Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Nyugdíj meddig jár halálozás...

Nyugdíj meddig jár halálozás esetén?

Figyelt kérdés
Édesapám február 24-én hunyt el. Március 11-én még jött egy utalás nyugdíj címen. Az még jár,(örökösnek), vagy vissza kell utalni a nyudijszámra hivatkozva?
2022. márc. 18. 18:23
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Vissza kell azt már utalni, sajnos.
2022. márc. 18. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
16%

Én úgy tudom, hogy az még jár, pl temetést lehet belőle fedezni.

De lehet rosszul tudom vagy lehet, hogy csak úgy, hogy ha pl meghal március elején, akkor jár neki az ahavi.

2022. márc. 18. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
80%

Kérdező, arra a hónapra jár, amelyik hónapban elhunyt.

Apám okt. 19-én halt meg, a következő havi nyugdíjat még a számlájára utalták. Vissza kellett fizetni.

Anyám április 1-én halt meg, azt a nyugdíjat az örökösök megkapták.

Ha tudjátok, akkor fizessétek be most. Ha nem tudjátok - mert sok a hirtelen kiadás -, majd akkor fizetitek vissza, ha lezajlott a hagyatéki tárgyalás.

2022. márc. 18. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
26%

#3

Ohm, akkor ez alapján igény szerint "meghitelezi" azt az összeget neked az állam?

2022. márc. 18. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

#4, rossebet "hitelezi" meg, természetesen ráverik a kamatot :-D


Nálunk az volt, hogy anyámnak-apámnak közös volt a folyószámlája, oda utalták az apám nyugdíját. Ami értelemszerűen már nem járt neki, ezt senki nem vitatta. Anyám, mint számla-társtulajdonos intézkedhetett volna a visszautalásról, de ő kórházban volt, se fizikailag, se szellemileg nem volt toppon. A bank meghatalmazást nem fogadott el, én nem nyúlhattam bele a szülők számlájába, apám temetésére a gatyám is ráment, így a Nyufig várt. Amúgy is ők szúrták el, mert időben le lett jelentve az elhalálozás.

Végül felléptek hagyatéki hitelezőként, és megkapták jegybanki kamatokkal feltupírozva. (Nem volt vészesen sok a kamat)


A lényeg: ha megoldható, mielőbb vissza kell juttatni. Ha nem megoldható, akkor lesz rajta pici kamat, és megkapják később.

2022. márc. 18. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
87%

Hát én ezt értem és teljesen logikus, de akkor gyakorlatilag igen. :D

A hitelen is van kamat, sőt azon van igazán. De természetesen nem sajnálom senkitől vagy ilyesmi. Van elég baja ilyenkor az embernek.

Nyilvánvalóan persze az se mindegy, hogy 50ezer valakinek a nyugdíja vagy 300 ezer.

2022. márc. 18. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
52%
Apud élhetett volna még 5 napot. (Meg persze még 20 évet, de most csak a nyugdíj szempontjából mondom, mivel így a márciusit már vissza kell utalni.) Ha anyukád még él, akkor márciusra viszont már jár neki az özvegyi nyugdíj.
2022. márc. 18. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
90%

Én értem a nyugdíjbiztosítót is, állítólag több milliárd visszaszedhetetlen nyugdíj hiányzik náluk a kasszából (nem tudják behajtani azokon, akik fölvették, jogtalanul), de pl. az elhunyt zárolt bankszámláról miért nem inkasszózzák automatikusan vissza?

Miért a hozzátartozót, a gyászolót, az özvegyet zaklatják fenyegető ajánlott levelekkel, mert ők "véletlenül", "tévedésből", és "sajnálatos módon" későn értesültek a halálesetről?

Na mindegy. Aki erre jár és olvassa: tudjon róla, hogy ez ezzel jár.

2022. márc. 18. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
58%

"de pl. az elhunyt zárolt bankszámláról miért nem inkasszózzák automatikusan vissza?"


Mert a bankszámlára hatósági átutalási megbízást (inkasszó) csak végrehajtó adhat ki. A nyugdíjfolyósítónak ilyen hatásköre nincs. Jogszabály szerint egyébként is először vissza kell követelnie az összeget attól, aki azt "jogtalanul" felvette. Ha nem fizeti vissza, akkor kérheti a végrehajtási szervet, hogy hajtsa be azon, aki azt felvette. A kormány végrehajtó szerve az adóhivatal, tehát ők hajthatnák csak be.


A tárgyhavi ellátást az adott hónapban fizetik ki. Ha édesapád februárban hunyt el, akkor a márciusban kapott ellátás már nem illeti meg, azt vissza kell fizetni. A nyugdíjfolyósító erről visszafizető határozatot küld annak, aki azt "felvette". Bankszámlára utalás esetén, ha csak az elhunytnak volt rendelkezési joga a bankszámla felett, akkor nem tudod visszautalni, a rendezése másképp megy. Ha másnak is van joga a bankszámla felett rendelkezni, akkor nyugodtan utalja vissza az összeget az elhunyt nyugdíjfolyósítási számára hivatkozva, de én inkább megvárnám a visszafizető határozatot, mert valószínűleg az abban feltüntett "iktatószámra", "határozatszámra" hivatkozással kell majd visszafizetni.

A nyugdíjfolyósító viszont nem híres arról, hogy elkapkodná a dolgokat. Akár hónapokba is beletelik, mire intézkednek.


Viszont, ha gondolod, hívd fel a nyugdíjfolyósító szervet, hogy melyik a jobb megoldás.

2022. márc. 19. 05:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

9, apu júliusban halt meg, augusztusban kiutalták a nyugdíját, amit vissza is követelt a banktól a nyufig, vissza is utalták.

Abból derült ki, hogy jött az önkormányzattól a levél, amin szerepelt a néhány forint tartozás a nyufig felé. Felhívtam őket, és kiderült, hogy utaltak/visszautaltak. A bank pont levont kártyadíjat, mikor megjött a nyugdíj, plusz volt még rajta kb kétszáz mínusz, így ennyivel kevesebb ment vissza, azt nekünk kellett visszafizetni (vagyis kell majd, mert hagyatéki azóta sem volt)

2022. márc. 19. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!