 xswerdy ***** válasza:
100%

1. amikor elkezdett erősödni a CHF, nem lehetett tudni, hogy visszamegy-e az árfolyam, vagy még jobban elszáll. Ha az ember egy lokális csúcson átváltja a CHF hitelt Ft-ra, akkor járhat éppen azzal rosszul.

2. a Ft hitel legalább dupla kamata sem volt olyan vonzó.


Ahogy a hitelfelvételkor sem volt egyértelmű, hogy az alacsonyabb kamatú CHF hitel éri meg jobban, vagy a Ft, amikor elindult az árfolyam emelkedés, akkor sem volt egyértelmű, hogy jó döntés a váltás.

2022. márc. 22. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Koplárovics Béci ***** válasza:
100%

Kb ez volt 200x-ben, ha lakást vettél volna: bementél a bankba, hogy kinézted álmaid házát. A bank azt mondta, hogy itt van ez a CHF alapú hitel, 20 évre 100 ezer forint lesz. Svájci frank alapon kell törleszteni, a kamat a svájci frankhoz van kötve. Kamat akkor épp 7-8%, CHF kamat+x%.

Meglrdezted van-e más, esetleg valami fix. Hogyne lenne! Forint alapon, teljesen fix. A törlesztő 25 évre 150 ezer.


Nem csodálom, hogy előbbit választotta kb mindenki. Aztán amikor beütött a probléma, egy ideig mindenki reménykedett, hogy majd jobb lesz. Amikor meg tényleg probléma lett, akkor (kis túlzással) már más volt a CHF amikor elindultál a bankba, meg mikor beértél.


Érdekes módon 2010 után, amikor bejöttek a viszonylag alacsony forintos hitelek, akkor senki sem panaszkodott, hogy kevesebbet kellett végül visszafizetni, mint amiről felvételkor szó volt (volt ilyen hitelem, fix törlesztő, de változó futamidős, kerek 5 év helyett 4 év 10 hónapig kellett fizetni). Most, hogy emelik a kamatot, majd lesz sírás-rívás, hogy emelkedik a változó kamatperiódusú hitelesek törlesztője, pedig az utóbbi években mindenki mondta, hogy az extrém alacsony forint kamat nem lesz tartható.

2022. márc. 22. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 NTBS ***** válasza:
100%
Más volt a szabályozás. Eleve forint hitelt nem nagyon akartak adni. Amikor meg elszállt minden, sokan munkanélküliek is lettek a válság miatt. Így hiába mentek volna be újratárgyalni a nincsből, nem tudsz fizetni.
2022. márc. 22. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindenkinek a választ, hasznos volt.
2022. márc. 22. 18:07

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!