MKB egészségpénztárat szeretném kicsit átlátni. Segítség?
Munkáltató révén van EP kártyám. Rámegy az összeg, amit mint egy bankkártyával elköltök meghatározott helyeken. Ez eddig oké.
A többi fogalmat szeretném tisztázni:
Amikor belépek az oldalra különböző egyenlegeket látok. Mi a különbség a szabadon felhasználható egyenleg, és az önsegélyező szolgáltatásokra költhető egyenleg között? Az önsegélyező a szabadon felhasználhatón felül van, vagy azon belül?
Másik kérdésem, hogy mi ez a lekötés, és milyen előnyei vannak?
Mikor íródik jóvá az adókedvezmény?
Köszi ha segítesz! :)
Azon belul.
Ami 180 napja van a szamlan csak azt lehet bizonyos dolgokra felhasznalni.
Ha megnezed a listat, hogy mire vehetsz ki penzt ott tobbnel odairja, hogy csak a 180 napos penzbol lehet.
Lekotesre jar adojovairas. Ha ugyse tudod kivenni 2 even belul, akkor erdemes lekotni, ha ki tudod, akkor nem.
Miutan beadtad az szja bevallast utana 30 napon belul jon meg az adojovairas.
En meg szoktam varni, hogy a nav kitoltse az szja bevallast, utana minel elobb leokezom az ugyfelkapun.
De akar magadnak is kitoltheted, vagy megvarhatod a majust, amikor automatikusan elfogadasra kerul.
Az önsegélyező egyenleg azt mutatja, hogy a teljes egyenlegből mekkora összeg van már minimum 180 napja az ep számládon. Ezt ahogy a neve is mutatja, önsegélyezési célokra tudod felhasználni. Pl. gyermekszületésnél születési támogatásként visszautaltathatod a folyószámládra, vagy ha elveszíted az állásod, ha közeli családtagod hal meg, elszámolhatod belőle a temetési költségeket, kérhetsz jelzáloghitel törlesztési támogatást belőle, stb. Egyfajta "előtakarékoskodás", előre gondolkozás. Ami megbonyolítja az az, hogy a most befizetett pénzt, csak 180 nap múlva veheted ilyenekre igénybe, vagyis pl. egy rendszeres jelzáloghitel támogatásnál minden hónapban befizetsz x összeget, de legkorábban azt 180 nap múlva tudod majd visszautaltatni a számládra.
Miért jó? Mert a befizetéseid után megkapod a 20% adójóváírást, de ugyanúgy pénzednél vagy gyakorlatilag.
A jóváírást adóbevalláskor, következő év tavasszal kapod meg. Az rögtön az önsegélyező zsebbe kerül.
A lekötésnek akkor van értelme, ha fix ideig bevállalod, hogy nem nyúlsz hozzá. Ez szerintem nem ad annyi pluszt, hogy érdemes legyen vele foglalkozni, jobb forgatni benne a pénzt kihasználva a max adójóváírást éves szinten.
Köszönöm! Mindenkinek ment a pipa!
Tehát számosítva ha van összesen mondjuk 80 ezrem, amiből önsegélyező 20 ezer, akkor pl orvosnál felhasználhatom a teljes összeget, jelen esetben a 80-at, vagy ha épp rászorulnék akkor bármi másra igénybe vehetem a 20-at?
"ha épp rászorulnék akkor bármi másra igénybe vehetem a 20-at?"
Semmiképp. Csak arra veheted igénybe, amire a pénztár fizet és arra is csak akkor, ha számlával vagy mással, amit kérnek igazolni tudod, hogy arra kifizethetnek feléd.
Az egészségpénztár egy olyan valami, amibe tolod be a pénzt és nem olyan egyszerű kiszedni. :)
Gyerekszületés környékén igazán jól tervezhető és kihasználható. Akkor abszolút nem nehéz "visszanyerni" belőle a pénzt.
Egyszerűsítve igen. Ha van összesen 80 ezred, és ebből 20 ezer van az önsegélyezőben, akkor elkölthetsz 80 ezret gyógyszerre, orvosra, vagy bármire aminek a számláját az ep befogadja, ugyanakkor önsegélyéző szolgáltatásokra (feljebb felsoroltam egy részét, illetve gondolom a honlapjukon is van infó) csupán 20 ezret költhetsz, a maradék 60 ezret ezekre nem tudod igénybe venni.
Mondok egy példát. Gyerektervezés előtt érdemes előre gondolkozva havi szinten picit nagyobb összegeket tolni bele, vagy akár ha már úton van, akkor decemberig befizetni rá 750 ezret, tavasszal megérkezik rá a 150 ezer ft max jóváírás, ami már rögtön önsegélyező zsebbe megy, így gyakorlatilag a baba születése után, de decemberi befizetés esetén legkorábban júniusban visszautaltathatod a folyószámládra a 750+150 ezer forintot. Ha az ember picit előrébb gondolkozik, gyűjtöget korábban is, akkor már a magánorvosi költségek is mehetnek ep számláról, így ez is gyakorlatilag egyfajta "megtakarítás" a szolgáltatások áraiból. A baba születése után lehet csed, gyed kiegészítésre használni az önsegélyezőt, de babaápolási cuccokra is lehet költeni az ep számlán lévő egyenleget. Mindig csak arra kell figyelni 180 nappal előre gondolkozva, hogy te mennyi pénzt akarsz az önsegélyezőre őrizgetni és azt értelemszerűen nem szabad elkölteni.
Mi pont babavállalás és párhuzamos fogszabályozás miatt kezdtünk bele komolyabb összegekkel ebbe és szerintem már kezdem mesterfokon űzni a két számlánkkal variálást a max adójóváírás kihasználása érdekében. :D
A jelzáloghitel törlesztési támogatást folyamatosan igénybevesszük, hamarosan a születési támogatást is igénybe fogjuk 1-1 millióval. Sajnos temetési támogatást is igényeltünk már belőle, a fogorvosi és nőgyógyászati költségek elszámolása pedig már-már mindennapos nálunk. Mindezek mellett ügyelünk arra, hogy évi 750 ezernél többet ne toljunk bele egyikbe se.
Ha nincs gyerekvállalás még jó darabig tervben és egyéb tervezhető orvosi felhasználás sem, akkor persze nem éri meg vagyonokat beletenni nyilván, csak észben tartani, hogy van és kihasználni, amikor lehet.
Ha pl. tudod hogy mész dokihoz és ő ep szerződött egyén, de nincs elég pénz ehhez az ep számládon, érdemes utalni rá pluszban és ebből fizetni ígyis.
#5 Ja gyerekszületésre (akár testvéré is lehet!) meg meglévő lakáshitelre lehet kivenni egyszerűbben.
A többi mind macerásabb.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!