Államkötvényt szeretnék venni, több lehetőség van a fixek közül is. Érdemes olyat venni, aminek 100% alatt van az akutális árfolyama?
Van olyan, aminek 90%-os az aktuális árfolyama és fix kamatozású, ez miért van?
Jól járok vele, mert vettem 1 millió értékben és csak 900 ezret fizettem érte?
Ez csak technikai dolog.
Tök mindegy, hogy 100 forintért veszel valamit és 110-et fizet a végén.
Vagy 91-ért veszed meg és 100-at fizet lejáratkor.
Ugyanúgy 10% kamatnak felel meg.
Az meg, hogy jól jártál-e vele attól függ, hogy mennyi idő múlva fizeti ki a 100-at. Ha 1-2 év múlva, akkor jól. Ha 5-10, akkor nem...
Küldök egy példát, ez alapján segítenél, hogy jól értem-e?
Ha van két államkötvény:
- 100%-os árfolyamon veszek, 4% kamatot fizet fixen
- 90%-os árfolyamon veszek, 4% kamatot fizet fixen
Akkor ha mind a kettőből veszek 1 millióért, akkor az utóbbival járok jól, mert előbbivel 1 millió után fizet 40 ezer kamatot és a végén visszakapom az 1 millió 40 ezret, utóbbi pedig 900 ezer forintért ugyanúgy 1 millió 40 ezret ad vissza a futamidő végén?
Jól érted. Kötvényeknél a névérték számít, nem pedig az az összeg, amennyiért vetted. A kamat megállapítása, valamint a lejáratkori kifizetés is a névérték alapján történik.
Aminek 100% alatt van az ára, az többnyire azért van, mert nem éri meg megvenni, pontosabban nem éri meg 100%-on megvenni. A fix kamatozású papírokkal jelenleg az a gond, hogy mindenki arra számít, hogy még magasabb lesz az infláció, és ekkor a fix kamat már nem mindig olyan nagy okosság. Ezért lehet olcsóbban venni a papírt, ezzel az árkülönbözettel is "rásegítve" a hozamra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!